RU

Новина дня: Росія почала економічну війну проти України

14.08.2013, 17:16
Новина дня: Росія почала економічну війну проти України - Фото
Володимир Путін (фото - ЕРА)
Українсько-російські відносини досягли критичної точки. Протягом останніх років Москва кілька разів застосовувала економічні санкції проти Києва, забороняючи ввезення тих чи інших товарів у рамках операції "примус до дружби". Тепер санкції переросли в економічну війну. Москва практично зупинила ввезення всього без винятку українського експорту.

Тепер, за оцінками Федерації роботодавців України (ФРУ), лише за друге півріччя країна може втратити до $2,5 млрд. Оглядачі кажуть: це лише мала ціна української євроінтеграції. Справжня незалежність коштуватиме ще дорожче. Втім, такий натиск Москви може мати зворотний ефект: замість слухняного і послужливого Києва північний сусід отримає впевненого євроінтегратора.

Що сталося

За даними ФРУ,  рівно опівночі 14 серпня систему управління ризиками Федеральної митної системи РФ до 40 підприємствам з України (найчастіше - теж жертви економічної війни Росії проти України) були додані всі без винятку українські експортери. Йдеться про повну зупинку українського експорту на невизначений час.

За інформацією федерації, проблеми в українських експортерів з проходженням митного контролю виникли ще наприкінці липня. Російська митниця піддає українські вантажі суцільний перевірці, включаючи вивантаження, перевантаження і завантаження їх назад, що призводить до збільшення термінів простою вагонів та інших транспортних засобів, і, як наслідок, веде до подорожчання або зриву поставок товарів, псування продукції, підриває позиції українських товаровиробників на ринку РФ.

Втрати від дій російської сторони, за даними ФРУ, можуть досягти, залежно від розвитку подій, до $2-2,5 млрд. тільки в другому півріччі.

Що будемо робити

В українському уряді запевнили, що вже вживають необхідних заходів для усунення проблеми. Але про торгову війну поки ніхто не говорить. Втім, як і про заходи. Прес-секретар прем'єр-міністра Віталій Лук'яненко лише зазначив, що уряд зацікавлений, щоб всі перешкоди були усунені в інтересах розвитку взаємної торгівлі.

Сам український прем'єр Микола Азаров сьогодні зазначив, що Україна не може допустити ослаблення євразійського вектора своєї зовнішньої політики, втрату ринків у країнах Митного союзу (МС). "Певні негативні тенденції тут вже проявляються. Україна несе втрати через скорочення обсягів взаємної торгівлі товарами і послугами", - сказав він, доручивши прискорити підготовку пропозицій про приєднання до окремих угодами та технічним регламентам МС.

На думку оглядачів, Україна не збирається - Росія це добре розуміє - приєднуватися до союзу Москви, тому що продовжує готуватися до підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом і повним ходом готує економіку до цієї події. "Наша мета - підписання під час саміту угоди про асоціацію між Україною та ЄС, включно зі створенням зони вільної торгівлі", - підкреслив Азаров.

За його словами, громадяни і компанії України повинні готуватися до серйозних перетворень. "Робота буде складна і наймасштабніша за всю історію України, особливо в частині ЗВТ і переведення української економіки на європейські ринки", - сказав він, додавши, що Україна адаптує законодавство до більш ніж 200 директивам і 150 регламентам ЄС, а також приєднається до ряду міжнародних конвенцій. Природне бажання Москви - не допустити цих процесів, вважають експерти.

Чим все закінчиться

Дії Москви з блокади українського експорту призведуть до зворотного ефекту, переконаний заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий. "Очевидно, це не що інше як реалізація розробок з "примусу України до євразійської інтеграції", - сказав він ЛІГАБізнесІнформ. Експерт упевнений, що Україна після нової війни лише вийде на першу інтеграційну стадію відносин з Європейським Союзом.

На думку оглядачів, радники президента Росії  Володимира Путіна остаточно втратили варіанти щодо "українського питання", тому в хід пішла безладна стрілянина з усіх гармат, головна з яких - економічні санкції. Війна шантажем, яку почав Кремль з метою "переконати" українців іти в Євросоюз, демонструє варварські методи боротьби - замість дискусії, замість обговорення і розумних альтернативних пропозицій.

Зрештою, на думку оглядачів, Москва в черговий раз зрадила клятвені обіцянки не застосовувати до України будь-якого тиску, зокрема економічного характеру, які давала в обмін на відмову від ядерної зброї. Кремль зайвий раз підтвердив, що дружби бути не може - є тільки гроші і великі геополітичні інтереси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини