RU

Новина дня: Брюссель нічим не порадував Януковича

25.02.2013, 18:10
Новина дня: Брюссель нічим не порадував Януковича - Фото
Віктор Янукович (фото - president.gov.ua)

Саміт Україна - Європейський Союз у Брюсселі завершився прогнозованими деклараціями і критикою української внутрішньої політики. Протягом усього дня європейські лідери кілька разів повторили, що бачать Україну в складі Євросоюзу. Однак президенту Віктору Януковичу через його методи боротьби з політичними опонентами в європейській сім'ї, по всій видимості, місця немає.

Спільна заява

За підсумками переговорів сторони оголосили спільну заяву, суть якої зводиться до трьох важливих пунктів. Перший - питання Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі. В ЄС підтвердили, що підписувати документ потрібно. Однак є кілька питань, які перед цим потрібно вирішити. Одне з них - питання виборчого правосуддя. Як його буде вирішувати президент Янукович - неясно. Український лідер на прес-конференції після оголошення заяви навіть прізвища Юлії Тимошенко не згадував. А ось глава Європейської ради Герман Ван Ромпей прямо розкритикував Януковича за бездіяльність. Тим не менш сторони планують підписати угоду в листопаді на саміті Східного партнерства у Вільнюсі - попередньо.

Друга важлива тема спільної заяви - ГТС. Україна і Євросоюз довгий час сперечаються з приводу ефективності Енергетичного співтовариства. Київ навіть дав зрозуміти, що може покинути це об'єднання, тому що країни Європи ігнорують українські інтереси, особливо в частині переговорів з Москвою, яка зі схвалення деяких країн в Європи будує газопроводи в обхід України. У підсумковій заяві Євросоюз підкреслив надзвичайну важливість ГТС для країн Євросоюзу, запевнивши, що продовжить допомагати Києву в питаннях модернізації ГТС як частини європейської енергосистеми. Крім того, Брюссель зобов'язується допомогти Україні в питаннях виділення коштів на реконструкцію трубопроводу Уренгой-Помари-Ужгород. Також обидві сторони розраховують на продовження діалогу в рамках Енергетичного співтовариства.

Третій важливий пункт - скасування віз. Лідери Євросоюзу та України підтвердили спільні зобов'язання просуватися до безвізового режиму в установленому порядку, як тільки будуть виконані умови для добре керованого та безпечного пересування громадян. У Брюсселі позитивно відзначили прогрес України в реалізації першої фази плану дій щодо лібералізації візового режиму і активізацію зусиль з метою досягнення відповідних критеріїв. Однак прийнята заява говорить лише про позитивну тенденцію, а от коли скасують візи для простих українців - питання досі відкрите.

Після переговорів

Як тільки сторони оголосили спільну заяву, лідери вийшли на прес-конференцію до журналістів. Одну із заяв було присвячено Митному союзу Росії, Білорусі і Казахстану, куди вже дуже давно сватають Київ. Глава Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу сказав: "Не можна одночасно бути членом Митного союзу та мати поглиблену зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. Це неможливо", - сказав Баррозу.

Президент Янукович парирував: питання євроінтеграції є стратегічним для України. Ця тема не підлягає жодним ревізіям, сказав президент - "це питання визначено". Водночас, зауважив глава держави, Київ намагається знайти з Москвою модель взаємин, яка не буде заважати інтеграції з ЄС. "Така модель співпраці на сьогодні ще не існує", - додав Янукович. Однак він упевнений, що таку модель буде знайдено.

Політолог
Валерій Чалий говорить, що сьогоднішній саміт спільними зусиллями політиків, журналістів і політологів подається мало не як епохальна подія. "Насправді - це відкладена зустріч на вищому рівні в рамках виконання УПС, яка має бути проведена ще в минулому році. Деклараціям і словам вже немає ніякої довіри. Сказано: іддасть кожному по справах його"​​. Не буде рішучих дій української влади на чолі з президентом Віктором Януковичем (або скоріше продовження бездіяльності) - не буде ніякої інтеграції з ЄС", - говорить ЛІГАБізнесІнформ експерт.

В опозиції головним успіхом вважають те, що саміт взагалі відбувся. "Його переносили кілька разів ще з минулого року. Таке трапилося вперше в історії двосторонніх відносин. Навряд чи всім учасникам зустрічі було приємно бачити один одного, тому що в Брюсселі немає ілюзій щодо готовності Януковича стати демократом, так само як і Янукович навряд чи вірить у те, що ЄС його полюбить", - написала депутат з опозиційної фракції УДАР в парламенті
Ірина Геращенко на своїй сторінці у FB.

В опозиції впевнені, що Верховна Рада повинна прийняти на себе політичну відповідальність за прискорення євроінтеграції, а всі фракції повинні спільно з комітетом євроінтеграції скласти план домашньої роботи з адаптації законодавства, прийняття якого є передумовою для підписання угоди з ЄС.

У Партії регіонів, як і слід було очікувати, саміт оцінили вкрай позитивно. У той же час, за словами регіонала
Сергія Клюєва, країні важливо, щоб Угода про асоціацію з ЄС не зводилася до набору декларативних положень. "Україна в першу чергу зацікавлена ​​в розширенні подальшого економічного співробітництва. Безвізовий режим і зона вільної торгівлі між Україною та ЄС мають стати ключовими умовами підписання договору з боку України", - сказав він.

За його словами, підписання договору про асоціацію між ЄС і Україною - питання найближчого часу. Вільнюський саміт Східного партнерства, який відбудеться наприкінці листопада цього року, повинен дати остаточну відповідь про асоційований статус України в рамках ЄС", - підсумував соратник президента.

Наступна ключова для України подія - саміт Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді. Саме там вирішиться питання успіху або провалу зовнішньої політики Януковича. Якщо, звичайно, до того часу українська влада раптово не змінить свої пріоритети і не зірве переговори - як це вже не раз бувало.

Досьє на Віктора Януковича

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини