RU

Новина дня: Гайдук не став свідчити проти Тимошенко

16.04.2013, 17:02
Новина дня: Гайдук не став свідчити проти Тимошенко - Фото
Віталій Гайдук
Сьогодні в суді у справі про вбивство депутата Євгена Щербаня допитували бізнесмена Віталія Гайдука, колишнього співвласника корпорації Індустріальний союз Донбасу (ІСД). Він вважається одним з ключових свідків у справі, так як йому напряму відомі подробиці взаємин ІСД, корпорації Єдині енергетичні системи України (ЄЕСУ) і місцевої влади в Донецькій області напередодні вбивства Щербаня. Говорячи про роль Юлії Тимошенко, яка представляла на переговорах ЄЕСУ, Гайдук сказав, що йому нічого не відомо про причетність або непричетність Тимошенко до вбивства Щербаня. На думку захисту, своїми показаннями свідок "вщент розбив" всі аргументи звинувачення проти Тимошенко. Проте прокурор вважає по-іншому.

Відносини ІСД і ЄЕСУ

У суді Гайдук підтвердив, що особисто знайомий з Тимошенко, яка представляла на переговорах ЄЕСУ, а також був знайомий з убитим Євгеном Щербанем і його синами. При цьому відносини між корпораціями ЄЕСУ та ІСД були нормальними і всі виникаючі протиріччя вирішувалися за столом переговорів.

Відповідаючи на питання захисту, Гайдук розповів, що в грудні 1995 року був підписаний контракт, по якому газ в Донецьку область поставлявся ЄЕСУ через ІСД. За словами Гайдука, велися нормальні переговори і в підсумку угода була підписана. "У бізнесі ніколи не буває ідеальних відносин, тому що це бізнес. Це конкуренція і завжди виникають якісь суперечності або питання. Інше питання, яким чином ці протиріччя влагоджуються - за столом переговорів або починають паперами один в одного кидати. У тих відносинах все протиріччя вирішувалися за столом переговорів. Сказати, що всі були задоволені не можна, але це був компроміс і максимум можливого з тих відносин ". За словами Гайдука, переговори з боку ІСД вів Олександр Момот, з боку ЄЕСУ - Тимошенко.

Разом з тим, Гайдук повному обсязі погодився з показаннями попереднього свідка Сергія Тарути про те, що між корпораціями не було конфлікту. Конфлікт був між губернатором  Володимиром Щербанем та Павлом Лазаренком. "Не на рівні Тарути був конфлікт, а на рівні губернатора Щербаня і Лазаренка", - сказав Гайдук.

Роль Тимошенко

Відповідаючи на запитання захисника Андрія Кожем'якіна, чи є у нього прямі докази причетності Тимошенко до замовлення вбивства, Гайдук сказав: "Прямих доказів, що Юлія Тимошенко була замовником цього вбивства, у мене немає. Як немає і прямих доказів того, що вона не була замовником. Цього я просто не знаю, і таке питання до мене є некоректним".

Разом з тим Гайдук зазначив, що вбитий Євген Щербань і губернатор Донецької області Володимир Щербань невітали прихід на ринок регіону корпорації ЄЕСУ, яку представляла Тимошенко. Гайдук зазначив, що в ІСД не було можливості відмовитися від співпраці з ЄЕСУ. "Такої можливості у нас практично не було. Звичайно, зробити ми могли все що завгодно, але ви ж розумієте, що місяць-два і всі обсяги газу були б у ЄЕСУ", - сказав він.

Також Гайдук зазначив, що Володимира і Євгенія Щербанів не влаштовувало рішення уряду, яким ЄЕСУ була визначена єдиним постачальником газу на територію Донецької області. "Я був заступником губернатора (Володимира Щербаня). Якби діяльність ЄЕСУ будувалася так, як діяльність інших постачальників, то губернатор не сильно міг би на це вплинути, але враховуючи, що ми отримали територіальний розподіл від уряду, губернатор категорично був проти. Цю схему не вітав і Євген Олександрович, розуміючи всі наслідки", - сказав він.

За словами Гайдука, тому було розроблено та прийнято розпорядження, яким на ринок вводився ІСД. Також, за словами свідка, те, що існував конфлікт між губернатором Володимиром Щербанем і Павлом Лазаренком - "це факт".

Позиція звинувачення

Заступник начальника головного слідчого управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури Олег Пушкар вважає, що свідок Гайдук фактично спростував показання іншого свідка - бізнесмена Сергія Тарути. "Всі, хто був присутній, прекрасно чув і про наявність конфлікту (між ЄЕСУ і ІСД). Фактично Гайдук спростував показання попереднього свідка, запрошеного захистом. Оскільки Тарута говорив, що конфлікту не було, то Гайдук пояснив, що на рівні Тарути як виконавчого директора, скажімо так, найманого менеджера, конфлікту не було, він проходив на більш серйозних ешелонах", - вирішив Пушкар.

Він переконаний: Гайдук підтвердив, що "конфлікт існував і нікуди від нього піти було неможливо", тобто, за словами, Пушкаря, компанія ЄЕСУ "була нав'язана" Донецькій області. "Гайдук підтвердив наявність розмов на підвищених тонах між Євгеном Щербанем і Тимошенко", - також сказав прокурор.

Він звернув увагу на те, що свідок заявив, що у нього немає доказів як причетності, так і непричетністі Тимошенко до вбивства Щербаня. Також прокурор піддав критиці заяву захисника екс-прем'єра Сергія Власенка про те, що Гайдук не підтвердив провини Тимошенко, зазначивши, що захист вириває слова з контексту.

Наступний свідок у справі - помічник Лазаренка і його компаньйон Петро Кириченко. Він буде давати свідчення по телемосту зі США, де проживає вже багато років. Раніше в ЗМІ писали, що українська влада за допомогою кримінальної справи проти дружини Кириченка отримала від нього необхідні свідчення, які нібито підтверджують провину Тимошенко у вбивстві Щербаня. Захист екс-прем'єра Тимошенко підтверджує: Кириченко перебуває під жорстким тиском звинувачення, так як його дружина була заручником в Україні, але після дачі її чоловіком необхідних показань, була випущена на свободу. Сергій Власенко каже, що Кириченко також отримав гроші від прокуратури. "Немає ніяких надій, що цей свідок буде давати правдиві свідчення", - упевнений Власенко.

Досьє на Віталія Гайдука
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини