RU

Новина дня: Європейський суд провів слухання за скаргою Луценка

17.04.2012, 17:15
Новина дня: Європейський суд провів слухання за скаргою Луценка - Фото
Юрій Луценко
Європейський суд з прав людини сьогодні провів публічні слухання за скаргою екс-міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка. Тепер в "віддаленому режимі" суд досліджує законність його затримання та арешту, а також використання системи правосуддя проти Луценка "з метою усунення його від політичного життя в Україні".

Публічні слухання в Європейському суді - явище досить рідкісне, яке свідчить про виняткову важливість справи, і в українському уряді це розуміють. Останні публічні слухання були сім років тому - у справі "Салов проти України". Тоді суд задовольнив вимоги заявника по всіх пунктах його скарги.

Заяву Луценка до Європейського суду було подано в січні 2011 року, ще до обвинувального вироку. Суд встановив режим пріоритетного розгляду справи. Уряд України у своїх запереченнях, поданих до суду, наполягав на законності арешту Луценка й заперечував будь-які політичні мотиви його кримінального переслідування.

Скарга Луценка слухалася в публічному режимі Палатою суддів у складі восьми чоловік, не рахуючи голови - судді Діна Шпільманна (Люксембург). Зокрема, справа розглядалася суддею Елізабет Фура-Сандстрем (Щвеція), Карелом Юнгвіртом (Чехія), Марком Віллігером (Ліхтенштейн), Енн Пауер-Форде (Ірландія), Ганною Юдківською (Україна), Андре Потоки (Франція), Бошяном Зупанчичем (Словенія ) і Анжелікою Нюссбергер (Німеччина).

Українську сторону з боку держави представляла урядова уповноважена у справах Європейського суду Валерія Лутковська, а з боку Луценка - українські адвокати Валентина Теличенко та Ігор Фомін.

"Сторони висловили свої позиції, слухання завершилися. Суд буде дорадчо приймати рішення по суті пред'явлених вимог. Суд вийшов і сказав, що рішення ми отримаємо з часом. Ми вже отримаємо поштою рішення суду. Я не знаю про час - це непередбачувано", - сказав 5 каналу після слухань адвокат Фомін.

Між тим, Європейський суд пообіцяв після закінчення публічних слухань оприлюднювати на своєму офіційному сайті відповідну інформацію, а також заздалегідь - за тиждень - оголосити дату оприлюднення рішення.

Разом з тим, в Україні вже звучать припущення, що навіть якщо Європейський суд задовольнить скаргу Луценка в частині незаконність його арешту й утримання під вартою, то це не зобов'яже державу випустити його на свободу. Зокрема, урядовий агент в Євросуді Валерія Лутковська минулого тижня в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ, відповідаючи на питання, чи означає, що Луценко випустять, сказала: "В принципі, ні".

"Якщо йдеться про статтю 5 Конвенції з прав людини, яка гарантує право на свободу та особисту недоторканність, то у неї є своя кінцева точка: це рішення суду першої інстанції", - зазначила вона.

"Це багатоаспектне питання. Тут по-хорошому непогану дисертацію можна було б написати. Досить складно визначити, який конкретно аспект може визнати порушенням Європейський суд. У будь-якому випадку можу сказати абсолютно точно, що на сьогодні все, що стосується виплати справедливої ​​сатисфакції за рішенням Європейського суду та індивідуальних заходів захисту після рішення, у нас виконується в 99,9% випадків ", - додала Лутковська.

Зовсім інша справа, якщо Європейський суд визнає порушення статті 18 Конвенції про права людини, яка визначає наявність або відсутність політичного підтексту кримінального переслідування. "Якщо Європейський суд визнає, що кримінальне переслідування Луценка було політично мотивоване, то це буде підставою для перегляду всіх судових рішень, які приймалися на території України щодо Луценка", - заявив в лютому в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ адвокат Луценка в суді першої інстанції Олексій Баганець.

У кожному разі, впевнені адвокати, рішення Європейського суду у справі "Луценко проти України" стане важливим для інших справ, зокрема, проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко. "Навіть якщо відповідно до рішення Євросуду Луценко завтра не опиниться на свободі, то вся виконана робота в рамках цієї справи матиме велике значення для справи Тимошенко", - зокрема, сказала сьогодні адвокат Валентина Теличенко.

Нагадаємо, екс-голлву внутрішніх справ Юрія Луценка затримали біля його будинку в грудні 2010 року. На наступний день Печерський районний суд Києва обрав йому запобіжний захід у вигляді арешту. В цьому році в кінці лютого Луценко визнали винним у перевищенні повноважень і засудили до чотирьох років ув'язнення з конфіскацією майна. Апеляційний суд Києва розгляне апеляцію на вирок Печерського райсуду 15 травня.

Майже третину покарання колишній чиновник уже відбув у Лук'янівському СІЗО.

Досьє на Юрія Луценка
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини