RU

Азаров про газовий контракт з Росією: У суді у нас шансів немає

19.03.2013, 16:59
Азаров про газовий контракт з Росією: У суді у нас шансів немає - Фото
Микола Азаров
Про це прем'єр-міністр Микола Азаров заявив на зустрічі із заступником держсекретаря США Венді Шерман у вівторок у Києві, коментуючи газовий контракт між Газпромом та Нафтогазом.

"Мене часто запитують, а чому його (контракт) через суд не розірвати? Ми це давним-давно зробили, якби в контракті була б хоч найменша юридична зачіпка для розірвання цього контракту. Але її немає. Договір абсолютно безправний для України", - сказав Азаров, передає Інтерфакс-Україна.

"Важко собі уявити, що голова уряду дозволила собі такий контракт підписати. Тим не менш, він підписаний. У мене, повірте, іноді буває бажання просто розірвати його, як клаптик паперу, і вийти з нього. Але я прекрасно розумію, якими можуть бути після цього наслідки, в тому числі і для Європи", - додав Азаров.

У той же час прем'єр відзначив, що "ми прийшли до моменту, коли ми з Росією, напевно, домовимося".

Азаров констатував, що Україна вже протягом 3 років платить кабальну ціну за російський газ, і, крім цього, майже безкоштовно прокачує його по своїй території до Європейським споживачам.

Крім того, прем'єр поінформував заступника держсекретаря США про те, що в контракті також містяться несправедливі штрафні санкції по відношенню до України за недобір газу.

"Тимошенко підписала з Путіним контракт, по якому ми зобов'язані купувати більше 40 млрд куб. м. на рік. Якщо ми, наприклад, купуємо газу менше, то ми зобов'язані платити за цей недобраний газ", - сказав він.

Нагадаємо, російський Газпром виставив Нафтогазу рахунок на суму близько $7 млрд. за недобір природного газу в 2012 році. У той же час у держхолдингу підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками. При цьому Нафтогаз неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу у 2012 році.

Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 млрд. 863,9 млн. куб. М) порівняно з 2011 роком - до 32 млрд. 939,3 млн. куб. м. Практично весь цей обсяг газу імпортований з Росії Нафтогаз і підконтрольної Дмитру Фірташу OstChem holding limited (Кіпр).

Нафтогаз імпортував в минулому році 24,9 млрд. куб. м російського газу за контрактом з Газпромом і близько 55 млн. куб. м по реверсної схемою відповідно до контракту з RWE (Німеччина).

Між тим, згідно з чинним контрактом від 19 січня 2009 року, Нафтогаз повинен був закупити 52 млрд. куб. м газу, мінімальні зобов'язання (take-or-pay) складають 41,6 млрд. куб. м. Контракт також передбачає зниження за домовленістю сторін контрактного обсягу закупівлі газу максимум на 20%, при цьому така угода повинна бути укладена не пізніше, ніж за шість місяців до початку року поставки.

Нафтогаз вів переговори з Газпромом про зниження мінімального обов'язкового обсягу закупівлі до 27 млрд. куб. м газу на рік через його дорожнечу, проте сторони не дійшли згоди.

Угода 2009 року не влаштовує українську сторону, яка поки безрезультатно добивається перегляду цінових параметрів контракту. У цьому зв'язку український держхолдинг має намір знижувати закупівлі російського енергоресурсу і з листопада почав використання своїх газотранспортних потужностей в реверсному напрямку для закупівель газу в Європі.

У 2010 році Нафтогаз отримав "знижку" в $ 100 на тисячу куб. м (обнулення російського експортного мита) в обмін на продовження перебування російського військового флоту в Криму.

Незважаючи на "знижку", ціна російського газу для України в 2011-2012 роках дорівнювала або була вище його вартості для деяких європейських країн, хоча "плече доставки" палива в Україну значно менше.

Так, закупівля газу в Європі в кінці минулого року обійшлася Нафтогазу дешевше, ніж у Росії. За даними державної служби статистики, середня ціна природного газу, імпортованого в листопаді 2012 року НАК з Німеччини, склала $ 425 за 1 тис. куб. м, тоді як російський газ обійшовся держхолдингу за ціною близько $ 430.

Досьє на Миколу Азарова
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини