RU

Литвин попередив КСУ: обрання спікера - внутрішня справа Ради

11.07.2012, 14:55
Литвин попередив КСУ: обрання спікера - внутрішня справа Ради - Фото
Володимир Литвин
Процедура обрання голови Верховної Ради є питанням внутрішньої організації роботи парламенту, які не можуть піддаватися конституційному нормоконтролю КСУ. Про це йдеться в листі спікера Володимира Литвина, який він направив до Конституційного суду України.

Як повідомляє прес-служба Верховної Ради, до Конституційного суду минулого тижня було направлено подання 51 депутата з клопотанням про визнання діючої процедури обрання спікера (таємне голосування бюлетенями, які повинні взяти мінімум 300 нардепів) неконституційною.

Коментуючи це подання, Литвин заявив: "Норми ... регламенту (Верховної Ради, - ред.) встановлюють єдині вид і спосіб голосування із зазначених питань, оскільки головна мета таємного голосування бюлетенями означає спосіб захисту справжнього волевиявлення народних депутатів України під час голосування за кандидтуру голови Верховної Ради України на альтернативній основі, а також у разі його відкликання з посади".

"Закріплений в регламенті спосіб голосування жодним чином не обмежує повноваження парламенту самостійно приймати рішення з таких процедурних питань, і, безумовно, це питання його внутрішньої організації роботи, які не можуть піддаватися конституційному нормоконтролю", - зазначив Литвин в листі.

На його думку, депутати, намагаючись довести неконституційність встановленого порядку голосування з обрання і звільнення спікера, сподіваються, що КСУ має право визнати внутрішню організацію процедури таємного голосування, яка  суперечить Конституції. Однак, додав він, нардепи не врахували, що регулювання внутрішньої організації роботи парламенту знаходиться поза законодавчо визначеною компетенцією органу конституційної юрисдикції, на що неодноразово вказував Конституційний суд України у своїх правових позиціях.

Литвин вважає, що зміна такої правової позиції, як пропонує група народних депутатів, означало б втручання в компетенцію Верховної Ради України.

"Виходячи із зазначених обставин, відсутні підстави для здійснення нормоконтролю щодо окремих положень статей 75 і 77 регламенту Верховної Ради України, згідно з яким встановлено порядок та процедура обрання голови Верховної Ради України та відкликання вказаної посадової особи, оскільки це питання виключно внутрішньої організації діяльності єдиного органу законодавчої влади", - зазначає Литвин.

Нагадаємо, минулої середи Рада змінила процедуру обрання та звільнення спікера. Якщо зараз голосування проводиться таємно, бюлетенями, і бюлетені при цьому повинні взяти не менше 300 депутатів, то, відповідно до змін, тепер голосування буде проводитися в залі кнопками, а для позитивного рішення достатньо 226 карток депутатів. Якщо КСУ визнає неконституційним існуючий нині механізм обрання і звільнення спікера шляхом таємного голосування бюлетенями, ця норма може бути прибрана з регламенту автоматично. В такому випадку повернеться норма, яка  діяла раніше, про обрання спікера в залі простою більшістю голосів.

Досьє на Володимира Литвина
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини