RU

Freedom House зазначив найнижчий рівень свободи ЗМІ за 12 років

27.04.2016, 11:52
Freedom House зазначив найнижчий рівень свободи ЗМІ за 12 років - Фото
Фото: brainjet.com
Міжнародна правозахисна організація Freedom House у Вашингтоні повідомила про те, що рівень свободи ЗМІ в світі 2015 року впав до найнижчого рівня за останні 12 років. Про це йдеться в щорічній доповіді, опублікованій 27 квітня. Як відзначають спостерігачі, обмеження діяльності журналістів викликано тиском політичних, кримінальних і терористичних елементів.

"Сили проти свободи преси були найпотужнішими на Близькому Сході і в Туреччині, де уряди і групи бойовиків тиснули на журналістів і ЗМІ з тим, щоб ті погодилися стати на їхній бік, створюючи умови "з нами або проти нас", - йдеться в доповіді Freedom House.

У доповіді під назвою "Свобода преси 2016" зазначено, що місцем, де найбільше гинули в минулому році журналісти, є Сирія. Там зафіксовано, щонайменше, 14 смертей медійників, і ще три сирійських журналістів було вбито в Туреччині, ймовірно, бойовиками угруповання Ісламська держава.

Спостерігачі вказують на небезпеку роботи журналістів в Туреччині через дії уряду країни, виділяючи окремо позицію президента Реджепа Тайііпа Ердогана за "переслідування журналістів, блогерів і користувачів соціальних медіа".

Росію в документі називають "новатором сучасної державної пропаганди". Російська влада посилила контроль за приватною інформацією і активізували зусилля по маніпуляції ЗМІ в "геополітично значущих" питаннях політики з сусідніми державами - Україною, Молдовою, країнами Балтії та Центральної Азії.

Особливий вплив російська влада чинить насамперед з "політичних мотивів" на сектор новин, заявила аналітик Freedom House Елен Агекян.

"Особливо глобальний характер це має за останні кілька років через контрольоване Росією інформагентство Sputnik, яке транслюється в багатьох країнах, а також через регулярні національні російськомовні компанії, що мають свої аудиторії в сусідніх країнах з російськими меншинами", - додала експерт.

У доповіді також говориться про "переорієнтацію дезинформаційної машини" з України на "новий подвиг Путіна за кордоном" - операцію в Сирії. Спостерігачі також вказують, що влада Росії постійно чинить тиск на інтернет-журналістику і блогерів.

"Для вільного вираження залишається мало простору", - йдеться в доповіді по Росії.

Крім того, експерти оцінили ситуацію зі свободою ЗМІ в 199 країнах і територіях, оцінюючи кожну за шкалою від 0 до 100. У залежності від числа і визначається статус "вільних", "частково вільних" або "абсолютно невільних" територій для преси.

Так, за оцінками Freedom House, одними з найгірших країн і територій в контексті свободи преси є Білорусь - 192 позиція, окупований Росією український Крим - 195, Іран - 190, в той же час Узбекистан (197) та Туркменістан (198) знаходяться на рівні вище хіба що по Північну Корею.

Порушення свободи слова Freedom House відзначає "не тільки в репресивних суспільствах, але й в Європі", виділяючи в Польщу, Сербію та інші країни, які "прагнули встановити більший контроль над національними засобами масової інформації".

У список країн, де за минулий рік істотно погіршилася ситуація зі свободою преси потрапили Сербія, яку визначили "частково вільною країною" і Македонія як "невільна" для преси держава.

Певне занепокоєння щодо насильства по відношенню до журналістів за минулий рік викликала в Freedom House також Хорватія і Чорногорія, чого раніше не було.

Міжнародна правозахисна організація Freedom House щорічно публікує звіт про свободу преси в світі. Зазвичай це відбувається ближче до 3 травня, коли відзначається Всесвітній день свободи преси.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини