RU

Повноліття Декларації про державний суверенітет України

16.07.2008, 13:00

Рівно 18 років тому - 16 липня 1990 року - Верховна Рада Української РСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Декларація, прийняття якої підтримали 355 народних депутатів, стала основою іншого важливого документу, ухваленого рік по тому - Акту про прийняття незалежності України. Крім того, Декларація започаткувала в Україні шестирічний конституційний марафон. У 1990 році день прийняття Декларації було проголошено вихідним днем, але цю норму скасували із введенням свята Дня незалежності.

У той час декларація стала консолідуючим документом, який зміг об'єднати конфліктуючі парламентські сили. Адже навесні 1990 року депутатами Верховної Ради було обрано низку представників опозиційних рухів. Серед них особливо виділявся "Народний рух за перебудову", який згодом отримав назву Народного Руху України. На базі цієї структури у Верховній Раді створили опозиційне об'єднання "Народна Рада". Водночас, парламентська більшість - об'єднання "За соціалістичну суверенну радянську Україну" - зберігало вплив на ухвалення більшості рішень парламенту. Зіткнення інтересів двох парламентських груп було неминучим. Досить прочитати стенограму засідань Верховної Ради зразка 1990 року, щоб пересвідчитися у тому, що боротьба за владу з кожним днем розпалювалася.

Липневу ситуацію загострила раптова відставка за власним бажанням Голови Верховної Ради Володимира Івашка, який поєднував свій пост із посадою першого секретаря ЦК Компартії України. Горбачов запропонував йому зайняти посаду заступника Генерального секретаря ЦК КПРС. Парламентська опозиція використала цю ситуацію як мотив гостро розкритикувати як центральну (загальносоюзну), так і українську владу. Можливо, таке протистояння і підштовхнуло обидві конкуруючі групи до прийняття єдиного рішення стосовно Декларації про державний суверенітет.

Документ, який сьогодні відзначає повноліття, передбачає низку важливих моментів, що сформували підмурівок незалежності України. Передусім, визначалися чіткі кордони Української РСР - республіки у складі Союзу, але країни, яка самостійно вирішує питання свого державного життя. Декларація встановила, що адміністративні кордони Української РСР не можуть бути змінені без її згоди. І, нарешті, було проголошено економічну самостійність республіки. Україні надавалося право визначення економічного статусу. Зокрема, Верховна Рада УРСР одержувала можливість створення кредитних та банківських структур. Що стосується питання державної безпеки, то Україні було надане право створення власних Збройних Сил. І, нарешті, Декларація враховувала пункт, який згодом спричинив конфлікти і досі є предметом суперечок. Україна проголошувала курс трьох без'ядерних принципів: не приймати, не виготовляти і не купувати ядерну зброю.

Складність політичної ситуації, в якій приймалася Декларація, не дозволила провести її обговорення у формі спокійного обміну думками. Більш того, у країні з'явилася "спритники", які використали деякі пункти Декларації для досягнення власної мети. Їх особливу увагу привернув пункт про економічну незалежність України. Проте, саме Декларація про державний суверенітет уперше дозволила нашій країні заявити про себе у світі. Інше питання - як цим скористалися "власть имущие", але це вже інша історія.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини