74% українців звинувачують владу у погіршенні ситуації в країні

22.09.2017, 15:12
74% українців звинувачують владу у погіршенні ситуації в країні - Фото
Фото: iStock/Global Images Ukraine
Більшість українців вважають високим рівень напруженості в суспільстві і в погіршенні ситуації звинувачують нинішніх керівників держави. Про це свідчать результати опитування, проведеного Інститутом соціології НАН України.

Рівень напруженості в суспільстві більшість населення (61%) оцінює як високий: "вкрай високий" (23%) і "вище середнього" (38%).

У той же час загальна оцінка населенням ситуації в країні за останні три роки не зазнала істотних змін, відзначають в Інституті соціології. У 2017 році майже половина опитаних (48%) відзначає, що "терпіти наше тяжке становище вже неможливо" (в 2016 - 48%, 2015 - 45%, 2014 року - 39%).

Готові терпіти погіршення рівня життя для здійснення реформ 39% опитаних (в 2016 таких було 33%). Не готові терпіти погіршення рівня життя 50% (у 2016 році таких було 60%).

68% населення вважають продовження бойових дій в Донбасі фактором, який призводить до зростання напруженості. Близько половини опитаних пов'язують зростання напруженості з дією економічних чинників - зростанням безробіття (48%) і зубожінням населення внаслідок зростання цін, підвищення тарифів (46%). Факторами зростання напруженості 44% населення вважають корупцію, 41% - безкарність і свавілля чиновників, 34% - недовіру до влади. 26% називають джерелом напруженості недоступність і низьку якість медичного обслуговування.

Головну відповідальність за зростання напруженості населення покладає на владу. 74% вважають, що найбільше своїми діями (бездіяльністю) впливають на погіршення ситуації в країні нинішні керівники держави (президент, уряд, Верховна Рада), 52% схильні звинувачувати в цьому політиків, 42% - олігархів. Близько 30% пов'язують зростання напруженості з діяльністю керівництва Російської Федерації.

Соціологи звернули увагу на позицію населення Донбасу, яке покладає провину майже виключно на нинішніх керівників держави і політиків і значно менше, в порівнянні з іншими регіонами, але включає також інші фактори.

Зменшення соціальної напруженісті повинні, на думку більшості, забезпечити також дії влади. 62% очікують найбільшого ефекту від реальної, з покаранням винних, боротьби з корупцією у владній верхівці країни.

Половина опитаних вважає, що дієвим кроком стала б реалізація проектів, спрямованих на поліпшення матеріального становища та умов життя людей, 40% очікують досягнення владою реального прогресу в ситуації в Донбасі.

У політичній сфері ситуацію вважають напруженою 57% опитаних, критичною - 32%. Більше половини (52%) не довірили б владу жодній з існуючих політичних партій і рухів, 68% не вірять, що результати виборів змінять їхнє життя.

Соціологи відзначають, що в 2017 році зафіксовано зниження оцінки ймовірності виникнення масових протестів в місці проживання і готовності особистої участі в цих протестах в порівнянні з періодом 2014-2016 рр. Налаштовані брати участь в протестах 21%, не готові брати участь 56%. Найменшу готовність до участі в акціях протесту висловили жителі Донбасу (11%).

Загальна кількість населення, яка була задіяна в протестних заходах, за останній рік налічує близько 15%. Найактуальнішою проблемою виявилося підвищення тарифів на комунальні послуги, щодо яких протестувало майже 8,7% дорослого населення.

"Аналіз економічної диференціації участі в протестних заходах показав, що соціальна напруженість серед малозабезпечених верств виникає на грунті фактичної знедоленості, нестачі елементарних умов для життя, зате політичні проблеми викликають напругу серед більш матеріально благополучних верств населення", - відзначили в Інституті соціології.

Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Інститутом соціології НАН України у співпраці з Благодійним фондом Інтелектуальна перспектива з 3 по 25 липня 2017 за квотною  вибіркою, що репрезентує доросле населення (старше 17 років). Опитування проводилося у всіх областях України (крім АР Крим і окупованих територій Донецької і Луганської областей), методом особистого інтерв'ю за місцем проживання респондентів. Всього було опитано 1800 чоловік. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Згідно з даними опитування КМІС, Рейтинг, СОЦИС і Центру ім. Разумкова, в разі проведення референдуму щодо приєднання до ЄС, 66,4% українців готові підтримати членство в об'єднанні, 33,6% виступлять проти. Також 55,9% українців готові підтримати членство України в НАТО. 44,1% опитаних виступають проти.

Підписуйтесь на аккаунт LIGA.net у Twitter, Facebook і Google+: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси. 


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

СпецпроектПогружение в Бабий Яр и цифровой двойник Киева. Как украинские айтишники сохраняют историю