RU

Батьківщина не підтримала резолюцію ПАРЄ про політв'язнів

25.01.2013, 10:13
Батьківщина не підтримала резолюцію ПАРЄ про політв'язнів - Фото
eff1d15e93cf657e05e551a34f16220c.jpg
Представники партії Батьківщина в Парламентській асамблеї Ради Європи не підтримали резолюцію про політичних ув'язнених в Азербайджані, яка могла стати першим рішенням ПАРЄ про застосування даного терміну до конкретної країни, - передає Комерсант-Україна

Цей епізод викликав подив членів інших опозиційних сил, які звинуватили представників Батьківщини в солідарному голосуванні з Партією регіонів Як кажуть джерела, подія стала підсумком домовленості прихильників Юлії Тимошенко з членами азербайджанської делегації, однак учасники процесу по-різному оцінюють цей факт.

У середу пізно ввечері у Страсбурзі завершився розгляд питання про ситуацію в Азербайджані, в який виявилася залучена і українська сторона. Враховуючи складну ситуацію з дотриманням прав людини в цій країні, на розгляд ПАРЄ були винесені відразу два документи - резолюція моніторингового комітету з описом загальних проблем і окрема резолюція про ситуацію з політичними ув'язненими.

У першому з них лише повторювалася критика, яка не раз звучала в рішеннях ПАРЄ, а ключове значення мала друга резолюція, заснована на звіті багаторічного доповідача щодо азербайджанського питання Крістофа Штрассера. Цей документ повинен був стати першим рішенням асамблеї, в якому розкривається термін "політичний в'язень", затверджений в жовтні минулого року. А це в свою чергу давало зелене світло для складання списків політв'язнів в інших державах, зокрема в Україні.

Про важливість такого документа заявили і представники української опозиції, які взяли слово в ході дебатів. "Якщо ми не проголосуємо за доповідь Крістофа Штрассера, то ми дамо негативний сигнал", - заявив заступник голови української делегації  Сергій Соболєв (Батьківщина). Його колега по фракції Володимир Ар'єв запропонував поширити практику і на інші країни, зокрема Україну: "Я хотів би закликати міжнародне демократичне співтовариство застосовувати персональні санкції до лідерів країн пострадянського простору, що порушує права людини".

За підсумками дебатів доповідь про політв'язнів не була підтримана - делегації Росії, Туреччини та Азербайджану, які проводили активну роботу в кулуарах, зібрали більшість голосів для її відхилення. А після публікації результатів поіменного голосування журналісти з подивом виявили, що представники Батьківщини, незважаючи на задекларовану підтримку, також не голосували за неї.

Протягом вчорашнього дня депутати від Батьківщини відстоювали тезу про те, що не бачать проблеми у відхиленні резолюції про політв'язнів, відзначаючи, що загальна резолюція про ситуацію в Азербайджані все ж була затверджена. "ПАРЄ обрала резолюцію моніторингового комітету, яка чітко вказує на наявність політв'язнів в Азербайджані", - написав у Facebook  Володимир Арьєв.

У відповідь на доводи журналістів про те, що загальна резолюція не містить нової критики на адресу Баку, а термін "політичні в'язні" в ній, як і в колишніх документах ПАРЄ, застосовується лише зі словом "передбачувані", Сергій Соболєв навів ще один аргумент - на його думку, доповідь Крістофа Штрассера була недостатньо допрацьована. "З роллю деяких осіб, які проходять у доповіді Штрассера як політв'язні, ще треба розібратися. Є твердження, що це - фундаменталісти. В Баку кажуть, що в нього включені люди, які співпрацюють з іранської розвідкою. Некоректно було б спочатку схвалити список, а потім - з'ясовувати ", - сказав Соболєв.

Втім, із заяви його колеги Павла Рябікіна (УДАР) випливає, що представники Батьківщини при відмові від підтримки резолюції керувалися також іншими міркуваннями. За словами Рябікіна, перед голосуванням колеги по опозиції пробували переконати і його. "Вони намагалися мені сказати, що азербайджанці нам важливі як стратегічні партнери з постачання енергоносіїв. На що я відповів: хлопці, залиште ці доводи дипломатам і уряду і залишайтеся політиками. Із цього вони зрозуміли, що зі мною домовлятися марно, і відійшли", - розповів депутат.

Специфіка голосування за документами про Азербайджан добре відома в Страсбурзі - вона отримала назву "ікорної дипломатії", що припускає зацікавленість тих, хто підтримує позицію Баку. Однак джерело, інформоване про кулуарні переговори, підтвердивши домовленість між Батьківщиною і азербайджанськими депутатами, запевнило, що в даному випадку йшлося не про матеріальні, а про політичні домовленості, пов'язаних з голосуванням азербайджанців з питань, важливим для української опозиції.

Найближчим питанням, що має ключове значення для Києва, стане резолюція щодо ситуації в Україні, дата розгляду якої ще не визначена. У Партії регіонів вважають, що з цим питанням не варто поспішати. "Потрібно дати парламенту попрацювати хоча б півроку, побачити і потім оцінити результати його роботи, і тільки після цього включати доповідь до порядку ПАРЄ", - заявив  Іван Попеску..
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини