Ярош: Ми не будемо валити державу ні за яких умов

Лідер Правого сектора Дмитро Ярош вважає, що за наявності політичної волі українські військові можуть більше, ніж відбити російське вторгнення
- Як правило, безпосередньо з керівництвом так званої антитерористичної операції контактую я. Коли мене немає, цю функцію виконує командир корпусу Андрій Стемпіцький. На рівні бригад або батальйонів з нами контактують комбати безпосередньо на місцевості.
- Хто, крім вас, входить до керівництва Правого сектора, хто вам допомагає приймати рішення?
- Правий сектор зараз - військово-політичний рух, який складається з двох частин: політичної партії Правий сектор і Добровольчого українського корпусу Правий сектор (ДУК ПС). Багато членів ДУКу можуть навіть не бути членами партії.

- На жаль, на фронті вже не був тиждень у зв'язку з виборами. Зараз вимушено в основному займаюся передвиборною кампанією. Інформація, якою я володію: лінія фронту стабільна, йдуть перестрілки. Але ми регулярно отримуємо агентурну інформацію про те, що на деяких напрямках ворог готується до наступу. Наприклад, напрямок Волновахи, Маріуполя, Дебальцеве, на Луганщині в Попаснянському районі та в аеропорту Донецька. Там триває концентрація бронетехніки і живої сили противника.
Вчора вранці по Іловайську йшла колона техніки, з чотвертої до восьмої ранку. Уявіть собі кількість цих сил. Причому на броні було написано "На Київ". Судячи з кількості, не виключено, що найближчим часом ворог перейде в повномасштабний наступ. Але турбується нема про що: техніку ми спалимо, а живу силу переб'ємо. Не вперше. - Чому між державою і Правим сектором такі напружені стосунки? У чому причина і як вирішити складності в інтересах країни?
- Якраз між державою і Правим сектором все добре. А от з владою, на жаль, не завжди. Справа в тому, що революція відбулася, але змін в тилу ніяких не відбулося, якщо не сказати, що стало навіть гірше. Ми ж все це бачили. Волонтери приїжджають і розповідають про складнощі. Я їздив по Західній Україні - люди скаржаться. Хабарі, відкати, корупція - все, як і було.

Так сталося, що Правий сектор - єдина сила, яка відстоює інтереси людей на місцях. А кому така сила може бути вигідна, крім простих людей? Ніякій владі ми не будемо вигідні. Відповідно з цієї причини ми не можемо отримати від політиків і бюрократів необхідних статусів для своїх підрозділів. Влада розглядає нас як потенційну загрозу особисто для себе. Влада не може усвідомити одне: один з ключових принципів націоналістів - не нашкодь. І державау валити ми не будемо ні за яких обставин. Якби вони це зрозуміли, тоді, можливо, нам було б легше спілкуватися. Але насправді все не так однозначно. З кимось знаходимо контакт, а з кимось ні.
- Як відбувається фінансування Правого сектора?- Ви могли це побачити на базі Правого сектора - волонтери приїжджають і привозять допомогу з усього світу. Привозять все необхідне: їжу, речі, спорядження. Це дійсно народний рух. Крім того, є наші підприємці. Один з них - Тарас Керницький. Він зараз виконує обов'язки Андрія Тарасенка. Він самодостатня людина, бізнесмен і гроші має. У регіонах є підприємці, які нам допомагають. Наприклад, фермери самі білборди ставлять, самі друкують необхідну продукцію. Ну і в цілому в районі війни дуже сильна підтримка з боку місцевих, нам привозять все необхідне. Цілком достатньо, щоб навіть ділитися зі Збройними силами.
- Спочатку ви не хотіли брати участі в політиці після Майдану. Що змінилося і які цілі ставите перед собою?
- Я і зараз не хочу.
- Що змінилося?
- Змусили (сміється). Команда моя змусила. Але якщо серйозно говорити, то ми усвідомлюємо, що ідеали Майдану і революційний процес потрібно довести до кінця. Є політична партія і вона повинна брати участь у всіх виборчих процесах. Так, ми розуміємо, що новий парламент буде на відсотків 70-80% просто перетасований. Але ми йдемо як щуки, щоб у цьому парламентському болоті карасі не дрімали. Поганяємо їх небагато.
- С п'ятою колоною Кремля, з цим антидержавним елементом - з ними ми не будемо сидіти поруч. Ми будемо робити все, щоб їх з Верховної Ради винесли - якщо не вперед ногами, то хоча б просто виставити за стіни. Цим ми і будемо займатися.

- Ми готові співпрацювати з усіма без винятку державницькими силами по конкретним законопроектам і конкретним рішенням. Для нас немає різниці - Блок Порошенка, Свобода або хтось інший. Все залежить від того, що пропонується. Якщо пропонується рішення в інтересах народу - чудово, ми підтримаємо. Якщо пропонуються антидержавні рішення - ми зробимо все, що зможемо, щоб такі рішення в новому парламенті прийняті не були.
- Ви спілкуєтеся з президентом Порошенком або членами його адміністрації? Є контакт з владою?
- Останній раз ми говорили, здається, в серпні. Більше не спілкувалися.
- Оцініть командування АТО. Що ви думаєте про армію, Нагцвардію і про те, як командування планує операції?
- По-перше, АТО давно-давно завершена. Зараз ми в стані війни з Росією. По-друге, я солдат, і, звичайно, не буду давати конкретних оцінок командуванню. Скажу тільки, що ефективність керівництва та координація, по-перше, порівняно з початком війни - стали краще, але, по-друге, стали краще в недостатній мірі.
Якщо говорити про Генштаб, то наша позиція наступна. Ми вважаємо, що ця війна вже викувала цілу когорту справжніх офіцерів середньої ланки, які можуть ефективно замінити генералітет, який існує зараз. Капітани, майори, полковники і підполковники, які постійно воюють, є більш ефективними, ніж ті паркетні вояки, які сидять на своїх стільцях і поняття не мають, що таке війна, і на передовій ні одного дня були, при цьому намагаючись давати якісь розпорядження.
- Ви правильно оцінили - формальне перемир'я. Не було жодного дня без бойових зіткнень. Наші хлопці воюють. Якщо ворог протягом найближчих двох тижнів не перейде в наступ, то для війни в умовах зими вони не готові. Ні наша армія, на жаль, ні їхня. Тому взимку, я гадаю, конфлікт буде заморожений в буквальному сенсі. Фронт утримуватиметься. Війну продовжуватимуть тільки диверсійно-розвідувальні групи з обох сторін. Триватимуть обстріли в стилі Angry Birds - працюватимуть САУ, міномети. І все це буде тривати до весни. А тоді почнеться наступ. І я сподіваюся, що наступати будемо ми. За цей час збільшимо рівень боєготовності. Цьому процесу ми, в тому числі, сприятимемо в парламенті, для чого туди і йдемо, щоб допомогти створювати сильну армію. Треба вдарити по ворогові, витіснити з України і закріпитися на кордоні.
- Чи достатньо ресурсів у країни, щоб вибити російського агресора з Донбасу?
- Абсолютно достатньо. Лише б не крали в тилу. Слід розуміти, що головна умова перемоги на фронті - наведення порядку в тилу, керуючись принципом - "все для фронту, все для перемоги".
Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Коментарі