RU

Фальсифікації за партсписками не перевищили 3%, - дослідження

19.11.2012, 14:12
Фальсифікації за партсписками не перевищили 3%, - дослідження - Фото
Графік залежності рівня підтримки партій (у %) від явки в цілому по Україні

Спотворення результатів голосування за партійними списками в Україні на виборах 2012 року не перевищували 3% у випадку Партії регіонів і десятих часток відсотка - у разі Батьківщини. Результат партії УДАР і проекту Наталії Королевської не піддавався зовнішнім діям. Про це свідчить аналіз результатів виборів редакції ЛІГАБізнесІнформ, проведений на основі знаменитої теорії ймовірностей Гаусса.

Предметом вивчення були два типи графіків розподілу: залежність рівня явки на виборах від кількості ділянок і залежність відсотка підтримки партії від явки. Робоча гіпотеза полягає в тому, що графіки цих залежностей повинні мати форму гауссіани - максимально схожу на форму дзвона. На думку соціологів, відсутність аномалій на гауссіані свідчить про відсутність зовнішніх втручань (вкидання, псування бюлетенів при підрахунку тощо).

Графік розподілу виборчих дільниць в залежності від явки в цілому по Україні

Фальсифікації за партсписками не перевищили 3%, - дослідження

Явка в Україні на парламентських виборах-2012, за даними сайту ЦВК, склала 57,99%. Це значення добре видно на піку гауссіани: приблизно на 1200 дільницях проголосував саме такий відсоток виборців. А ось піднятий хвіст праворуч є підозрілим - він означає, що в країні було більше сотні ділянок, на яких явка склала близько 100%. Це означає ймовірність вкидання бюлетенів або застосування адміністративного тиску на спецділянках (військові частини, в'язниці). Аномальний хвіст з графіка майже цілком належить Партії регіонів: дивіться наступний графік.

Аномалії на рівні 3% цілком відповідають статистичній похибці екзит-полів. Можливо, саме такий рівень фальсифікацій вдається приховати від західних спостерігачів, з ним готове миритися суспільство, і його не готова оскаржувати опозиція: близько 8-10 мандатів за партійними списками додано на користь ПР.

Графік залежності рівня підтримки партій (у %) від явки в цілому по Україні

01.jpg

"Тут є дві новини - хороша і погана. Погана полягає в тому, що хвіст праворуч є. А хороша - що цей хвіст невеликий і становить, по всій видимості, півтора-два відсотки чисельності електорату. Це незрівнянно краще, ніж, наприклад, в Росії (аномальний графік на виборах до Державної думи 2007 року, - ред.)", - заявив у коментарі ЛІГАБізнесІнформ гендиректор Київського міжнародного інституту соціології, один з найбільш авторитетних в Україні фахівців у галузі математичних методів в соціології Володимир Паніотто.

"Якщо немає втручання в процес виборів, то розподіл виборчих дільниць щодо явки близький до нормального (гауссового). Хвіст праворуч на графіку по Україні говорить про те, що ділянок з високою явкою аномально багато. Це може означати, наприклад, що були зроблені якісь спеціальні зусилля для підвищення явки або були вкидання. Підозріло і те, що весь цей хвіст дістався Партії регіонів, тобто на ділянках з високою явкою голосували лише за партію влади. Зауважу, що дані нашого екзит-полу показують рейтинг Партії регіонів на 1,6% нижче, ніж у результатах виборів. Втім, це вписується в похибку вибірки та може пояснюватися також і тим, що екзит-пол не враховує голосування на спецдільницях і вдома", - додав соціолог.

За його словами, окремі графіки по ключових регіонах - Донецькій, Львівській області та Києву - показують, що якісь спеціальні зусилля для підвищення явки і одночасно голосування за Партію регіонів особливо характерні для Донецької області. "На ділянках з аномально великою явкою голосування пройшло переважно за Партію регіонів, і дуже мало голосуючих за комуністів і УДАР - на відміну від всіх інших ділянок області. Схожа картина, хоча і в значно менших масштабах, характерна для голосування за Батьківщину у Львівській області: на ділянках з аномально великою явкою домінує голосування саме за цю політичну силу", - констатував Паніотто, додавши, що в цілому масштаб відхилень не перевищує декількох відсотків, що узгоджується з результатами екзит-полів.

Суть гауссового розподілу полягає в тому, що послідовність величин, на яку впливає безліч незалежних факторів, має розподіл, що прагне до нормального. Графічно нормальний розподіл якоїсь послідовності величин зображують у вигляді симетричного дзвону. Ця теорія широко використовується у фізиці, але для аналізу аномалій в результатах голосування на виборах його стали застосовувати відносно недавно.

Гаусс проти фальсифікацій: аномалії на виборах-2012

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини