RU

Іловайський котел: генерал Литвин відповів на ключові питання

13.10.2014, 13:06
Іловайський котел: генерал Литвин відповів на ключові питання - Фото
Петро Литвин. Фото - mil.gov.ua
Бойові дії в зоні секторів "Б", "Д" і "М", і конкретно наступальна операція в районі Іловайська відбувалися без наявності достатніх сил і боєздатних оперативних резервів. Незважаючи на наявність розвідувальної інформації про російський наступ, командування АТО не прийняло ніяких заходів реагування. Такі висновки можна зробити з показань генерал-лейтенанта  Петра Литвина, командувача сектором "Д", пише в статті для ZN.UA військовий оглядач Юрій Бутусов.

Автор матеріалу задав Литвину чотири, на його думку, ключові питання, відповіді на які повинні внести ясність в причини Іловайської трагедії:

1. Коли командування сектора "Д" отримало достовірну інформацію про масове російське вторгнення? Коли командування сектора "Д" передало цю інформацію керівництву України, командувачу антитерористичних операціях і міністру оборони?

2. Які заходи було вжито командуванням АТО після отримання інформації? Іншими словами - чи було здійснене перекидання резервів на небезпечний напрямок? Чи планувався відхід наших військ від кордону і з-під Іловайська з метою уникнути оточення? Чи розвертався тиловий рубіж оборони?

3. Чи мали можливість командувачі секторами "Б" і "Д" приймати самостійні тактичні рішення по обстановці, які накази вони отримували?

4. Який був рівень боєздатності військ в секторі "Д", які причини самовільного залишення позицій? Чи здійснювалося оперативне планування бойових операцій командуванням АТО з урахуванням реальних бойових можливостей військ?

Відповідаючи на дане питання, генерал Литвин повідомив: "інформацію про загрозливе скупчення російських бронетанкових і механізованих частин на кордоні з Україною ми отримували і передавали командуванню АТО регулярно. Також щодня повідомлялося про постійні артилерійські обстріли наших позицій з території Росії. Це було з першого дня, коли я прийняв на себе командування сектором. про загрозливу обстановку в прикордонному районі, про стан наших військ доповіді йшли щодня".

За його словами, починаючи з середини серпня, російські підрозділи перекидалися на територію України і брали активну участь у бойових діях проти сил АТО.

"Інформація про масштабне російське вторгнення в районі Амвросіївки, в результаті якого відбулося оточення наших військ під Іловайськом, була отримана з Державної прикордонної служби та наших джерел 23 серпня, напередодні Дня незалежності. Приблизно в 14:30 ми доповіли про перехід російськими частинами державного кордону та їх просування в напрямку Амвросіївки. Далі протягом дня такі доповіді передавалися неодноразово. Ці дані повністю підтверджувалися інформацією від Державної прикордонної служби. Також інформація надходила і від окремих груп спецпідрозділів, які знаходилися поблизу наших кордонів", - заявив Литвин.

"На чергову доповідь в штаб АТО про пересування російської техніки начальник штабу АТО генерал-майор Назаров коротко відповів:" Це все херня. Ми це вже проходили. Тримайтеся". І повісив трубку", - додав він.

Литвин повідомив, що ввечері 23 серпня він був викликаний на зв'язок через головний командний центр з начальником Генштабу.

"Оскільки він в цей момент знаходився кабінеті міністра оборони України, мене з'єднали з міністром. Міністр заслухав інформацію і передав трубку командуючому АТО, начальнику Генерального штабу Віктору Муженку. Вислухавши мою доповідь про російський наступ і про обстановку в секторі, він відповів: "При зміні обстановки доповідайте встановленим порядком". І все", - підкреслив командувач сектором "Д".

"На шляху російського вторгнення я розгорнув свій єдиний резерв для спостереження і коригування вогню - кілька розвідгруп 3-го полку спеціального призначення. Вранці, 24 серпня, для особистого підтвердження і перевірки інформації на трасу в районі Амвросіївка-Кутейникове виїхав начальник штабу сектора "Д" полковник Ромигайло. Полковник перебував в "зеленці" поблизу дороги, коли повз нього, в десяти метрах, углиб нашої території проїхала велика колона однієї з батальйонно-тактичних груп РФ. Прямо звідти Ромигайло подзвонив начальнику Генерального штабу і доповів, що спостерігає своїми очима наступ великих бронетанкових частин РФ в тил наших позицій. у відповідь генерал Муженко сказав: "... Це всього лише демонстративні дії"", - розповів Литвин.

За його словами, позиції українських військ в районі Кутейникове постійно піддавалися артилерійським обстрілам, а 21 серпня командний пункт був обстріляний з використанням РСЗВ "Ураган", в результаті чого загинули 5 і отримали поранення 12 бійців, а частина техніки - виведена з ладу.

"На момент вторгнення, 23 серпня, виконуючи завдання прикриття більш 150 кілометрів державного кордону, на папері я розташовував наступними силами... Якщо судити по чисельності, а не за назвою, це були невеликі зведені роти 28-ї, 93-ї і 51-ї механізованої бригад, 3 зведені артилерійські батареї, 5-й батальйон територіальної оборони "Прикарпаття", допоміжна зведена рота 2-го батальйону територіальної оборони Рівненської області, шість неповних розвідгруп 3-го полку спецназу і група управління чисельністю в 60 чоловік. На висоті Саур-могила діяла група розвідників, підпорядкованих командуванню АТО. Загальна чисельність всіх цих підрозділів не перевищувала 650 військовослужбовців. Згідно бойовим завданням і розпорядженням командування штабу АТО, підрозділи були розсіяні на широкому фронті, і не могли надати один одному вогневу підтримку і взаємодію. У мене як командира сектора не було тактичної самостійності в діях. Накази командування АТО визначали не тільки координати розташування тих чи інших блокпостів, але навіть чисельність підрозділів, які повинні були їх позичати", - заявив генерал.

Після початку вторгнення і загрози охоплення військ з флангів почався відхід українських підрозділів - він відбувався без наказу, підкреслив Литвин.

"Ще 23 серпня почали відхід підрозділи 28-ї механізованої бригади та батальйон "Прикарпаття". Рота 93-ї бригади так і не прибула у приписаний район і почала відхід 24 серпня. Тоді ж почали несанкціонований відхід підрозділи 51-ї бригади. Вдень, 24 серпня, повну керованість в секторі зберегли тільки артилерійські батареї 26-ї артилерійської бригади і мій штаб, які вийшли тільки за наказом, залишившись без будь-якого прикриття наземних частин. А в 20.30 ми отримали директиву зі штабу АТО про ліквідацію сектора "Д" до 24.00 і передачу всіх військ, що залишилися, сектору "Б". Все це було виконано відповідно до директиви ", - сказав він.

"Головною проблемою в відображенні російського наступу стало те, що ще задовго до російського наступу противник використовував недостатність наших сил в прикордонному районі і направив в наш тил велику кількість диверсійно-розвідувальних груп, які вели активні бойові дії, забезпечували противника точною інформацією про нашу дислокацію, нападали на колони постачання, блокпости і вступали в бій з нашими підрозділами. Найбільша активність противника відзначалася в прикордонних районах сектора "Д" і місці базування передового командного пункту в Кутейникове. При цьому наші частини тривалий час проводили операції в умовах постійних ударів з двох сторін: як з території Росії, так і з боку населених пунктів, підконтрольних сепаратистам ", - додав Литвин.

Генерал вказує на відсутність сил і засобів для забезпечення охорони великих вузлів комунікацій, створення оборонних рубежів і ударних угруповань.

"Я не думаю, що основною причиною трагічних подій, що сталися, був тільки відхід без наказу батальйону "Прикарпаття" та підрозділів 51-ї механізованої бригади. Однак дії кожного командира і офіцера в секторі повинні отримати правову оцінку", - додав він.

За неофіційними даними, кількість загиблих бійців АТО в ході прориву з оточення під Іловайськом, від ран у госпіталях, а також в полоні бойовиків, становить від 200 до 250 осіб, пише автор статті.

"Офіційно міністр оборони Валерій Гелетей назвав кількість загиблих під Іловайськом в 108 бійців. Але неофіційно була отримана достовірна цифра загиблих в ході прориву, виходу з оточення, померлих від ран в госпіталях, а також в результаті вбивств полонених українських військовослужбовців становить не менше 200 осіб, а за максимальними оцінками - кількість жертв може досягати 250 осіб ", - відзначає він.

За відомостями журналіста, зараз залишаються непізнаними 104 тіла, деякі з яких ідентифіковані як українські воїни і поховані як тимчасово невстановлені по іменах. Решта перебувають в моргах Запоріжжя та Дніпропетровська.

За його даними, тільки зі складу батальйону "Донбас" в полоні перебувають 97 осіб. Загальну чисельність полонених громадський Центр обміну військовополоненими при Дніпропетровській облдержадміністрації в даний момент оцінює в понад 600 осіб.

"Але це загальна кількість полонених, захоплена на всіх ділянках фронту. А скільки з них взяті в полон саме під Іловайськом? Точно встановити зараз не можна, але очевидно - від 150, за мінімальними оцінками, до 300 чоловік максимально", - йдеться в статті.

На даний момент встановлено, що в результаті прориву, а також після звільнення з полону, додому повернулися живими 647 українських воїнів зі складу сил, що виходили з Іловайська, пише автор матеріалу. За його відомостями, окремі військовослужбовці досі самостійно виходять на контрольовану українськими військами територію.

За інформацією журналіста, за час запеклих боїв в ході взяття Іловайська - з 10 серпня до моменту російського вторгнення 24 серпня - бойові втрати сил АТО склали до 40 бійців загиблими, один військовослужбовець потрапив в полон.

"У період з 24 по 28 серпня до Іловайського угруповання приєдналися війська сектора "Д", які  відходили в безладді з прикордонного району військ. На прорив з "котла" 29 серпня виступилодві колони, загальна чисельність яких становила, за мінімальною оцінкою, 970, по максимальній оцінці - до 1100 осіб. Точний підрахунок був неможливий, так як до самого моменту прориву підходили окремі групи військовослужбовців з сектора "Б", які приєднувалися до двох колонах. Відомо точний склад бойової техніки, зосередженої в авангарді і в ар'єргарді груп прориву. На озброєнні цих військ були 7 танків (у тому числі трофейний російський Т-72Б3), 22 БМП, 6 тягачів МТЛБ, 3 БТР, 7 протитанкових гармат "Рапіра", 6 мінометів, а також не менше 120 одиниць автотранспорту. В ході прориву майже вся ця техніка була втрачена в бою. Також було втрачено значну кількість пошкодженої в боях бойової техніки, яку було неможливо евакуювати в умовах оточення ", - додав автор матеріалу.

Нагадаємо, у вересні командири добровольчих батальйонів Донбас Семен Семенченко і Дніпро-1 Юрій Береза ​​на прес-конференції зажадали від президента України Петра Порошенка покарання для високопоставлених чиновників силових відомств, в тому числі генерал-лейтенанта Петра Литвина, за провал операції під Іловайськом.

Читайте также:  Хто відповість за Іловайськ: сотні загиблих, сотні в полоні

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини