Чому корупціонерам часто вдається уникнути в'язниці (інфографіка)

20.10.2015, 14:30
Чому корупціонерам часто вдається уникнути в'язниці (інфографіка) - Фото
21306775c4c7b03a85ee0eaa3eaa8669.jpg
Українські суди виносять надто м'які вироки корупціонерам, які займають високі державні посади. До такого висновку прийшли експерти Transparency International Україна та інтернет-видання "Перша інстанція" в рамках проекту "Судді під прицілом".

"Чиновникам-хабарникам часто вдається уникнути ув'язнення, яке лояльні до корупціонерів суди замінюють штрафами і випробувальним терміном. Крім того, у багатьох випадках суди безпідставно виправдовують злочинців, незважаючи на досить вагомі докази їхньої провини. Хабарництво часто перекваліфіковуються в фінансові махінації, щоб присудити м'який вирок, а подарунки називають боргом або благодійним пожертвуванням. Засуджені на перебування за ґратами колишні держслужбовці зазвичай звільняються від покарання достроково", - сказано в прес-релізі.

635454.jpg
Експерти проаналізували 100 останніх рішень суду по 368 статті Кримінального кодексу (отримання неправомірної вигоди). Згідно з висновками, лише п'ята частина обвинувачених у хабарництві опиняється за гратами. Також було складено Топ-10 найсумнівніших рішень суддів щодо корупційних злочинів. Очолює цей "хіт-парад" рішення Києво-Святошинського райсуду Київської області, яким був виправданий голова Віта-Поштової сільської ради, який підозрювався у хабарі 400 тис грн. Питання виникають і до виправдувальних вироків по екс-ректору і депутату Петру Мельнику, якого звинувачували в хабарах в 40 і 80 тис грн. Ірпінський міськсуд Київської області визнав докази проти Мельника недостатніми. Виправдувальні або випробувальні вироки отримували й інші відомі чиновники, які донедавна займали відповідальні посади.

Юридичні радники Transparency International вважають, що в Кримінальному кодексі передбачений дуже широкий спектр покарань за один і той же злочин. Наприклад, за хабар у 60 тис грн злочинцеві можуть присудити відносно невеликий штраф, а можуть і посадити за ґрати на 4 роки. Не виключено, що саме підкуп судді і стає тим чинником, завдяки якому корупціонер отримує м'який вирок.

3211.jpg
У більшості випадків посадовим корупціонерам взагалі вдається уникнути в'язниці, навіть якщо факт хабарництва повністю доведений.

Експерти вважають, що судова гілка влади потребує суттєвих змін: очищення від корупції, звільнення від політичної залежності, а також оптимізації та спрощення процедур. Група експертів реанімаційного пакету Реформ розробила ряд пропозицій щодо реформування судової системи в Україні.

"Transparency International закликає громадян приєднатися до перевірки суддівських декларацій і стилю життя суддів. Крім того, слід привертати увагу суспільства до відверто сумнівних рішень суддів, постійно тримати в полі зору тих служителів Феміди, які себе скомпрометували. Завдяки контролю з боку громадськості ми змусимо українські суди виносити справедливі рішення і суворо карати високопоставлених корупціонерів", - сказано в прес-релізі.

Довідка. Transparency International Україна є представництвом глобальної антикорупційної неурядової організації Transparency International, яка має більше 90 національних представництв та працює більш ніж в 100 країнах світу. Місія TI Україна: обмежити збільшення рівня корупції в Україні шляхом сприяння прозорості, підзвітності та добропорядності публічної влади та громадянського суспільства.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Історії"Машуня, посчитай таблетки". Хватило ли баскетболисту Окунскому перед смертью морфина