RU

Новина дня: Європейський суд розгляне справу Тимошенко 28 серпня

22.06.2012, 14:33
Новина дня: Європейський суд розгляне справу Тимошенко 28 серпня - Фото
Фото: EPA
Європейський суд з прав людини призначив дату розгляду справи № 49872/11 за скаргою екс-прем'єра Юлії Тимошенко на 28 серпня. Відповідна інформація сьогодні була оприлюднена на сайті суду.

Справа "Тимошенко проти України" була прийнята Європейським судом до розгляду в пріоритетному порядку,  зважаючи на серйозний  характер висунутих звинувачень. У скарзі, поданій адвокатами Валентиною Теличенко й Сергієм Власенком 10 серпня 2011 року, йдеться про політично мотивоване переслідування екс-прем'єр-міністра.

Адвокати відзначають, що рішення про взяття Тимошенко під варту було незаконним, а досудовий та судовий розгляд проходив з порушенням норм Європейської конвенції з прав людини. При цьому вони посилалися на статтю 3 (заборона на принизливе поводження або покарання), статтю 5 (право на свободу та особисту недоторканність) і статтю 18 (обмеження використання обмежень щодо прав).

У скарзі також зазначалося, що умови утримання Тимошенко в СІЗО неадекватні: їй не надається медична допомога. Із цього питання в березні Європейський суд вже виніс припис: зобов'язав Україну надати екс-прем'єру медичну допомогу у відповідному медичному закладі. Міністр юстиції Олександр Лавринович спочатку з такою позицією не погодився. За його словами, це не компетенція Євросуду. "Що стосується повноважень Європейського суду - це не входить в його компетенцію", - сказав він. Проте пізніше Тимошенко все-таки була переведена з Качанівської виправної колонії в центральну міську лікарню № 5.

Європейський суд з прав людини долучив до матеріалів справи звіт Європейського комітету з попередження тортур і нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження від 23 листопада 2011 року. Крім того, до матеріалів справи долучене "Доповідь про права людини в 2010 році" Державного департаменту США та Резолюцію Європейського парламенту від 9 червня 2011 року про неприпустимість вибіркового застосування правосуддя в Україні.

Правозахисники не вважають, що рішення Європейського суду кардинально поліпшить позиції Тимошенко. На думку члена правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євгена Захарова, суд навряд чи признає її політично ув'язненою, але, ймовірно, визнає порушення її права на свободу та особисту недоторканність.

"Думаю, за другою статтею конвенції (" право на життя ", - ред.) порушення не буде визнано, - занадто велика натяжка, не було загрози життю Юлії Володимирівни умовами утримання. Умови в неї були трохи краще, ніж у інших ув'язнених. За третьою статтею ("заборона тортур", - ред.) теж, думаю, за умовами утримання порушення визнано не буде, а от суперечка про ненадання належної медичної допомоги - серйозна. Я просто не знаю аргументів захисту і держави. Стаття 5 порушена безумовно - про право на свободу та особисту недоторканність ", - зазначив Захаров в інтерв'ю кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ на початку цього року.

На момент подачі цієї скарги справа Тимошенко ще не була розглянута навіть судом першої інстанції. Це означає, вважає Захаров, що захисту Тимошенко слід подати нову скаргу на порушення статті 6 Конвенції про права людини - право на справедливий судовий розгляд, - але для цього все-таки пройти касаційну інстанцію в Україні. "Я думаю, Європейський суд не стане розглядати заяву про порушення 6-ї статті без касації. І, по-моєму, це ведмежа послуга з боку захисту Тимошенко, якщо вона цього не зробить", - сказав він.

Самий вірний спосіб виконати рішення Європейського суду з 5-ю статтею - звільнити ув'язненого. Але у випадку з Тимошенко це сумнівно: порушенням можуть визнати арешт, а в неї вже є вирок, який вступив в силу.

Досьє на Юлію Тимошенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини