RU

Новина дня: КСУ зачистив мажоритарку для кандидатів Банкової

10.04.2012, 17:09
Новина дня: КСУ зачистив мажоритарку для кандидатів Банкової - Фото
Влада збільшила свої шанси провести в парламент "фейкових" кандидатів
Сьогодні Конституційний Суд України (КСУ) опублікував рішення від 5 квітня, яким визнав неконституційним балотування кандидатів у народні депутати одночасно в мажоритарному окрузі та за партійним списком. У владі кажуть, що суд лише усунув недоліки при підготовці документа. Але в опозиції рішення КСУ називають "замовленням Банкової". Політологи, опитані ЛІГАБізнесІнформ, сходяться на думці: своїм рішенням суд підіграв владі, зачистивши мажоритарне поле під замаскованих кандидатів влади.

КСУ повторив трюк Кучми


Згідно з рішенням суду, порядок висування кандидатів, оформлений в законі про вибори депутатів, визнаний неконституційним в частині одночасного балотування. "Визнати не відповідними Конституції України частину 5 статті 52, абзац другий частини 10 статті 98, частину 3 статті 99 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року", - сказано в резолютивній частині рішення. Положення закону, які були визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ цього рішення.

Аналогічне рішення КСУ вже приймав в 1998 році за часів Леоніда Кучми. Тоді судді теж відзначали, що відсутність заборони порушувала принцип рівного виборчого права і на виборах в одномандатних округах надавала привілеї депутатам-списочникам.

Влада змусила опозицію домовлятися заново

"Ми розуміємо, що деякі політичні сили вкрай зацікавлені в тому, щоб виписати закон під себе, навіть якщо він суперечить Основному закону", - заявив нардеп-регіонал Дмитро Шпенов. Він переконаний, що "рівність всіх перед законом - один з базових принципів, на які ми спираємося". А преференцій по партійній приналежності, нібито, не буде.

Але в опозиції вважають інакше. "Це просто кидок, який влада продемонструвала не опозиції, а Європі", - заявив ЛІГАБізнесІнформ нардеп-бютівець Володимир Філенко, нагадавши, як хвалилася влада перед ЄС єдністю в парламенті по закону про вибори. "Але якщо змінюються правила, то буде змінюватися тактика й стратегія передвиборчої гонки. Будемо боротися в тих умовах, які є", - зазначив опозиціонер.

Один з лідерів об'єднаної опозиції Арсенфй Яценюк нагадав, що за закон про вибори депутатів проголосували 366 народних депутатів і президент підписав цей закон. "Але потім, коли вони зрозуміли, що закон забезпечує чесні вибори не на користь ПР, а на користь народу України, він дав вказівки КСУ скасовувати статті закону, які не влаштовують ПР", - заявив він.

Тепер, як розповіли в опозиції, Комітет опору диктатурі буде змушений переглянути списки єдиних кандидатів від опозиції в мажоритарних округах.

Політологи переконані, що суд зіграв на користь Банкової


"Звичайно, рішення КСУ прийнято більше в інтересах влади, тому що всі яскраві опозиціонери тепер підуть по обліковій частини, оголюючи мажоритарні округи, де велику роль гратиме адміністративний ресурс", - розповів ЛІГАБізнесІнформ політолог Вадим Карасьов.

Він зазначив, що влада збільшила свої шанси провести в парламент "фейкових" кандидатів, які "будуть видавати себе за незалежних, але по факту будуть співпрацювати з владою".

Крім того, тепер місце в списку партії стане помітно дорожче. "Цілком можливо, що тепер місця в списках партій стануть дорожче, а боротьба за місця стане ще більш запеклою", - припускає політолог Кость Бондаренко, про що він поділився з ЛІГАБізнесІнформ.

Але основні проблеми виникнуть у малих партій, що балансують на межі проходження 5-процентного бар'єру, зазначив ЛІГАБізнесІнформ політолог Олексій Гарань, коментуючи рішення КСУ. "Від цього рішення постраждала опозиція, але не лідери гонки, а ті, кого ми називаємо новими політичними силами. Наприклад, Гриценка або Кличка. Крім того, проблеми виникнуть у Свободи", - підкреслив експерт.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини