RU

Новина дня: Евробойкот змусив Банкову відмінити саміт у Ялті

08.05.2012, 17:57
Новина дня: Евробойкот змусив Банкову відмінити саміт у Ялті - Фото
Фото: прес-служба президента України
Дипломатичний скандал навколо проведення ялтинського саміту, в якому повинні були взяти участь лідери європейських країн, закінчився остаточним провалом для України. Сьогодні, всього за два дні до початку саміту, Міністерство закордонних справ України оголосило про його перенесення на невизначений термін.

Таке рішення українській стороні, судячи з усього, далося нелегко. Весь попередній тиждень, коли європейські президенти один за іншим відмовлялися їхати в Україну, МЗС закликав пресу  не робити сенсацій на порожньому місці. Але сьогодні візит до Криму  скасував 14-й за рахунком голова держави  - президент Чорногорії Філіп Вуянович, який назвав свій крок протестом проти відносини української влади до колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. За його словами, поводження з нею в колонії не вписується в європейське розуміння поняття "права людини".

Аналогічною прямолінійністю відзначилися ще як мінімум чотири президенти: Румунії, Албанії, Хорватії та Чехії. Президент Німеччини про Тимошенко офіційно не сказав ні слова, але саме ця причина - вибірковість правосуддя в Україні - відчувалася в коментарях Міністерства закордонних справ Німеччини.

Решта президентів при відмові їхати в Україну посилалися в основному на щільний робочий графік.

У провладної Партії регіонів, схоже, до останнього моменту не сприймали бойкот європейських президентів серйозно. Народний депутат від Партії регіонів Владислав Лук'янов дозволив собі заяву, і її опублікувала прес-служба ПР, про те, президенти країн Європи показують безсилля і нездатність впливати на ситуацію, і "це перевірка для них на демократичні цінності". "Саміт в Ялті відбудеться в будь-якому випадку. Якщо той чи інший політик займає упереджену позицію, то він починає втрачати свою підтримку", - зазначив депутат.

Політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, коментуючи кілька днів тому бойкот України кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ,  передрік Януковичу посилення міжнародної ізоляції.

За його словами, причин такого бойкоту як мінімум дві: "По-перше, особисте враження іноземних лідерів. Все, що говорить Янукович, не збігається з його діями. На Заході це бачать чудово, особливо у справі Тимошенко. По-друге, громадська думка . Тема політичних репресій в Україні давно стала однією з важливих тем у ЗМІ на Заході. Зрозуміло, політики цих країн орієнтуються на думку своїх громадян, у свідомості яких вже давно закріпився за Януковичем образ диктатора, який мститься своєму головному конкуренту ".

"Про те, що Віктора Януковича чекає м'яка міжнародна ізоляція, стало зрозуміло ще на останньому саміті Україна-ЄС. Можна прогнозувати, що і надалі кількість іноземних лідерів, які не захочуть, щоб їх яким-небудь чином асоціювали з Януковичем, буде збільшуватися", - зазначив Горбач.

У підсумку свою участь в саміті, за даними засобів масової інформації, підтвердили тільки президенти Литви, Польщі, Словаччини й Молдови. В Угорщині новообраний президент Янош Адер обійме посаду тільки 10 травня і, як передбачалося, в будь-якому випадку прибуде на саміт до Ялти 11-12 травня.

Практично безумовну підтримку Януковичу забезпечив президент Польщі Броніслав Коморовський. "Ялта може стати гарною можливістю для того, щоб підказати українській стороні, щоб вона вирішила внутрішні проблеми", - сказав польський президент в суботу в Словаччині і заявив, що обов'язково поїде в Ялту. За його словами,  від цього залежить не тільки імідж України, а й перспектива ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС.

Однак одиничних випадків підтримки для організації найбільшого політичного заходу Європи не вистачило. Сьогодні прес-секретар МЗС Олександр Дикусаров - не міністр закордонних справ  Костянтин Грищенко, що відповідало б статусу саміту, а саме прес-секретар - заявив журналістам на прес-конференції: "У зв'язку з неможливістю ряду глав європейських держав взяти участь в саміті глав держав Центральної Європи в Ялті Україна вважає за доцільне перенести його і провести в більш пізні терміни ".

Офійційна заява на сайті МЗС  зайняла всього три рядки і закінчилося словами: "Захід пройде в більш пізні терміни, які будуть визначені дипломатичними каналами".

На сайті президента ніяка інформація або коментарі самого Януковича з цього приводу так і не з'явилися.

Нагадаємо, бюджет проведення 18-го саміту в Ялті був оцінений в 288 тисяч гривень. Більша частина коштів мала піти на транспорт, організаційні витрати та обслуговування делегацій.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини