RU

Новина дня: влада повертає тюремне покарання за наклеп

18.09.2012, 18:04
Новина дня: влада повертає тюремне покарання за наклеп - Фото
Фото: ЕРА
Верховна Рада має намір посилити відповідальність за наклеп. За проект змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини N11013 в першому читанні проголосувало 244 картки народних депутатів: 188 карток регіоналів, 25 - комуністів, 19 - Народної партії, 1 - Реформи заради майбутнього і 11 - позафракційних.

Влада пропонує саджати за наклеп на три роки

Відповідно до запропонованих змін, розділ 3 Кримінального кодексу України "Злочин проти волі, честі та гідності людини" доповнюється статтею 141-1 "Наклеп". Відповідно до документа, наклеп - це навмисне поширення явно неправдивих відомостей, які порочать честь і гідність іншої особи або підривають її репутацію.

Якщо такі дії призвели до тяжких наслідків, за це загрожує штраф від 200 до 500 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, або виправними роботами до року, або обмеження волі до двох років. Якщо такі дії вчинені публічно або в ЗМІ або слідчим, прокурором, суддею, порушникам загрожує штраф від 500 до 1500 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або виправні роботи від одного до двох років або обмеження волі від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади на строк від одного до трьох років. Якщо ж при цьому особа обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від двох до п'яти років або позбавлення волі до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади на строк від одного до трьох років.

Опозиція: третина журналістів опиняться за гратами


У ході обговорення законопроекту народний депутат від БЮТ Микола Томенко зазначив, що в 2001 році це "архаїчне поняття" було вилучено з кримінального законодавства України.

"Кожен рік знаходиться людина, яка в силу різних обставин, очевидно суб'єктивних, намагається знову ввести його в кримінальний кодекс. Якщо в сьогоднішніх обставинах ця норма з'явиться, то я думаю, що третину журналістів сьогодні пересаджають, і значну частину опозиції теж, за те, що деякі скривджені люди не можуть вийти зі свого кабінету чи з дачі", - заявив він.

Проект закону N11013 поданий народним депутатом від Партії регіонів Віталієм Журавським. Раніше він був заступником мера Києва Леоніда Черновецького, якого неодноразово називали в числі ворогів преси в Україні.

Саджатимуть навіть за пости в соцмережах, - експерт

На думку незалежних експертів, проект закону спрямований, перш за все, проти журналістів і представників політичної опозиції, але торкнеться всіх громадян в цілому.

За словами директора Інституту масової інформації  Вікторії Сюмар, рішення парламенту - "надзвичайно серйозний крок парламенту напередодні виборів, що демонструє в цілому атмосферу, в якій влада хотіла б тримати суспільство". "Цей законопроект - інструмент, що дозволяє закрити за гратами будь-кого, хто дозволяє собі критику. І це не стосується виключно журналістів, які, звісно, ​​перебувають у зоні ризику. Ця проблема стосується в цілому всіх українських громадян", - підкреслила Сюмар для ЛІГАБізнесІнформ.

За її словами, попередні законодавчі ініціативи включали уточнення, що закон поширюється лише на журналістів, політиків і чиновників. "Тепер йдеться про публічні висловлювання в цілому. Навіть пост у соціальній мережі може послужити предметом судового позову, якщо у того, кого критикують, наприклад, в результаті цієї критики розболиться голова", - говорить експерт.

Вона зазначила, що дане рішення парламенту суперечить міжнародній практиці і демократичним принципам. "Демократичні держави прагнуть позбавитися від кримінальної відповідальності за наклеп. Україна вже зробила це в 2001 році. Але тепер влада знову повертає нас назад. Це говорить про те, що хтось дуже хоче, щоб країна весь час рухалася назад, а не вперед" , - говорить Сюмар.

Говорячи про журналістів, експерт порекомендувала їм публічно висловити незгоду з даною ініціативою парламенту. "Якщо журналісти хочуть і далі мати професію, то сьогодні потрібно заявити про свою позицію, пояснивши, наскільки нецивілізований крок зробив сьогодні парламент", - підсумувала Сюмар.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини