RU

Foreign Policy: Війна на Донбасі - в топ-10 конфліктів на 2020-й

28.12.2019, 10:20
Foreign Policy: Війна на Донбасі - в топ-10 конфліктів на 2020-й - Фото
Спостерігачі ОБСЄ на місці розведення військ (Фото: Вадим Кіт/ЕРА)

Війна на Донбасі буде одним із 10 головних збройних конфліктів на планеті, про які не повинно забувати світове співтовариство. І хоча президенту Володимиру Зеленському вдалося знову привернути увагу до цього гібридного протистояння на сході України, воно навряд чи згасне в новому році, пише у Foreign Policy американський політолог Роберт Маллі.

Локальні конфлікти, каже автор, - це дзеркала світових тенденцій, що відображають зрушення у відносинах великих держав, інтенсивність їхньої конкуренції і широту амбіцій регіональних гравців.

Читайте також: Зеленський: Я вісім годин дивився в очі Путіну і дещо зрозумів

На думку автора, мир на Донбасі зараз "здається дещо більш правдоподібним, ніж рік тому, але це не точно". FP пише, що на тлі заяви про мир Зеленський зіткнувся з негайною внутрішньої реакцією з боку "незвичайного альянсу ветеранів, правих груп і громадських інтелектуалів", але "лідери в Москві і сепаратисти вітали" його починання.

Те, що внутрішні противники президента вважали, що він "не продав" країну в Парижі, дає Зеленському більше можливостей для маневру. Якщо все піде за планом, пише Маллі, то на наступному саміті, можливо, розглянуть амністію, подальше виведення військ і шляхи до реінтеграції окупованих районів.

Читайте також: Зеленський про виконання Мінська-2 у версії Кремля: Це буде помилкою

"Багато чого може піти не так. Плани припинення вогню і розведення військ можуть зруйнуватися, а бойові дії можуть загостритися. Але навіть якщо все втримається, Зеленському потрібна Москва для компромісу заради миру. Проте досі, хоча Москва і більш схильна до угоди із Зеленським, ніж із його попередником, її основні позиції залишаються незмінними: вона заперечує, що є стороною конфлікту, який сама ж ініціювала, в якому воює і фінансує. Вона наполягає, що Київ повинен домовитися про самоврядування Донбасу з лідерами сепаратистів", - пояснив автор для західних читачів.

Маллі пише, що мир на Донбасі принесе "явні дивіденди для України і користь Росії": для останньої він може принести полегшення санкцій і зняти тягар фінансово-військової підтримки сепаратистів.

Від західних союзників Зеленському потрібна вся допомога, яку він тільки може отримати, нагадує Маллі, і застерігає: "Друзі і вороги більше не знають, на якій позиції стоїть США. Так як Вашингтон багато обіцяє і мало робить, регіональні сили шукають рішення самостійно - і за допомогою насильства, і за допомогою дипломатії".

Читайте також: Клімкін: Зараз Путін почне на нас дуже інтенсивно тиснути

"Розстановка сил, на якій колись був заснований глобальний порядок - недосконалий, несправедливий і проблематичний, але робочий, - більше не діє. Вашингтон прагне зберегти своє лідерство, але не хоче нести його тягар", - зазначив автор.

Такі наслідки сучасних геополітичних тенденцій можуть бути смертельними для конфліктних регіонів, застерігає він. "Надмірна віра в допомогу ззовні може спотворити розрахунки місцевих гравців, підштовхнувши їх до безкомпромісних позицій і небезпеки, від яких вони вважають себе захищеними", - резюмував Маллі.

Топ-10 конфліктів на 2020 рік, за його версією: війна на Донбасі, КНДР/США, Афганістан, Ємен, Венесуела, Ефіопія, Кашмір, Буркіна-Фасо, Лівія і конфлікт США, Ірану та Ізраїлю в Перській затоці.

Читайте також: Сюр. Лавров поскаржився, що Волкер хотів "окупувати" Донбас

Анастасия Красенец
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини