Експерти назвали головні досягнення і провали Порошенка

08.06.2016, 12:08
Експерти назвали головні досягнення і провали Порошенка - Фото
Петр Порошенко
За два роки Петро Порошенко вже увійшов в історію. Його правління будуть згадувати як час дивних протиріч: був лідером країни, яка воює, але без оголошення воєнного стану; став автором політики децентралізації, але консолідував владу в своїх руках; будував європейську Україну, але залишався пострадянським олігархом. Таку думку в ексклюзивному коментарі ЛІГА.net вмсловив президент Фонду якісної політики, політичний філософ Михайло Мінаков.

На його думку, до свого дворічного президентства Петро Порошенко може заявити про три реальні досягнення: асоціація з ЄС, цілісність країни в момент найвищих загроз за 25 років незалежності і створення силових структур, здатних краще протистояти зовнішнім і внутрішнім загрозам.

Мінаков вважає, що не дивлячись на протидію Росії та гнучкість наших європейських партнерів, з 1 січня 2016 асоціація вступила в дію в повній мірі. Це, правда, супроводжувалося закриттям зони вільної торгівлі з РФ за рішенням Володимира Путіна. Незважаючи на явний примат економічного мислення, Петро Порошенко прийняв і втілив рішення, яке болюче вдарило по компаніям, які торгували з противником.

"Після втечі президента Януковича, анексії Криму та початку війни в Донбасі, цілісність України - головна турбота головнокомандувача. Порошенко і його призначенці зуміли створити досить ефективну систему безпеки", зазначив політичний філософ.

Він додав, що крім зовнішніх загроз, загрозу єдності країни представляли і некеровані процеси в областях. Чотири "народні республіки" сепаратистів були зім'яті, а дві - значно потіснили. Губернатори Порошенка поступово повернули контроль над великими і середніми містами України. Антикорупційні структури в президентській вертикалі, хоч і не показують результатів в боротьбі з корупцією у вищих ешелонах влади, зуміли, проте, стати важливим інструментом в контролі президента за владними елітами.

"На тлі досить скромних здобутків Порошенка, його провали виглядають куди більш небезпечними для української державності. Як і Віктор Янукович, нинішній президент вкрай недбалий до Конституції. Перетворення Конституційного суду в маріонетку Банкової і фактичне злиття гілок влади в одну президентську вертикаль підривають легітимність центральної влади і в цілому політичної системи", - зазначив Мінаков.

На думку експерта, комерційний інстинкт Петра Порошенка не дозволяє розділити політику і бізнес. Президент привів у політику нову групу бізнес-партнерів, які - при всіх можливих добрих намірах - приватизують публічні політичні інститути. З кожним днем ​​все більше питань, хто Порошенко - політик чи бізнесмен. Корупція як нерозуміння різниці між публічними і приватними інтересами переживає свій ренесанс не без впливу прикладу президентських бізнес-активностей в Україні, Росії та офшорних територіях.

"Сильний бізнес-лідер і медійний оратор, Порошенко виявився слабким лідером-політиком. У нього немає команди, а є челядь. Навколо нього немає професіоналів, а є вірні слуги. Відсутність внутрішньої партнерської критики, нетерпимість до альтернативних думок вихолостили кадровий склад президентської команди. Ідейна і ідеологічна убогість Банкової привела до ігор в декомунізацію та менеджмент безпам'ятства, що створюють нових ворогів для української республіки серед власних громадян", - вважає Мінаков.

На думку політичного філософа, в результаті вельми сумнівних з точки зору легітимності, легальності та ефективності рішень, за два роки правління Петро Порошенко консолідував владу в своїх руках. Повна лояльність Кабміну, парламенту, Конституційного суду і Ради юстиції, очікувана покірність нового складу ЦВК роблять Порошенка єдиною політичною фігурою, відповідальною за все, що відбувається в Україні.

"Тепер питання в тому, як він розпорядиться своєю ніким і нічим необмеженою владою. В якій рубриці майбутніх підручників з історії він виявиться: серед успішних реформаторів або ненависних деспотів", - резюмує експерт.

Читайте також: Експерт озвучив найбільшу заслугу Порошенка

Заступник директора Інституту соціології НАН України, соціолог і психолог Євген Головаха в свою чергу заявив, що особиста перемога і досягнення Петра Порошенка - це те, що, незважаючи на погіршення рейтингів Порошенка і його партії, консолідація влади все ж відбулася.

"Формально у нього є досягнення - Порошенко консолідував владу: з ним пов'язаний прем'єр-міністр, а генеральний прокурор - колишній лідер його партії", - зазначив Головаха.

"Що стосується перемог для країни, які можна було б приписати Порошенку, то треба згадати, що він, принаймні, не розв'язав велику війну", - підкреслив соціолог. Він вважає, що це великий плюс, тому що така загроза була.

"Порошенко обрав політику не загострення ситуації, завдяки чому ми змогли уникнути жаху надзвичайного стану і всіх подібних "принад", які для України, швидше за все, закінчилися б катастрофою", - вважає Головаха.

Експерт виділив і промахи президента. На його думку, провали більше стосуються економічних питань.

"Економічні реформи навіть через два роки роботи президента знаходяться в дуже дивному стані. Хоча, звичайно, у нас складно пов'язувати стан економіки з діяльністю президента. Тому що за цей вектор за Конституцією відповідає уряд. Але побічно, з огляду на наші ще радянські традиції незнищенного централізму, запитати за економічні провали і розчарування можна також і з Порошенком ", - зазначив заступник директора Інституту соціології НАН України.

На його переконання, два роки - це достатній термін для того, щоб з'явилися перші видимі ознаки позитивних реформ, якби ці реформи носили послідовний характер.

Читайте также спецпроект: Модель Порошенка: два роки при владі

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

СпецпроектПогружение в Бабий Яр и цифровой двойник Киева. Как украинские айтишники сохраняют историю