RU

Яценюк: Чи зустрічався я з Ахметовим? Я зустрічаюся з усіма депутатами

04.10.2011, 12:28
Яценюк: Чи зустрічався я з Ахметовим? Я зустрічаюся з усіма депутатами - Фото
392fa83f666d6dfd2b8eb38771e1c033.jpg

Янукович - не приватна особа, поїздка в Москву - не російське чаювання біля самовара... Модель Єдиної України неможлива - для цього треба Путіна мати... Влада буде проштовхувати закон про вибори, який дозволить їй отримати 300 голосів в Раді

Лідер партії Фронт змін Арсеній Яценюк найближчим часом може стати опозиційним політиком номер один в Україні. Для цього у нього є все: рейтинг, харизма, політична підкованість, досвід - з одного боку, і обмежені стінами камери СІЗО можливості ключового опозиційного політика Юлії Тимошенко - з іншого. Злі язики навіть називають Яценюка "мимовільним пожиначем" дивідендів від ув'язнення екс-прем'єра. Можливо, саме тому навколо його фігури постійно крутяться не дуже зручні для іміджу опозиціонера чутки - про високопоставлених спонсорів, переговори з найпотужнішими бізнес-структурами, періодичні візити в адміністрацію Віктора Януковича...

Про те, чи дійсно Фронт змін вів переговори з Ахметовим і Жванією, чому президент повинен прийти в парламент і відповісти на питання опозиції, а також як звільнити Тимошенко із СІЗО, Яценюк розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ.

- Радник президента Ганна Герман днями публічно вибачилася перед вами за слова про те, що ви начебто буваєте в коридорах Адміністрації президента. Якщо це свідома помилка, то кому це вигідно і чого домагається Адміністрація?

- Відповідь Герман говорить сама за себе. Чого не було - того не було.

- Кому було вигідно запустити такий слух?

- Якби я думав, що кому вигідно, то напевно мені довелося б тільки цим і займатися з ранку до ночі.

- Коли і чому ви востаннє були в Адміністрації президента?


- Перед місцевими виборами, я зустрічався з президентом Януковичем. Тоді внесений президентом закон виключив партію Фронт змін з місцевих виборів. На жаль, зустріч нічого не вирішила, але потім міжнародна реакція все поставила на свої місця.

- Зараз ви знову вимагаєте негайної зустрічі з Януковичем. На що ви розраховуєте? Чи надходила така пропозиція?

- Я публічно з трибуни парламенту заявив, що президент повинен прибути в Раду. Це повинна бути широка дискусія за участі президента і всього складу Кабміну. В Україні політична і економічна криза, і від цього не можна ховатися, тим більше президенту.

Почну з політичної кризи. Напруженість у відносинах Києва як з Москвою, так і з Брюсселем і Вашингтоном - загальновідомий факт. І ми хотіли б дізнатись у президента, яке його бачення зовнішньої політики держави, в якій формі і коли він має намір підписувати угоду про зону вільної торгівлі і про політичну асоціацію з ЄС.

Сюди ж необхідно негайно додати друге питання - його поїздки в Москву. Янукович туди їхав навіщо? Президент повинен заявити своєму народу, що він поїхав для того, щоб переписати, наприклад, газовий контракт? Або створити газовий консорціум? Він не приватна особа. Це не російське чаювання біля самовара. Парламент повинен вимагати публічної позиції президента щодо того, з чим він їздив в Москву і з чим він звідти повернувся.

Третій політичний момент: в Україні відсутні юридично закріплені права опозиції. І саме пропрезидентська більшість другий рік поспіль відмовляється голосувати за внесений мною законопроект, що визначає ці права.

Економічний блок - два питання до президента. Насамперед, ми хочемо знати, що робить його уряд. Він вже другий рік поспіль працює без програми своєї діяльності. Це, м'яко кажучи, неконституційно. А та програма соціально-економічного розвитку на 500 сторінок, яку вони подали, ніяк не стикується з 18 сторінками програми кандидата в президенти Віктора Януковича. Нехай прийде в парламент разом з урядом і розкаже, що вони зробили за два роки, і що будуть робити наступні три роки до закінчення терміну його повноважень. Друге питання у нас до бюджету. У тому проекті, який вони мають намір приймати, ми як опозиція не побачили нічого, крім стандартного збільшення витрат на систему державного управління і створення поліцейської держави, зменшення витрат на охорону здоров'я і освіту, фактично заморожування соціальних статей.

- Яка реакція Адміністрації президента на вашу вимогу?

- Ми ще не завершили процедуру скликання. Цю вимогу ми юридично оформили. Ми внесли постанову про спеціальне засідання парламенту за участі президента і Кабінету міністрів. Я вимагаю спільного засідання. Нехай президент прийде в парламент не просто з посланням - прийшов і послав. Нехай відповідає на питання.

- Недавно ЗМІ з посиланнями на свої джерела писали, що Ахметов активно намагається взяти під контроль партію Фронт змін, що влітку ви провели декілька зустрічей, ініційованих Ахметовим і Жванією. Начебто власник СКМ пропонував вам фінансувати вашу парламентську кампанію в обмін на квоту в партійному списку. Прокоментуйте цю інформацію.

- Дуже складно отримати довіру на правдиву інформацію, але дуже легко занести інформацію, яка не відповідає дійсності, - на неї завжди купуються. Думаю, ви легко можете по Інтернету відстежити прізвища різного роду спонсорів, власників, фінансистів, олігархів, які згадувалися у прив'язці до Фронту змін і особисто до мене в останні п'ять-десять років. І адже все це не підтвердилося…

Тепер історія повторюється. Якщо мене хтось спитає, чи зустрічався я з Ахметовим - я зустрічаюся з усіма народними депутатами, тим більше з тими людьми, які, за останніми оцінками, формують вже сьому частину внутрішнього валового продукту країни.

А відповідь на питання, чи продається партія Фронту змін - ні, не продається. У цьому якісна різниця. Коли політик продається, він перестає бути політиком, він стає представником найдревнішої професії в світі, і це не журналістика.

- Тобто з Ахметовим і Жванією таких переговорів у вас не було?

- Я все сказав.

- На користь цієї версії непрямо говорить перехід у вашу партію лідера фракції НУНС Миколи Мартиненка, якого називають другом і партнером Жванії…

- Було б правильно питати про це самого Миколу Володимировича. Єдине, що я можу вам дуже чітко сказати - що представники нашої партії не мають жодного відношення ні до влади, ні тим більше до бізнесу у владі. Це все одно, що продатися.

- Судячи з переходу Мартиненка, ваша роль в парламенті і в колі опозиційних парламентських сил посилюється. Чи буде далі існувати фракція НУНС, лідер якої тепер фронтовий, або, можливо, Фронт змін її витіснить?

- Цього не можна робити, тому що виборці не голосували за Фронт змін, вони голосували за фракцію НУНС. Захоплювати фракцію - неправильно. Вона повинна доіснувати до парламентських виборів 2012 року. А фракція Фронту змін може з'явитися в парламенті тільки за результатами виборів.

- А бютівців у ваших рядах ми скоро побачимо? Говорять, це питання вже фактично вирішено, і до вас долучиться навіть Микола Томенко

- Я не думаю, що це було б коректно по відношенню до лідера БЮТ: як комусь писати заяву про вихід з БЮТ, так і мені розглядати таку заяву. Як мінімум - враховуючи ту ситуацію, яка сьогодні склалася у колишнього прем'єр-міністра.

- Ви в одному з недавніх інтерв'ю заявили, що в Партії регіонів є декілька гідних людей…

- …Це я так жартую, коли у мене питають, хто кого фінансує, - мовляв, нехай приходять до нас. До речі, такий прецедент був - на місцевих виборах в Донецькій області дві районні організації Партії регіонів перейшли у Фронт змін.

- А глобально в Партії регіонів є люди, яких ви хотіли б бачити у себе? Хто?

- Час покаже.

- В тому ж інтерв'ю ви назвали своїм головним завданням боротьбу з Партією регіонів. Але партія - це ж не якесь міфічне об'єднання, це конкретні люди. Так з ким із Партії регіонів ви маєте намір боротися і чому?

- Політик не може допускати боротьби з персоналіями. Політик зобов'язаний боротися тільки з ідеологією. Партія регіонів для мене ототожнюється з набором пострадянської ідеології, модернізованої капіталізмом. Корупція - це правило. Країна - це приватна компанія. Вибори - це шлях до приватизації цієї компанії. Народ - власність, як і вся країна. Підгодовувати, щоб не буянили. Влада - навіки, переходить до дітей і внуків. Слово демократія - не знаємо, як пишеться, і не дуже про це піклуємося. Таке неуцтво…

- Хто конкретно в Партії регіонів є носієм цієї ідеології?

- А це система. Ось чому я не можу бути членом Партії регіонів? Тому що ми просто з різних світів. Я виступаю проти їх ідеології.

- Як маєте намір боротися? Плани на наступний парламент вже є?

- Підсумки кампанії 2012 року будуть залежати від того, який буде ухвалений закон про вибори. Я вам можу сформувати позицію моїх опонентів. Перший крок - сформувати партію Єдина Україна. Залучити всіх в цей процес, зачистити політичне поле…

- Анонсоване об'єднання Партії регіонів з партіями Тігіпка й Литвина - це і є початок Єдиної України?

- Звичайно. Було з самого початку зрозуміло, що вони підуть таким шляхом. Тому що вони не будуть терпіти жодного політичного конкурента на своєму електоральному полі.

Однак, на мій погляд, реалізація моделі Єдиної України неможлива. По-перше, треба Путіна мати, у якого реальний рейтинг - понад 50%. Я не знаю жодного політика в Україні з таким рейтингом. По-друге, треба мати нафту, газ, Газпром і обсяг золотовалютних резервів, як в Росії. Ну і по-третє - треба мати ще російський народ.

Тому влада буде проштовхувати закон про вибори, який дозволить їй отримати 300 голосів в Раді. Я наголошую - саме триста. Вони чудово розуміють, що таких темпів падіння рейтингу як президента, так і Партії регіонів Україна не спостерігала останні 20 років. Так швидко не падав навіть рейтинг Ющенка. Вони знають, що рейтинг не піднімуть. Так вони й не хочуть такі складні завдання вирішувати. Простіше сфальсифікувати вибори і отримати 300 депутатів.

- Конституційна більшість?

- Абсолютно правильно. Конституційна більшість буде потрібна їм в тому випадку, якщо в 2015 році не буде можливості отримати голоси народу України під президента Януковича, - вони просто змінять Конституцію і зроблять те, чого не сталося в 2009 році: президента обирає парламент. Ось загальна карта бойових дій.

Завдання опозиції в цих умовах - отримати 226 голосів в парламенті. При діючій виборчій системі ми могли б отримати такий результат. Це єдиний спосіб балансувати Януковича. Чи вдасться це? Так, але тільки в тому випадку, якщо дві провідні опозиційні партії домовляться про співпрацю в наступному парламенті і на виборах. І не просто домовляться, а підпишуть відповідні документи. Щоб це сталося, безумовно, Тимошенко повинна брати участь у виборах, тому що БЮТ без Тимошенко навряд чи буде таким успішним, як БЮТ з Тимошенко.

Програма-мінімум для опозиції - 151 голос, тільки такий, бетонний голос. Для цього їй треба зрозуміти, що вибори - це не магазин і не дисконтний розпродаж, де ти прийшов і торгуєшся: дайте мені два, три, п'ять місць. Я пам'ятаю, такі торги вже були - в НУНС.

Для політичної партії Фронт змін завдання - стати першою опозиційною партією в країні.

- А інші варіанти можливі, не через вибори? Останнім часом в Україні посилюються протестні настрої. Досить пригадати скандальний футбольний матч в Донецьку, футболку з принтом "Спасибі жителям Донбасу", штурм Ради афганцями... Чи можуть ці поодинокі виступи перерости в масові акції?

- Політична активність громадян із захисту лідерів і партій дуже низька. А ось активність, пов'язана із соціальними викликами, неймовірно висока. Все, що відбувається останнім часом - це не акції політиків, це акції людей, у яких просто відбирають останнє. І влада досить незграбно реагує на ці дії. Спочатку вони вносять закон, який позбавляє пільг 16 категорій громадян, потім в той же день виходять і обіцяють не розглядати його, а на наступний день вносять проект закону про державний бюджет, який не передбачає фінансування цим 16 пільговим категоріям. Яка ймовірність соціальних бунтів в такій ситуації? Дуже висока.

- Чи може з цих соціальних бунтів вирости новий лідер опозиції? Натяк на прецедент вже є - всі бачили, як в мережі Інтернет зростає підтримка бізнесмена Дениса Олійникова, який вже ледь не новий Майдан пообіцяв…

- Все можливо, особливо на фоні жорсткого загострення. Але не думаю, що це буде загальнонаціональний лідер.

- Є думка, що Олійников мало не ставленик спецслужб або жертва зовнішньополітичних технологій, оскільки більше за інших від загострення ситуації в нашій країні виграє сусідня Росія, яка прагне ослабити Україну.

- Нинішній режим ослабляти не треба, настільки він вже ослаблений. Це як поранений звір: він потім, звичайно, помре, але поки на всіх кидається.

Чи є цей бізнесмен технологією? Я не вірю в конспірологію. Він просто відобразив те, про що говорять всі люди.

- Влада для погашення протестів активно задіює силовиків – міліцію, спецпідрозділи "Беркут", "Сокіл", прокуратуру. Такого не було, напевно, з часів Кучми. На що ще може піти влада? Як далеко це може зайти?

- Зараз куди не кинешся - скрізь "Беркут". Навіть в бюджеті найбільші обсяги фінансування передбачені на прокуратуру і на міліцію. Це від страху.

Все могло зайти далеко 24 серпня, якби ми далі проривали міліцейську оборону. Покидали б всіх в автозаки, було б щось на зразок м'якої моделі Білорусі. Саме тому не можна було допустити, щоб люди побилися з міліцією. Ми б їх потім не зібрали на жоден мітинг, а крім того, смак і запах крові дуже довго вивітрюється.

Може це зайти далі? Я прогнозую дуже жорстке протистояння на виборах. У тому числі, й силове. Буде реальна війна на виборчих дільницях при підрахунку голосів, при проведенні самого голосування, особливо в мажоритарних округах.

- Арсеній Петрович, Тимошенко вже два місяці сидить в СІЗО…

- Для того, щоб її випустили, прикладено чимало зусиль. Адже справа не персонально в Тимошенко. Мова йде про інститут опозиції, який представлений колишнім прем'єр-міністром. Тому і всередині країни, і за її межами було багато зроблено для того, щоб пояснити нинішньому режиму, що так з політичними конкурентами не треба вчиняти. Якби вона дійсно щось вкрала, тільки конкретно, - ось рахунок, ось мільйон або там сто тисяч доларів, ось стан, ось активи, - тоді це, звичайно, злочин. Але в обвинуваченні Генеральної прокуратури ніхто не побачив конкретного складу злочину. Вона здійснила політичну дію.

- Як її можуть випустити? Шляхом зміни кримінального законодавства?

- Варіантів дуже багато. Перший запропонований нами - це декриміналізація 12 статей кримінально-процесуального законодавства. Вимагається лише, щоб президент дав вказівку своїй фракції проголосувати, і 400 голосів точно буде.

- Але ж йому, ймовірно, треба ще й обличчя зберегти…

- Я думаю, це питання треба ставити його радникам, які брали участь в цьому великому сценарному плані. Тут важливіше, щоб обличчя зберіг не президент, а Україна.

Другий варіант - розгляд справи по суті і виголошення правосудного вироку, а не того, який буде винесено під тиском Адміністрації. Третій варіант - це апеляційна інстанція, яка перегляне це рішення.

Тому, в принципі - було б бажання. Тут зараз все не в технічній площині виконання, а виключно в політичній волі і бажанні вийти з цього політичного пата.

Арсеній Яценюк: біографія, новини>>>
Фронт змін: всі новини>>>

Валерія КОНДРАТОВА


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини