RU

НАЗК закриває реєстр. ЦПК говорить – Конституційний суд зруйнував усю реформу

28.10.2020, 20:21
НАЗК закриває реєстр. ЦПК говорить – Конституційний суд зруйнував усю реформу - Фото
Конституційний суд України (Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net)

Національне агентство  запобігання корупції 28 жовтня закриває реєстр електронних декларацій на виконання рішення Конституційного суду. Про це в коментарі  Українській правді сказав глава НАЗК  Олександр Новіков. У Центрі протидії корупції заявляють, що КСУ фактично знищив електронне декларування.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

"Конституційний суд визнав 27 числа – і сьогодні рішення опубліковано – неконституційним доступ громадян до інформації про доходи, витрати і майно як себе, так і всіх осіб, які отримують зарплату за рахунок податків України. Не буде реєстру декларацій (із 18 години на сайті, – УП)", – сказав Новіков.

Він переконаний, що рішення КСУ "повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудовані за роки незалежності".

Станом на 19:40, реєстр НАЗК  недоступний.

У ЦПК  проаналізували текст рішення суду і прийшли до схожого висновку: КСУ скасував не лише відповідальність за недостовірне декларування, а "фактично знищив електронне декларування".

Як пояснює ЦПК, тепер ніхто, крім співробітників НАЗК, не матиме доступу до декларацій чиновників, при цьому співробітники агентства не зможуть перевіряти декларації, моніторити спосіб життя чиновників, перевіряти конфлікт інтересів. Також НАЗК не може виносити приписи і направляти протоколи про адміністративні правопорушення, що ставить під сумнів, вважають у ЦПК, взагалі можливість залучення чиновників до відповідальності за корупційні порушення.

"Це скасовує всі повноваження НАЗК з контролю декларацій і нівелює всі перевірки і рішення за їх результатами, що мали місце від початку функціонування системи", – вважають у ЦПК.

Крім того, рішення КСУ скасовує положення про порядок та особливості врегулювання конфлікту інтересів у діяльності президента, народних депутатів, членів Кабміну, керівників центральних органів виконавчої влади, суддів КСУ, а також керівників місцевих органів влади та депутатів.

"Це нівелює взагалі обов'язок врегулювати конфлікт інтересів у перерахованих тут посадових осіб, а значить і ліквідує відповідальність за дії в умовах конфлікту інтересів", – зазначили в ЦПК.

У ЦПК вважають, що навіть якщо Рада прийме закон про відновлення кримінального покарання за брехню в деклараціях, КСУ гарантовано знову визнає його неконституційним, посилаючись на це своє рішення.

  • 27 жовтня ЗМІ повідомили, що КСУ визнав неконституційною статтю про декларування недостовірної інформації та контрольні повноваження НАЗК.
  • Представник Ради в КСУ Ольга Совгиря заявила, що в зв'язку з цим рішенням КСУ Україна "ризикує бути втягнутою в грандіозний міжнародний скандал".
  • В Офісі президента заявили, що вважають "фундаментальним надбанням держави" створену в Україні систему електронного декларування, і що "незважаючи на протидію, відповідні інструменти в законодавстві України будуть збережені або, в крайньому випадку, відновлені".
  • НАЗК повідомило, що в деклараціях двох суддів КСУ, які розглядали це рішення, є порушення.
  • Сьогодні КСУ оприлюднив своє рішення. Він скасував статтю Кримінального кодексу 366-1 про покарання за недостовірне декларування, а також окремі положення антикорупційного закону, що визначають функції НАЗК.
Вадим Ребрина
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини