RU

Порошенко: Рік потому Крим - це Україна

20.03.2015, 15:57
Порошенко: Рік потому Крим - це Україна - Фото
Петро Порошенко (фото - EPA)
На сайті газети The Wall Street Journal опублікована стаття президента Петра Порошенка, в якій український лідер заявляє про невідворотність повернення до складу України анексованого Росією Криму. Наводимо повний текст статті, написаний главою держави.

Рік тому Крим, частина території України, був нелегально анексований нашим сусідом і нашим партнером - Російською Федерацією. Спецпідрозділи РФ зайняли місцевий парламент, змусили замовкнути незгодних, влаштували фарс - "референдум", який був покликаний заховати банальне захоплення землі за фасадом легітимності.

Я на власні очі спостерігав нелегальну і ганебну окупацію, і я ніколи не забуду і не прощу цього. Коли я їздив до Сімферополя, щоб допомогти сторонам домовитися, то бачив велику кількість "зелених чоловічків", які насправді були озброєними до зубів професійними солдатами. Вони були в масках, вони приховали відзнаки, але було ясно, що команда окупувати Крим послідувала їм з Кремля.

З тих пір багато чого сталося в нашій країні. Ще більше нашій території було атаковано зі сходу. Вторгнення, яким керувала Росія, яке вона підтримувала, посилаючи солдат і військових радників, розорило Донбас, колись мирний працелюбний край. Тепер він лежить у руїнах. Загинуло понад 6 тис. українців, більше мільйона змушені були покинути будинки. Росіяни, загиблі в Донбасі, поховані таємно, а їх сім'ї відмовляються визнавати причину їх смерті. І, незважаючи на нову угоду про припинення вогню, підписану мною в Мінську минулого місяця, періодичні спалахи війни відбуваються досі.

Україна та її суспільство домоглося приголомшливого прогресу за минулий рік. Країна успішно провела чесні і відкриті вибори, причому двічі. Ми продовжуємо впроваджувати антикорупційні заходи, проводимо дерегуляцію та децентралізацію, переглядаємо судову систему і здійснюємо інші реформи, щоб привести Україну до європейських стандартів. Ми не можемо закрити очі на грубе насильство, що здійснюється на сході України, як і не забудемо анексії Криму.

Крим - це не суто українське питання. Можливо, вперше з часів Другої світової війни одна країна захопила територію іншої і створила небезпечний прецедент для системи міжнародних відносин.

Крим також дав урок країнам, які роздумують над можливістю розробки ядерної зброї. Коли Росія анексувала його, вона порушила Будапештський меморандум, підписаний Україною в 1994 році з Росією, Великобританією і США. Україна відмовилася від ядерного запасу в обмін на гарантії її територіальної цілісності. Враховуючи те, як цинічно Росія порушила цю цілісність, інші держави можуть вирішити, що краще розробити бомбу, ніж покладатися на міжнародні гарантії.

Анексія українського півострова - це не тільки попрання міжнародного права, це ще й грабіж - позбавлення українських громадян права жити в своїй державі. Москва швидко наклала свою "сильну руку" на всіх потенційно незгодних, а також на ЗМІ. Всі, хто відмовився прийняти російське громадянство, оголошені іноземцями та позбавлені доступу до послуг держави і гарантії, що їх не депортують.

І найбільше від цієї окупації постраждали кримські татари - корінне населення Криму, яке вже пережило етнічні чистки і масову депортацію за часів Сталіна. Незважаючи на ризик, величезна кількість татар відкрито виступила проти анексії. І залякування і стеження за татарами та іншими національними меншинами Криму посилилася.

Кілька проукраїнських активістів серед них убиті або пропали. Інших татарських лідерів, наприклад, Мустафу Джемілєва, змусили мовчати, виїхати з Криму - і закрили шлях на батьківщину. Російська влада закрила Меджліс - орган, що представляє інтереси кримськотатарського народу.

Поліція і "поліцаї" осквернили пам'ятники культури, захопили будівлю Меджлісу, викрали релігійні праці. За словами Джемілєва, зараз Крим переживає репресії ще гірше, ніж за радянських часів. Це звинувачення тим важче, що виходить від людини, яка пережила радянську в'язницю і найтриваліше голодування протесту в історії. За часів СРСР було, принаймні, зрозуміло, хто тебе заарештовує і за що. Сьогоднішнє насильство в Криму знеособлено, часом випадково і неймовірно грубо.

І багато інших постраждали від нього. ЗМІ, незалежним журналістам та громадським організаціям закривають роти. Заява, що Крим є частиною України зараз - це злочин, за який можна заплатити п'ятьма роками у в'язниці. Олег Сенцов, кримський режисер, який висловив протест проти окупації, заарештований і сидить у російській в'язниці за безпідставним звинуваченням у тероризмі. Всі україномовні школи Криму стали російськомовними. Загрози надходять і в УПЦ КП в Криму.

27 березня 2014 оку 100 держав-членів ООН проголосували на підтримку територіальної цілісності України та визнання Криму як української території. Ми пам'ятаємо і цінуємо цей вираз міжнародної солідарності, настільки своєчасний і потрібний. І ми віримо, що кримчани знову знайдуть батьківщину.

Рік потому Крим - це Україна. Це наша відповідальність, разом з рештою світу - побороти несправедливість де-факто, де-юре змусивши агресора піти. Рань чи пізно Крим повернеться туди, де він і повинен бути, і наша спільна задача - домогтися цього якомога раніше, в ім'я дотримання прав наших громадян, міжнародного права і заради збереження миру в усьому світі.

Читайте також: Спецпроект ЛІГАБізнесІнформ Закат Крыма. Год в оккупации

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини