RU

Лукашенко: По-моєму, в Європі вже є диктатори гірше мене

02.04.2015, 12:36
Лукашенко: По-моєму, в Європі вже є диктатори гірше мене - Фото
Олександр Лукашенко, фото EPA
Олександр Лукашенко править Білоруссю так довго, що його називають останнім диктатором Європи. Але з російським вторгненням в Україну ситуація дещо змінилася, пише Bloomberg.

Сам Лукашенко закликав США докласти зусиль для встановлення миру в Україні і зазначив, що Штати повинні зіграти тут центральну роль. Він заявив, що Білорусь ніколи не буде північно-східною провінцією Росії, і у властивій тільки йому манері викрив керівника РФ Володимира Путіна, прямо ні про що не кажучи.

"По-моєму, вже не я - останній європейський диктатор, - говорить він з посмішкою в інтерв'ю виданню. - Є диктатори й гірше мене, вірно? А я - явно менше зло".

Зараз президент Білорусі займається геополітичною акробатикою. Він утримує контроль над своєю країною і в той же час обережно балансує між агресивною Росією, що розривається війною Україною та ЄС, і всі вони - його сусіди. Bloomberg нагадує, що Лукашенко з 1994 року використовував різного роду електоральні маневри а-ля СРСР, щоб зберегти свій статус. Тому він на своїй посаді практично стільки ж, скільки Білорусь існує як незалежна держава. Видання називає його найближчим союзником Путіна, і це у них взаємно.

У той же час в одних коментарях він відкрито опонує Путіну, в інших - висловлюється про нього вельми доброзичливо. Він каже, що США помиляються, думаючи, ніби Путін має намір відродити імперію. З іншого боку, Лукашенко вказує, що Путін схильний емоційно реагувати на загрози, тому "з Росією треба вести себе обережно".

З третього боку, Лукашенко впевнений, що його країна буде битися до останнього, щоб зберегти незалежність. Зовнішня загроза існує: "в Росії багато людей в політиці, які мислять імперіалістичними штампами і бачать в Білорусі тільки провінцію", говорить Лукашенко.

Така позиція, разом зі стурбованістю роллю РФ у війні в Україні, вже принесли йому політичні дивіденди напередодні президентських виборів. Лукашенко буде боротися за п'ятий термін. А опозиція опинилася в дуже дивному становищі, зазначає Bloomberg. Наприклад, Володимир Некляєв, який змагався з Лукашенком в 2010 році, а потім потрапив до в'язниці - перед самим кінцем виборчої кампанії - вважає, що опозиція зараз повинна уникати активних протестів, щоб не дати приводу Росії для вторгнення. Інший суперник Лукашенка, Мілінкевич, всіляко підтримує готовність президента захищати незалежність країни, хоч і жалкує про нестачу свободи в ній при режимі Лукашенко. Сам президент, говорячи про опозицію, використовує протекційний тон: "Мені інша опозиція не потрібна, я повинен піклуватися і вигодовувати цю, щоб зберегти її".

У таких умовах головне слабке місце для президента Білорусі - це економіка країни та її залежність від Росії. За останні 12 місяців білоруський рубль втратив 33% до долара. Це третій антилідер після української гривні і російського рубля серед 170 валют, курси яких індексує Bloomberg. Лукашенко визнає, що санкції Заходу проти Росії погано позначаються на його власній країні. І це зрозуміло, адже Росія - життєво важливий ринок збуту для Білорусі. А для того, щоб перебудуватися і відмежуватися від російського ринку, було недостатньо часу, вважає президент Білорусі.

З іншого боку, ці економічні проблеми не завадять країні розрахуватися з боргами в цьому році, переконаний Лукашенко. До того ж, Білорусь може випустити євробонди, рефінансувати борг перед Росією і зайняти $2 млрд у МВФ.

А поки Олександр Лукашенко стурбований тим, що відносний спокій в Донбасі може обернутися затишшям перед бурею. Він закликає США до безпосередньої участі в переговорному процесі між українським урядом і проросійськими терористами, причому проросійськими називає їх сам. "Все може закінчитися повномасштабною війною", - вважає президент Білорусі.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини