RU

Новина дня: Рада тимчасово залишила журналістів у спокої

02.10.2012, 18:11
Новина дня: Рада тимчасово залишила журналістів у спокої - Фото
5468dd4ab0a9f91522c845cf1d0db712.jpg
Парламентська більшість відмовилася від ідеї саджати у в'язницю за наклеп. Сьогодні Верховна Рада скасувала прийнятий раніше у першому читанні скандальний законопроект N11013 представника Партії регіонів Віталія Журавського, який пропонував посилити відповідальність за посягання на честь і гідність людини до п'яти років позбавлення волі. Однак регіонали не приховують, що можуть повернутися до цього питання - після виборів.

Законопроект Журавського викликав різку критику з боку ОБСЄ, Ради Європи та Єврокомісії. Неурядова міжнародна організація Freedom House зажадала від депутатів зняти документ з розгляду. "У ініціативі криміналізації наклепу ми бачимо чіткі й узгоджені зусилля, спрямовані на обмеження свободи слова і вільного висвітлення виборчої кампанії в Україні. Більше того, залежність судової влади від уряду і недавній сплеск політичних переслідувань викликає сумнів у тому, що з журналістами в Україні будуть поводитися справедливо ", - сказав президент Freedom House Девід Крамер.

В українському сегменті мережі Інтернет стартувала масштабна акція протесту журналістів - більше трьох десятків ЗМІ виступили проти ідеї Партії регіонів ввести кримінальну відповідальність за наклеп. До неї приєдналася й українська Вікіпедія, що розмістила банер: "Ми маємо право знати: Вікіпедія говорить "Ні!" закону про наклеп". Під будівлею комітетів Верховної Ради з порожніми плакатами без тексту вчора зібралися кілька сотень журналістів з Києва і регіонів, які вимагали скасувати законопроект про наклеп і не ущемляти свободу слова.

Журналісти вимагають відмовитися від ідеї криміналізувати наклеп (фото)


Як і обіцяв спікер Володимир Литвин, сьогодні відміна першого читання законопроекту була проголосована першим питанням. Але в опозиції впевнені, що змінити рішення і відмовитися від тюремного терміну за наклеп Партію регіонів змусила зовсім не реакція Європи і вже тим більше не акція протесту українських журналістів. Бютівець Микола Томенко пропонує не розслаблятися після скасування законопроекту про наклеп: більшість пішла на скасування законопроекту лише тому, що технологи штабу Партії регіонів довели несвоєчасність прийняття подібного документа в переддень виборів. "Тому риторика була змінена, і сьогодні переконали ініціаторів в тому, що до виборів такий законопроект не потрібен, а після виборів будемо думати, в якій версії його виносити", - сказав він.

Томенко підкреслив, що не виключає появи нового законопроекту після виборів: "Я б повірив у щирість ініціаторів скасування законопроекту, якби сьогодні це не було так з-під поли - давайте проголосуємо, але щоб не обговорювати. Якби було обговорення, вийшли керівники парламентської більшості і сказали: "Друзі, вибачте, ми люди дурні, темні. Була у нас думка посадити якусь тисячу журналістів і закрити рот ще якій-небудь тисячі громадських активістів, але ми прийшли до висновку, що це несправедливо "... Радіти і розслаблятися з приводу того, що ми здобули велику перемогу над злочинним наміром Партії регіонів, поки поспішати не потрібно ".

На користь Томенка говорить дуже стримана позиція регіоналів щодо закону про наклеп. Автор закону Віталій Журавський не дав журналістам задати жодного питання, тільки стримано подякував їм за чітку позицію. "Шановні панове журналісти, ми з вами провели два тижні дискусій. В результаті з'явився мій проект постанови (щодо скасування законопроекту, - ред.). Я дякую народним депутатам за те, що вони підтримали мене. Питання знято з порядку денного. Спасибі й вам ", - сказав Журавський на брифінгу і пішов.

Народний депутат від Партії регіонів і колишня журналістка Олена Бондаренко попередила ЗМІ: Партія регіонів не гарантує, що не повернеться до голосування за закон про наклеп після виборів. "Насправді, ми не гарантійний банк. Ми не будемо давати гарантій. Все залежатиме тільки від ситуації в країні", - сказала депутат.

Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, який раніше прямо висловлювався на підтримку закону про наклеп, визнав, що нинішній склад парламенту теоретично не зможе заново розглянути законопроект, але за нову Верховну Раду ручатися не став. "Робити якісь заяви щодо питання роботи наступного парламенту і обіцяти те, що ти не можеш підтвердити, - безглуздо ... В нашій державі кожна людина може мати свою точку зору. І, до речі, думки по даному законопроекту в суспільстві далеко неоднозначні" , - підкреслив Єфремов.

Народний депутат Віктор Уколов написав у мережі Facebook, що з юридичної точки зору парламент взагалі не скасував перше читання закону про наклеп, тобто мова може йти про підтасовування. "Як з'ясувалося зі стенограми засідання, Литвин поставив на голосування не проект постанови Журавського про скасування його законопроекту, а рішення - неюридичне формулювання. Таким чином, стверджують юристи, законопроект Журавського не скасований, він знаходиться в базі даних і може бути проголосований у будь-який момент ще на цій сесії ", - зазначив Уколов.

І дуже малоймовірно, що про це не знає президент Янукович, який вже встиг "привітати рішення Верховної Ради" про скасування законопроекту Віталія Журавського про введення кримінальної відповідальності за наклеп.

Нагадаємо, від кримінальної відповідальності за наклеп Україна відмовилася в 2001 році - в рамках своїх зобов'язань перед Радою Європи і після вступу в силу нового Кримінального кодексу. В редакції 1960 року була ст.125 "Наклеп", яка передбачала фінансові санкції за розповсюдження неправдивої інформації і позбавлення волі - на строк до п'яти років. Саме цю статтю регіонали вирішили повернути в чинний Кримінальний кодекс.

Мовчати боятися. Навіщо владі кримінальна стаття про наклеп

Журналісти в разі прийняття закону, вважають експерти, опитані ЛІГАБізнесІнформ, будуть змушені ігнорувати більшість важливих і гострих тем. Вся країна може здогадуватися, кому насправді належить все Межигір'я. Але написати за підсумками журналістського розслідування про те, що сотнями гектарів розпоряджається особисто Віктор Янукович, буде не можна. Це можуть вважати наклепом, адже на шляху до президента лежить ціла стопка "прокладок" з людей і фірм. Під ударом можуть опинитися й активні користувачі соціальних мереж. За словами експертів, головна мета законопроекту - зачистка інформаційного поля перед президентськими виборами 2015 року.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини