Клімкін: Порушення Москвою принципів ОБСЄ веде до двох варіантів

31.08.2016, 13:35
Клімкін: Порушення Москвою принципів ОБСЄ веде до двох варіантів - Фото
Павло Клімкін

Глава МЗС України Павло Клімкін в статті для німецької газети описав два можливих варіанти розвитку подій в умовах гібридної війни з Росією

В умовах гібридної війни, розв'язаної Росією проти України, існує дві альтернативи подальшого розвитку подій. Перша з них передбачає оперативне повернення до принципів ОБСЄ не просто розмовами про довіру, а зведенням структури довіри, заснованої на правилах загальноєвропейської безпеки. Про це пише глава МЗС України Павло Клімкін в статті для німецької газети Frankfurter Allgemeine Zeitung, переклад якої опублікувала прес-служба міністерства.

"За другої ж альтернативи всі скоро зрозуміють, що забезпечення безпеки – це справа окремих країн, суспільств і громадян. І як тільки це стане реальністю, вони почнуть вдаватися до будь-яких засобів, далеко не завжди раціональних. Тоді нас чекає війна всіх проти всіх. І це вже не буде Європа зразка ХІХ ст. з її "віденським концертом" та realpolitik, а занурення в нову реальність, де немає місця безпеці, стабільності, цінностям і правилам", - переконаний міністр.

За його словами, Москва розв'язала гібридну війну проти України через провал договору про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ), підписаного в 1990 році представниками 22 країн-членів НАТО і тодішньої Організації Варшавського договору. Клімкін відзначає, що в процесі виконання договору було ліквідовано десятки тисяч одиниць військової техніки і проведені тисячі інспекцій, що істотно підвищило рівень довіри і військової транспарентності на континенті.

"Саме коли ідеї приведення ДЗЗСЄ у відповідність з військово-політичними реаліями на зламі тисячоліть провалилися, довіра в і – що ще гірше – до ОБСЄ зникла. Призупинення, а пізніше і повна відмова Росії від виконання Договору засвідчила, що післявоєнні реалії в Європі продовжують існувати, а національні зовнішньополітичні цілі стоять набагато вище, аніж загальна безпека", - пише міністр.

"Через провал ДЗЗСЄ паралізованим де-факто залишається і весь перший вимір ОБСЄ. Якби Віденський документ і передбачені ним заходи зі зміцнення довіри та безпеки працювали, розпочати гібридну війну і непомітно затягнути на Донбас «Бук» для збиття малайзійського Боїнга Росії б ніяк не вдалося", - переконаний Клімкін.

За його словами, настільки зухвалі порушення основних принципів ОБСЄ - територіальної цілісності, суверенітету, непорушності кордонів - ставлять під сумнів мету діяльності Організації, проголошеної в 2010 році на ювілейному саміті в Астані: створення "вільного, демократичного, спільного і неподільного євроатлантичного і євразійського співтовариства безпеки від Ванкувера до Владивостока".

"Останні роки ОБСЄ знаходиться в глибокій кризі. Її ефективно працюючі структури – БДІПЛ та ВКНМ – Москва постійно піддає критиці, їхнє значення принижує, а бюджети прагне скоротити. Користуючись принципом консенсусу, Росія намагається вибити будь-яких реномованих кандидатів з гонки на посади ВКНМ чи Представника з питань свободи ЗМІ. Ефективна ОБСЄ сучасній Росії не потрібна. Їй не потрібна ефективна моніторингова місія в Україні. Їй не потрібна поліцейська місія біля свого кордону. Їй не потрібен доступ міжнародних спостерігачів до окупованого Криму", - констатує Клімкін.

Росія окупувала Автономну республіку Крим в 2014-му році. Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014-го початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Ключові міжнародні організації, в тому числі Генеральна асамблея ООН, засудили дії Росії і назвали анексію і окупацію Криму незаконною. Проти РФ були введені економічні санкції.

Після захоплення Криму збройна агресія Росії проти України продовжилася в Донбасі, де Москва створила терористичні організації ДНР і ЛНР, що захопили за підтримки РФ частину Донецької та Луганської областей. Обидві організації фінансуються і утримуються Росією, звідки, крім іншого, терористи отримують бойовиків, інструкторів, а також важку техніку, зброю, боєприпаси та паливо.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерський проектCOVID іде на зліт. Як не підпустити коронавірус у лікарнях до інших хворих