Набрали чинності нові правила боротьби з корупцією в Україні


Закон розширює коло осіб - суб'єктів відповідальності за корупційні діяння. У цей список потрапили не тільки чиновники середньої ланки, але й перші особи - президент України, прем'єр, спікер, генпрокурор, міністри, керівники центральних органів виконавчої влади. Крім того, боротьба з корупцією зачепить сферу надання публічних послуг - зокрема, діяльність аудиторів і нотаріусів.
Крім того, закон забороняє чиновникам приймати подарунки - за винятком тих, що "відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність". Вартість подарунка не може перевищувати 50% мінімальної зарплати або 480 грн.
"Ми очікуємо викоренити так звану кругову поруку і замовчування корупційних дій", - заявив президент Віктор Янукович.
У первинній версії закону, прийнятого парламентом 7 квітня 2011 року, був прописаний обов'язок суб'єктів відповідальності декларувати не лише прибутки, але й витрати, якщо вони перевищують 50 тис.грн. Однак 12 травня нардепи внесли до нього зміни і проголосували за норму, згідно якої мінімум обов'язкових для декларування витрат збільшений в три рази - з 50 тис. до 150 тис.грн.
Таке рішення вони пояснили тим, що 50 тис.грн. для них дуже маленька сума - "навіть нормальну плазму за ці гроші не купиш".
Янукович підписав закон без внесення зауважень. Зі слів президента, досі ефективної боротьби з корупцією в Україні не було. "Але останні 15 місяців ми напружено працювали над викорінюванням цього ганебного явища. Результатом цієї роботи стало прийняття антикорупційного законодавства, зокрема, закону про засади запобігання і протидії корупції… Я цей закон підписав", - сказав він.
Зі слів президента, цей закон враховує численні пропозиції представників міжнародних організацій і світовий досвід. Янукович подякував за співпрацю в роботі над документом всім міжнародним інститутам, які брали в цьому участь, зокрема, GRECO - організацію по протидії корупції, яка в кінці травня констатувала провал України в плані законодавчого забезпечення боротьби з корупцією і невідповідність європейським стандартам боротьби з корупцією у 13 напрямах.
Коментуючи проблему корупції, Янукович зазначив, що через неї українське суспільство щорічно втрачає близько 20 млрд.грн. - це гроші, які не поступили до бюджету або були розкрадені. З його слів, внаслідок корупційних операцій в сфері державних закупівель від 10 до 15% державного бюджету осідає в кишенях чиновників, а це, з його слів, $4-7 млрд.
Нагадаємо, останні півтора року Україна жила фактично без антикорупційного законодавства. При цьому три нових закони, які повинні були з 1 січня 2011 року майже з нуля сформувати антикорупційне законодавче поле, парламент скасував.
Зокрема, в грудні 2010 року Верховна Рада визнала таким, що втратив силу, пакет законів "Про засади запобігання і протидії корупції", "Про відповідальність юридичних осіб за здійснення корупційних правопорушень" і "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення".
Комментарі