RU

Новина дня: план Партії регіонів з виборів під загрозою зриву

31.10.2011, 17:58
Новина дня: план Партії регіонів з виборів під загрозою зриву - Фото
824eee648bd8e478b0b1d7598784e88a.jpg
До виборів у Верховну Раду залишилося менше року, а ситуація з виборчою системою, за якою вони проходитимуть, так і не прояснилася. Законопроект більшості про вибори, перспективи прийняття якого ще вчора ні в кого не викликали сумніву, сьогодні був жорстко розкритикований: очікувано - Венеціанською комісією і українською опозицією, і зовсім несподівано - Адміністрацією президента.

Фахівці Венеціанської комісії сьогодні оголосили, що в українських умовах поновлення змішаної системи може призвести до зловживань, а односторонні зміни до закону про вибори на користь більшості підірвуть довіру виборців.

Нарікання Європи викликали і такі зміни, запропоновані законопроектом, як підвищення виборчого бар'єру до 5% і заборона виборчих блоків. В комісії зауважили, що всі ці зміни більшість внесла всупереч думці опозиції.

В опозиційному таборі сьогодні вранці оголосили про відкликання своїх законопроектів про вибори і запропонували більшості зробити те ж саме зі своїм документом. За словами лідера фракції БЮТ Івана Кириленка, якщо вибори до Верховної Ради пройдуть за проектом більшості, то опозиція до парламенту не потрапить взагалі. "Після цього абсолютно зрозуміло буде, що ця Верховна Рада приречена. І тоді повинні бути дострокові парламентські вибори, оскільки це не парламент, в якому опозиції немає, до якої не просто не прислухаються, а ігнорують її", - зазначив Кириленко.

Якщо зауваження опозиції та Венеціанської комісії до проекту були цілком передбачувані, то позиція Адміністрації президента виявилася досить несподіваною: радник президента Марина Ставнійчук попередила колег по владі, що такий план виборів буде неминуче ветований Віктором Януковичем. За її словами, проект містить серйозні недоліки, які "в наступному році можуть коштувати державі дуже багато і дуже дорого - нелегітимність майбутнього парламенту".

Принципу вільних виборів, зазначила Ставнійчук, суперечать положення про відсутність державного фінансування агітації, істотне зниження ступеня захисту виборчих бюлетенів, зниження гарантій оскарження результатів виборів.

Змішану систему виборів Ставнійчук теж вважає не найкращим варіантом для України. "Є варіант, як на мене, це один з найкращих варіантів, це перехід до пропорційної виборчої системи на основі відкритих регіональних списків", - сказала Ставнійчук. За її словами, саме ця система згадувалася в резолюції ПАРЄ, на такій системі вже кілька років поспіль наполягає Венеціанська комісія, а також більшість українських фахівців у сфері виборчого права.

За словами Ставнійчук, у парламенту ще є можливість серйозно попрацювати над законопроектом. "Інакше буде вето", - підсумувала вона.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини