RU

Юрій Луценко: Вплив опозиції в цій системі дорівнює нулю

07.12.2011, 15:46
Юрій Луценко: Вплив опозиції в цій системі дорівнює нулю - Фото
Луценко не схвалює те, що опозиція "освятила" новий закон про вибори Ради

Опальний політик передав з Лук'янівського СІЗО через свого адвоката відповіді на питання кореспондента ЛІГАБізнесІнформ

27 грудня виповниться рік з дня арешту Юрія Луценка. Екс-глава МВС переконаний в тому, що його справа розвалюється, але не впевнений у виправдувальному вироку. Він вважає, що опозиція не зможе взяти більшість у новому парламенті, а майбутнє країни може змінитися лише в 2015-му - після президентських виборів.

- Як ви себе почуваєте, чи отримуєте медичну допомогу?

-
Про здоров’я багато говорити не хотів би. Скиглити не привчений, а похвалитися - нічим. Медчастина СІЗО навіть теоретично не здатна допомогти при будь-якій серйозній хворобі. Але перевести на стаціонарне лікування вони теж не можуть через нормативні документи свого відомства, де все ще торжествує сталінський принцип ставлення до людей як до табірного пилу.

Тому при проблемах з печінкою, жовчним, підшлунковою та стравоходом мені щоденно міряють тиск, питають, з якого боку болить більше і регулярно зважують. Моя частина цього абсурдного, але максимально доступного тюремного медичного дійства, - щоденне написання на ім’я начальства "листа щастя" про те, що я не маю претензій до адміністрації та медчастини СІЗО.

- Ви впевнені в тому, що ваша справа в суді розвалюється?

-
Це абсолютно очевидно для всіх, хто слідкує за судовими засіданнями. Звинувачення про змову міністра з водієм із метою заволодіння бюджетними коштами у вигляді його зарплати та пенсії не підтверджено жодним (!) із допитаних свідків. Всі, як один, говорять про застосування при оформленні на службу Приступлюка звичайних процедур і підходів, які відповідають чинному законодавству та практиці десятків років діяльності кадрового апарату МВС. Жоден свідок не заявив про якісь незаконні вказівки Луценка з цього приводу.

Єдиний свідок, на показах якого ГПУ вибудовувала обвинувачення, не тільки відмовився від тих показів, але й розповів, що його привозили з лікарні в напівпритомному стані, щоб підписати вже віддруковані протоколи його допиту.

Цікаво, що ГПУ відреагувала на такий тотальний провал в ході судового слідства досить оригінально. Тепер вони примушують недопитаних свідків писати заяви, що вони не бажають свідчити у суді і просять зачитати їхні раніше сфабриковані в ГПУ покази.

- Які шанси на виправдувальний вирок?

- Я обговорював це питання з обома моїми головними захисниками - Ігорем Фоміним та Олексієм Баганцем. Опираючись на кілька десятків років досвіду, вони здатні оцінити цю справу з двох боків. Один - як дуже відомий адвокат, інший - як екс-керівник прокуратури області та заступник Генпрокурора. Обидва аргументовано стверджують - у матеріалах справи немає юридичних доказів інкримінованих мені злочинів.

Але всім зрозуміло, що справа вирішуватиметься не в юридичній, а в політичній площині. Тому рішення суду буде залежати виключно від розміру фобій та бажання помсти головного замовника.

- Чи очікуєте проти вас нових кримінальних справ?

-
У країні, де правлять обмежені люди із необмеженими законом можливостями, все можливо. Але на фоні вилучених нещодавно при арешті керівника держструктури мільйонів доларів, кілограмів золота та діамантів продовження висмоктування з пальця злочинів у стилі незаконного святкування Дня міліції буде черговим самовикриттям політично-орієнтованих дій Генпрокуратури проти опонентів нинішньої української влади.

- Влада намагалася з вами домовитися - може бути, обіцяла щось в обмін на щиросерде розкаяння або відмову від політичної боротьби?

-
На посаді міністра внутрішніх справ я ніколи не займався політторгами та взаємозаліком компромату. На цьому нажив багато ворогів у всіх політсилах. Але вважав і вважаю це правильною поведінкою керівника силової структури. І зараз ніяких переговорів не веду. Немає про що.

- Чого домагається влада судом над вами, утриманням під вартою?

-
Мені здається, це вже зрозуміло всім. Залякування суспільства, вилучення з політичного життя опонентів, задоволення від помсти над ненависним Майданом - головні рушійні сили процесів над Луценком і Тимошенко.

- Ви напевно чули про проект об'єднання опозиції. Цей сценарій буде реалізовано?

-
Я публічно заявляв, що перемогти нинішню монополію Партії регіонів можна лише об’єднанням опозиції в єдиний список для реалізації єдиної програми. В силу так і не подоланих амбіцій опозиціонери будуть йти на вибори декількома списками. Це гірше, але не смертельно. Шанси на перемогу залишаються, якщо лідери опозиції домовляться про взаємне непоборювання, узгодження кандидатів на мажоритарних округах і публічний договір про невходження в коаліцію з ПР після виборів. Нагадаю, що саме такий підхід дозволив у 2007 році БЮТ і НУНС виграти дострокові парламентські вибори.

Чи буде реалізований цей підхід - покаже життя. Багато хто скептично до цього ставиться з огляду на багаторічну традицію мікрогетьманщини в українській політиці. Владні ЗМІ вже зараз розкручують справедливі й не дуже образи вождів реєстрових демократів.

Тому і публічно, і в приватних листах я звертаюся до опонентів Януковича: узгодженість спільних дій - єдиний шлях до перемоги. Не варто звертати увагу на розмір майбутніх фракцій, вплив опозиції в нинішній авторитарній системі ПР дорівнює нулю. Єдиний спосіб повернути державу обличчям до людей і до європейського майбутнього - здобуття спільної перемоги. Я вірю в реалізацію цього підходу. Бо якби люди діяли тільки реалістично, вони все ще пересувалися би навкарачки і плигали по деревах, зачіпляючи стовбур хвостом.

- Вам не здається, що спільне прийняття владою і опозицією закону про вибори нагадує "договорняк"? Де гарантія, що без вас і Тимошенко опозиція не перетвориться на повністю контрольоване об'єднання?

-
Я вважаю політично неправильним голосування великої частини парламентської опозиції за цей закон, який віддає половину депутатських місць на поталу грошовим мішкам ПР. Зрозуміло, що влада і без них провела б цей закон. Бо без такої зміни правил вона на 100% втрачає владу. Зупинити цей процес опозиція не могла. Але освячувати його своєю участю та ще й називати «перемогою», м’яко кажучи, нерозумно.

Разом із тим я вважаю, що зациклюватися на цій прикрій помилці не варто. Ніщо не повинно завадити спільній роботі Тимошенко, Яценюка, Кличка і Тягнибока.

- Якою бачите свою подальшу політичну долю?

-
Я не змінив своїх політичних уподобань і принципів. Буду й далі їх відстоювати. Де саме - в камері чи на мітингу - залежить не від мене. Але ніщо не змусить мене злякано мовчати або співати під чужу дудку.

- До чого може призвести нинішня ситуація в країні, чого очікувати - беззмінного правління Януковича, народного бунту, змови еліт?

- Перш за все, я переконаний, що за ці два роки Янукович пройшов шлях політичного розлучення з українськими виборцями. Всі соціологічні опитування свідчать, що у великого корабля - велике кораблекрушіння. У зв’язку з цим зміна влади - неминуча. Питання стоїть лише в часі і в способі цих змін. З часом вже доволі ясно. Введення мажоритарної складової парламентських виборів унеможливлює перемогу опозиції, достатню для припинення узурпації влади.

Отже, повна зміна пострадянського спазму сучасної української історії відбудеться у 2015 році на президентських виборах. Тут виникає питання про спосіб. А саме: чи змириться ПР з очевидним фактом програшу Януковича лідеру опозиції у другому турі виборів? Відповідь на це питання диктуватиме власне спосіб змін. Його буде приймати народ. Але в залежності від дій влади - або на виборах, або на Майдані.

Підготував Сергій ВИСОЦЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини