RU

Чалий: РФ обвалила свій імідж, Великий договір не працює

20.08.2013, 14:00
Чалий: РФ обвалила свій імідж, Великий договір не працює - Фото
Валерій Чалий

Про це в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ сказав заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий.

Експерт з зовнішньополітичних питань зазначив, що Росія була, є і буде надзвичайно важливим партнером для України. "Але зараз очевидно, що за допомогою економічних механізмів Москва тисне на Київ, намагаючись зірвати підписання угоди про асоціацію Україна-Євросоюз. Діям Росії не заважає ні Будапештський меморандум, ні Великий договір, які виключають будь-який економічний тиск на Україну. Росія показує, що ці договори не працюють. В результаті імідж Росії обвалився. Це очевидно для всіх партнерів Москви", - сказав він.

Водночас, за словами Чалого, те, що відбувається між Україною і Росією, не можна назвати торговою війною, тому що торговельні війни відбуваються, коли йдеться про конкуренцію в торгівлі. "Зараз мова йде про економічну війну", - говорить він.

При цьому, за словами експерта, втрати несуть обидві сторони. "По-перше, російські партнери не в змозі закрити нішу українських товарів в короткостроковій перспективі. По-друге, відповідальність за вантаж, який перетнув кордон, часто за контрактом лежить на російських партнерах. Зрештою, страждає російський споживач, якого позбавляють доступу до якісних українських товарів, нічого не пропонуючи натомість. Але оскільки акція проти України політична, Москва свідомо йде на втрати", - сказав він.

Говорячи про методи захисту в умовах економічної війни з Росією, Чалий вважає, що "закритися від сусідів ніхто не зможе". "Але є кілька способів підвищити ефективність. По-перше, потрібно зменшувати ризики по товарних групах з Росією. Сьогодні ці ризики значно нижчі, ніж ще 10 років тому. По-друге, потрібно діяти на випередження і продовжувати диверсифікувати постачання енергоносіїв. Терміново потрібно вирішувати питання по шельфу Чорного моря, по Олеському родовищу сланцевого газу та інших джерелах. За 5-10 років ми повинні добувати достатньо, щоб повністю перекрити постачання з Росії", - додав експерт.

Також, за його словами, не можна забувати про постраждалий бізнес. "Росія вдарила не тільки по ньому, але і по простих громадянах, які працюють на підприємствах. Держава в таких умовах має допомогти працівникам підприємств і підтримати стратегічні бізнес-напрямки", - зазначив Чалий.

Крім того, за його словами, потрібно проводити іншу кадрову політику. "Не повинно бути такого, щоб в Україні чиновники високого рівня захищали інтереси не України, а суміжної держави. Не може бути так, щоб партії в Україні лобіювали інтереси країн-сусідів - будь це Росія, Польща або будь-яка інша країна. На всіх рівнях ми повинні реалізовувати свої національні інтереси. Позицію партнерів враховувати потрібно, але це не повинно виходити за рамки взаємовигідної співпраці", - говорить він.

Відносно юридичних інструментів захисту, відзначає експерт, потрібно користуватися тими можливостями, які є: починаючи від арбітражного суду СНД, закінчуючи зверненнями до СОТ. Крім того, додаткові інструменти захисту та підтримки з'являться у Києва після підписання асоціації з Брюсселем, сказав Чалий.

Читати інтерв'ю повністю

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини