RU

МС виключив з меморандуму пункт про рівноправність з Україною

01.06.2013, 11:46
МС виключив з меморандуму пункт про рівноправність з Україною - Фото
Віктор Янукович та Володимир Путін (фото - ЕРА)
Митний союз викреслив із проекту меморандуму з Україною пункти про рівноправність і взаємну вигоду. В останній редакції меморандуму з'явився пункт, згідно з яким Київ декларує намір дотримуватися принципи МС, не маючи навіть статусу спостерігача, пише ZN.ua

Незважаючи на те, що меморандум про співпрацю України з МС носить декларативний характер, документ за минулі два місяці за наполяганням глав держав МС зазнав істотних змін. Остання редакція документа порівняно з першою не враховує ряд інтересів офіційного Києва.

Як відомо, текст першого варіанту проекту меморандуму був оприлюднений у ЗМІ 22 березня, останнього - 30 травня. Хоча деякі фрази з первісного українського варіанту (з якого можна було зробити висновок про обопільне прагнення сторін "підтримувати і розвивати співробітництво, грунтуючись на принципах рівноправності, взаємної поваги і вигоди") і перекочували в заяву чотирьох президентів і меморандум, тепер у цих документах підкреслюється бажання саме України "поглиблювати взаємодію" з державами - членами МС і Єдиного економічного простору (ЄЕП) і стати спостерігачем при Євразійському економічному союзі (ЄЕК). Причому згадка про "рівноправність" і "вигоду" з меморандуму випала, залишилася лише "взаємна повага".

Навіть назва документа змінилася - раніше це був меморандум про надання Україні статусу спостерігача при ЄЕК. Тепер - про поглиблення взаємодії між ЄЕК і Україною.

У вихідному варіанті в ст.1 говорилося про надання Україні статусу спостерігача при ЄЕК, у схваленому Вищим Євразійським економічним радою (ВЕЕС) - про це ні слова. Даний статус Києву поки не дали. Згідно з українським проектом, Україна "як спостерігач при комісії" "мала право", тепер же Україні, вже ніякі не спостерігачеві, просто "надається можливість".

Зафіксовані в документі можливості куди вже, ніж вони були в початковій редакції, пишуть журналісти. Україна не зможе бути присутньою на всіх засіданнях комісії, як було записано спочатку, тільки - на запрошення голови ради або колегії і за згодою всіх членів ради ЄЕК, і тільки на відкритих засіданнях. Причому, "без права участі у прийнятті рішень" (навіть у питаннях, які зачіпають інтереси нашої країни).

Не зможе Україна, як передбачалося раніше, отримувати і всі документи і рішення ЄЕС, комісії та її органів. Україну можуть ознайомити тільки з тими з них, які не містять "інформацію обмеженого поширення" (не конфіденційними і не для службового користування). Разом з тим, пишуть журналісти, з не конфіденційними документами можна ознайомитися і на сайтах цих структур.

Журналісти підкреслили, що самим "чудовим" пунктом меморандуму став п.3, що викликав здивування як у вітчизняних, так і у європейських експертів і дипломатів: "Україна декларує наміри дотримуватися принципи, зафіксовані в документах, що формують договірно-правову базу МС і ЄЕП, і утримуватися від дій і заяв, спрямованих проти інтересів МС і ЄЕП ".

Таким чином, Україна декларує намір дотримуватися принципи МС і ЄЕП, не маючи навіть статусу спостерігача, і діяти тільки в інтересах МС. Нагадаємо, що Росія неодноразово давала зрозуміти, що підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС суперечить інтересам МС.

Заключна, технічна, частина меморандуму теж зазнала змін. Якщо в первинному проекті передбачалося його вступ в силу тільки після завершення всіх внутрішньодержавних процедур сторін, то тепер він почне застосовуватися просто з дати його підписання. Внесення в документ змін і доповнень вже не передбачається, положення про врегулювання суперечок та процедуру припинення дії меморандуму також випали з тексту.

Нагадаємо, угода про асоціацію з Євросоюзом виключає можливість вступу України до Митного союзу.

Учора прем'єр-міністр України Микола Азаров і представники МС схвалили меморандум, згідно з яким Київ стане спостерігачем у МС. Після підписання російський прем'єр Дмитро Медведєв заявив, що українські партнери не повинні брати зобов'язання, які виключають їх участь в Євразійському економічному просторі.

Президент України  Віктор Янукович у телефонній розмові з президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу запевнив, що Україна зберігає стратегічний курс на інтеграцію до Європейського Союзу.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини