RU

Новина дня: поради сходу й півдня України посилили русифікацію

16.08.2012, 17:13
Новина дня: поради сходу й півдня України посилили русифікацію - Фото
Фото: radiosvoboda.org
Скандальний мовний закон, підписаний 8 серпня президентом Віктором Януковичем, веде Україну до мовного розколу. Обласні ради сходу і півдня України один за іншим узаконюють російську мову у статусі регіональної. Захід України пручається нав'язаній двомовності і закликає українців не визнавати закон.

Сьогодні статус російської мови був підвищений в Запорізькій області, в Севастополі і на батьківщині Януковича - в Донецькому регіоні. Депутати голосують практично одноголосно, програми заходів написані мало не під копірку. Зокрема, облради доводять до відома громад сіл, селищ і міст, що російська мова як регіональна буде використовуватися в роботі місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування, застосовуватися і вивчатися в державних і комунальних навчальних закладах. Місцевим радам рекомендовано розглянути питання про застосування на тих чи інших територіях заходів, спрямованих на використання інших регіональних мов або мов меншин, передбачених чинним законодавством України.

Обласним адміністраціям депутати доручають визначити витрати, необхідні для реалізації закону про мови, і врахувати при внесенні змін до обласних бюджетів на поточний рік і підготовці проектів бюджетів на 2013 рік.

У Донецьку ці дії супроводжувалися акцією на захист російської мови, як ніби російська мова на Донбасі цього потребує. Перед будівлею облради зібралося близько 500 осіб з прапорами Партії регіонів і національними прапорами України. Учасники акції сказали журналістам, що вони "прийшли на прохання Партії регіонів", багато хто не приховували, що, "звичайно, прийшли сюди за вказівкою своїх керівників на роботі". У той же час, Донецькій міській організація ВО Свобода та Донецькій обласній організації ВО Просвіта влада не дозволила проводити акцію протесту - Донецький окружний адміністративний суд прийняв рішення про заборону.

У результаті донецькі обранці не тільки забезпечили регіональний статус російської мови, а й вирішили найближчим часом підготувати програму її розвитку в Донецькій області до 2015 року. Де візьмуть гроші - не вказали.

Вчора російська мова була визнана регіональною Одеською облрадою і навіть міськрадою маленького шахтарського містечка в Луганській області - Красного Луча. Перед ними статус російської повисила Одеса. Верховна Рада Криму в середу теж розглядала мовне питання, але в підсумковому рішенні, оприлюдненому прес-службою, фраза "регіональний статус" так і не прозвучала. Однак розширення прав російської мови в Криму не викликає сумнівів: депутати доручили Раді міністрів до 10 жовтня підготувати і внести на розгляд пропозиції щодо реалізації мовного закону. При цьому спікер парламенту Володимир Константинов зробив словесний реверанс в сторону Януковича: за його словами, "Віктор Федорович Янукович прийняв мудре політичне рішення, підписавши документ.

Протилежні настрої панують на заході України. Голова Львівської обласної ради Олег Панькевич готує позов до Конституційного суду про визнання неконституційним закону "Про основи державної мовної політики". За його словами, цього вимагає рішення позачергової сесії Львівської обласної ради. "В таких обставинах справедливою реакцією громадян є непокора діючої влади та її так званим законам ... Вся громада повинна готуватися до всеукраїнської національної мобілізації, адже за цим порушенням законів і прав громадян можуть бути наступні, ще більш цинічні. Єдине, чого боїться будь-який режим, - це народного гніву й активного опору. Ми повинні бути готові до цього щодня, і особливо під час парламентських виборів, які спробують сфальсифікувати", - зазначив він.

Цілком очевидно, що розширення прав російської мови на територіях, історично "підконтрольних" монопольній Партії регіонів і Віктору Януковичу, мобілізує електорат на майбутніх парламентських виборах. Регіонали і не приховують, що, впровадивши мовний закон, виконували передвиборчу обіцянку з оглядкою на майбутнє. "Партія регіонів послідовно виконує взяті на себе зобов'язання. Ми обіцяли вирішити мовну проблему, яка довгі роки була каменем спотикання на шляху до утвердження в Україні європейських цінностей. Партія регіонів знайшла ефективний механізм її рішення ... Наші виборці можуть бути впевнені в тому, що всі зобов'язання, які бере на себе партія, будуть безумовно виконані ", - заявили в ПР.

Завдяки новому закону, вважають регіонали, кожен громадянин України тепер зможе вільно використовувати свою рідну мову в усіх сферах суспільного життя. Проте на неофіційному рівні вони зізнаються, що насправді авторів закону цікавить тільки одна мова - російська. "46 мільйонів чоловік розуміють дві мови: російську та українську. Не болгарську мову, не угорську мову, не румунську, не єврейську мову, ідиш, або іврит, я не знаю як там. Ці мови розуміє лише жменька людей. Ми говоримо про дві мови, які розуміє весь народ ", - сказав сьогодні заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.

Нагадаємо, скандальний закон Ківалова-Колесніченка про основи державної мовної політики вступив в силу - текст документа сьогодні був опублікований у парламентській газеті Голос України.

Дія закону поширюється на 18 регіональних мов. Щоб отримати особливі привілеї в регіоні, мову повинні вважати рідною не менш 10% населення за даними перепису. Якщо провести паралелі з даними останнього всеукраїнського перепису 2001 року, то російська мова стає регіональною в 13 адміністративно-територіальних одиницях України з 27: у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, Криму, містах Київ і Севастополь.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини