RU

Новина дня: Янукович призначив корупцію винною у зриві реформ

27.02.2013, 16:41
Новина дня: Янукович призначив корупцію винною у зриві реформ - Фото
Фото: president.gov.ua

Сьогодні відбулося розширене засідання Кабінету міністрів України за участю президента Віктора Януковича. Одна з топ-тем засідання - боротьба з корупцією. Глава держави заявив, що щорічно, за мінімальними підрахунками, країна втрачає 20 млрд.грн. Заява президента витримана в дусі авторитарних лідерів, що критикують систему, яку самі ж і побудували.

Влада бездіяльна

На засіданні уряду президент заявив, що корупція є серйозною перепоною на шляху модернізації та проведення реформ. "Україна платить велику ціну за корупцію. Корупційний податок важкою ношею лягає на економіку. За мінімальними розрахунками, українське суспільство щорічно втрачає близько 20 млрд.грн. - це гроші, які не надійшли до бюджету або були розкрадені через корупційні схеми", - сказав президент .

Однак президент і словом не обмовився про бездіяльність антикорупційного комітету при президентові України та про невиконання програми протидії корупції на 2011-2012 роки. Крім того, палко засуджуючи корупцію, Янукович жодного слова не сказав про зміни до закону про держзакупівлі, якими його ж влада вивела третину бюджетних коштів з-під дії тендерного законодавства.

Президент нічого не сказав про те, що його ж влада лише формує грунт для нових корупційних схем. Профільний орган - Антикорупційний комітет при Януковичі - другий рік навіть не проводить зборів. А на програму по боротьбі з корупцією, завдяки якій Україна могла б по ефективності заходів стати в один ряд з Чехією і Польщею, досі не можуть знайти 820 млн.грн. Іншими словами, влада Януковича протягом трьох років практично нічого не робить для боротьби з тим, що зриває президентські реформи. Значить, так і було задумано.

Кого звинувачувати

"Корупція в Україні тотальна. Цінову категорію можна розділити на три рівні. Перша - побутова. Щорічно українці витрачають на хабарі від 5 до 10 млрд.грн. Однак точної суми назвати не може ніхто, тому досліджень таких не проводили", - говорить
ЛІГАБізнесІнформ президент Transparency International в Україні Олексій Хмара, відзначаючи, що на цьому рівні владою практично нічого не робиться - "за традицією ловлять дрібних порушників, але дуже мало що робиться для реформування системи в цілому".

Другий рівень - адміністративна корупція, пов'язана з отриманням всіляких дозволів і довідок. "Тут ціна питання не менше 10 млрд.грн. Щорічно. Правда, на цьому рівні є хоч якісь позитивні зрушення. Вводяться більш-менш чіткі адміністративні послуги, частина - переводиться в онлайн. В цілому відбувається повільна дерегуляція бізнесу, прибирають зайві перевірки. Однак ціна контакту з фіскалами зросла, тому загальна сума втрат залишилася на колишньому рівні", - говорить Хмара.

Третій рівень - політична корупція, коли перші особи держави використовують своє становище для незаконного збагачення за допомогою, насамперед, тендерних закупівель. "Тут все традиційно погано. Держава втрачає на тендерах не менше 7 млрд.грн. Щорічно", - зазначає експерт.

Крім того, відбувається незаконне відчуження державного майна, рейдерські захоплення приватного бізнесу великими чиновниками за допомогою правоохоронних і фіскальних органів. "Тут країна втрачає від 2 до 5 млрд.грн. Щорічно", - говорить Хмара.

В останньому рейтингу Transparency International за 2012 рік Україна погіршила свої річні показники - країна зайняла 144 місце з 176 країн за рівнем боротьби з корупцією, набравши всього 26 балів зі 100. Будь-який результат нижче 30 - "ганьба для нації", кажуть у Transparency. Аналогічний бал отримали, наприклад, Бангладеш, Камерун, Конго й Сирія. Але навіть Росія і Білорусь отримали вище - 28 і 31. І за такий результат, за свою бездіяльність у сфері боротьби з корупцією нинішня українська влада ще має відповісти.

Досьє на Віктора Януковича

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини