RU

Новина дня: Венеціанська комісія розгромила закон про референдум

18.06.2013, 17:00
Новина дня: Венеціанська комісія розгромила закон про референдум - Фото
Нарада фракції ПР: у центрі - Олександр Єфремов
Сьогодні Венеціанська комісія офіційно опублікувала свої висновки щодо законодавчих ініціатив Партії регіонів. Серед іншого в комісії розкритикували закон про референдум і наміри партії влади вносити зміни до Конституції на референдумі. Однак ці висновки, заявили в партії Віктора Януковича, при прийнятті рішень враховуватися не будуть. У владі, судячи з прес-релізу Мін'юсту про висновки комісії, вважали за краще не помічати критики.

Висновки комісії

Аналізуючи закон про референдум, у комісії дійшли висновку, що безмежний перелік питань, які можуть бути винесені на референдум, за законом є проблематичним з точки зору міжнародних стандартів - референдум не повинен використовуватися для підриву встановленого Конституцією розподілу влади. Зміни до Конституції має вносити Верховна Рада.

У документі наголошується, що закон про референдум не передбачає ніяких запобіжників від можливості проведення референдуму за народною ініціативою з питань, які, за Конституцією, можуть ініціюватися виключно президентом або парламентом.

У комісії вважають, що прийняття конституційних змін на референдумі може завдати шкоди законності в Україні - зміни до Конституції, і навіть прийняття нової Конституції повинно приходити за процедурою, встановленою чинним Основним Законом. При цьому вимога конституційної більшості голосів у Верховній Раді на підтримку таких змін або нової Конституції має зберігатися.

Реакція влади

У Партії регіонів заявили, що з повагою ставляться до рекомендацій комісії з референдуму, але визначатися щодо змін до Конституції будуть самостійно. Лідера регіоналів у парламенті обурило, що журналісти задають питання лише по негативній частині висновків комісії. "Венеціанська комісія дала позитивний висновок про призначення суддів в нашій державі. Вас це не цікавить? Вас цікавлять тільки негативні речі, які дає Венеціанська комісія?" - заявив Олександр Єфремов.

У відношенні негативних висновків Єфремов зазначив: "Ми дуже з повагою ставимося до фахівців Венеціанської комісії і будемо розглядати всі питання, які вони порушують, але рішення прийматимуть депутати в сесійній залі так, як вони вважають за потрібне брати, тому що у нас є своя держава , у нас є певні обставини в цій державі, і, приймаючи відповідне рішення, депутат цього не враховувати не може".

У той же час, за даними Мін'юсту, комісія зробила цілий ряд позитивних висновків щодо законодавчих ініціатив. Серед них - встановлення критеріїв для створення одномандатних виборчих округів; посилення повноважень окружних виборчих комісій і багато інших дрібні питання. При цьому нічого не сказано про негативні сторони висновків комісії, розміщених на сайті ВК.

Плани опозиції

За словами депутата Батьківщини Павла Петренка (комітет Верховної Ради з питань верховенства права та правосуддя), позиція комісії була цілком прогнозованою, оскільки норми провладного закону про референдум суперечать Конституції. "Основна неузгодженість полягає в тому, що парламент відсторонюється від процесу внесення змін до Конституції. Діюча Конституція передбачає певні випадки, коли рішення парламенту підтверджуються на референдумі, але немає ніякої можливої ​​ситуації, коли фактично рішення референдуму замінює рішення парламенту", - зазначив опозиціонер.

Він підкреслив, що, крім іншого, закон пропонує "унікальний" спосіб визначення кворуму при голосуванні - ні нижньої межі виборців, котрі приймають рішення на плебісциті. "Тобто якщо на референдум прийде тисяча осіб і проголосує за якесь рішення, то це рішення буде легітимним, що суперечить основним положенням проведення плебісциту в європейських країнах", - зазначив він

В опозиції вже підготували зміни до закону, внесення яких вимагає Венеціанська комісія: "Основна суть зводиться до того, що не можна виключати Верховну Раду з процесу внесення змін до Конституції. Питання тільки в тому, щоб знайшлася добра воля в більшості від Партії регіонів прийняти це рішення ".

Читайте також: З прицілом на Конституцію. Українців чекає пробний референдум
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини