RU

Ярема: Регіональне керівництво МВС радиться з криміналітетом

26.09.2013, 18:04
Ярема: Регіональне керівництво МВС радиться з криміналітетом - Фото
Віталій Ярема

Генерал міліції та народний депутат від Батьківщини - про людей в погонах і "наглядачів", розгул злочинності і продаж зброї

"До 2010 року в Києві практично не було злодіїв у законі. А тих, хто залишалися - Лера Сумський, Вася Ушатий, ми ганяли по країні, щоб їм тут роздолля не було", - згадує про колишні заслуги міліції генерал у відставці, екс-голова столичного главку МВС, а тепер народний депутат від опозиції Віталій Ярема.

В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ Ярема розповів, як нинішня влада погіршила роботу і без того "​​радянської" української міліції, поділився міркуваннями про риси нинішнього голови МВС і заявив, що правоохоронці повинні підкорятися Верховній Раді.

- Про необхідність реформи МВС говорять багато, але конкретних пропозицій майже немає. Що саме слід зробити: змінити особовий склад, ввести довічні терміни за корупцію, підвищити зарплати в 10 разів, перейменувати міліцію в поліцію?

- Конкретно я вносив пропозиції про створення Національного бюро розслідувань з широкими повноваженнями, яке було б підзвітне виключно Верховній Раді. Це ж записано в програмі Батьківщини. Втім, це вимагає внесення змін до Конституції, але ми буде працювати в цьому напрямку.

Сьогодні у нас гілки влади не можуть, за Конституцією, впливати один на одного, тому міліція, підпорядкована виконавчій владі, позбавлена ​​від контролю законодавчої. Одноосібний голова виконавчої влади - президент і, як наслідок, його Партія регіонів керують усіма правоохоронцями. Міністр зв'язаний по руках і ногах. Тому там сьогодні навіть не донецьке керівництво, а начальники з Єнакієвого, Горлівки та Дебальцеве.

Керівництво ж Національного бюро розслідувань, призначуваного і знімається з посад Верховною Радою, причому конституційним її більшістю, було б незалежним органом і від президента, і від міністрів.

Мушу зазначити, що реформа правоохоронної системи в Україні взагалі ніколи не проводилася. У нас міліція як була радянською, так і залишається. Раніше вона підпорядковувалася першому секретарю Компартії, а сьогодні слухається президента.

В ідеалі поліція повинна працювати незалежно від політичної погоди в країні. У поліції повинні бути функції, які дадуть їй право притягати до відповідальності вищі посадові особи. Але в Україні про це не може бути й мови.

- Тобто все-таки поліція вам подобається більше, ніж міліція?

- Коли йдеться про професійну структуру, то слово "поліція" більш доречно. Міліція адже - це воєнізований загін, ополчення. Просто після другої світової війни у нас слово "поліцай", "поліцейський" набуло негативного відтінку. Я не вважаю необхідною умовою реформи правоохоронної системи перейменування міліції в поліцію, суть не зміниться.

- Ви говорите, що голова МВС зв'язаний по руках і ногах, а раніше стверджували, що міністр Захарченко - не компетентний. Яка з цих характеристик ближче до істини?

- Він вирішує якісь дрібні питання - боротьби з хуліганами, наприклад. Але легко закриває очі на порушення закону, якщо на те буде воля когось із оточення президента. Згадаймо події і БТР в центрі Києва. Це адже організувала влада, і Захарченко, я впевнений, останній, хто за цим стоїть. Але міліція дозволила статися провокації. Значить, керівництво МВС легко переступає закон. Значить, МВС сьогодні керують з адміністрації президента, а там люди трохи неадекватні. І якщо міністр це розуміє і його це влаштовує, то він некомпетентний як правоохоронець.

- 19 серпня на скандальній сесії Київради ви зіткнулися з бійцями "Беркута". Чому пішли на цю провокацію, якщо як генерал не можете не розуміти, що вони просто виконували наказ?

- Є закон, і якщо виконуючи наказ, міліція порушує його, значить , це злочинний наказ. 19 серпня біля Київради я підійшов до "Беркуту", сказав: "Хлопці, я йду виконувати свої обов'язки як народний депутат України, ось моє посвідчення" . Після цього я переліз через їх загородження, і тут же мене за горло схопили, викинули, при цьому б'ючи інших депутатів. Це злочин, а не виконання наказу.

До речі, мені відомо з своїх джерел, що особисто Захарченко в міністерстві розповідав, що " генерал Ярема поліз у бійку з молодими правоохоронцями" . Захарченко своєю поведінкою підстьобує "Беркут" до протиправних дій. Це нормально? Якби він був цивілізованим, освіченою людиною, він би так себе не вів. Захарченко штовхає міліціонерів на злочини, і коли-небудь він за це відповість. Нікуди не дінеться.

А згадайте роздачу на Майдані футболок "Спасибо жителям Донбасса". "Беркут" тоді їх відняв у господарів і відвіз. Це пограбування. Стаття 186, частина 3 Кримінального кодексу. Злочини міліції при нинішньому режимі я можу перераховувати довго.

- Один з найгучніших скандалів останніх років за участю міліції - врадіївське згвалтування. Розпочався суд у цій справі. Раніше ви заявляли, що рішення буде незаконним. Ваш прогноз: обвинувачених міліціонерів виправдають?

- Ця справа стала політичною, і її результат залежатиме від політичної волі вищого керівництва держави. Захочуть - покарають, захочуть - виправдають. Як "тато" скаже , так і буде. Саме тому, що справа вирішується не в суді, я і говорив, що вона буде поза рамками закону. Прогнозувати не беруся.

- Торік ви стали народним депутатом, вигравши вибори в київському мажоритарному окрузі. Після виборів у Дарницькому районі з'явилися листівки від вашого імені з звітом про невиконані передвиборні обіцянки. Хто замовник?


- Я знаю, хто замовник, але не скажу, щоб не рекламувати цю людину. Листівки були зроблені і поширювалися з прицілом на вибори до Київради, щоб знизити мій авторитет на окрузі. Я сам би не балотувався, але міг агітувати за когось із кандидатів від Батьківщини. І цей кандидат виграв би, тому що 80-90 % киян цю владу просто ненавидять. Результати виборів до Ради це підтвердили. До речі, листівки зроблені якісно, дорого. Я пройшов вибори і розумію, скільки це все коштує. Шкода тільки, що мої опоненти даремно гроші витратили - на Дарниці розумні люди живуть, у всьому розберуться.

- До речі, про гроші. Скільки коштує ваш годинник?

- Це OMEGA (виробництва Швейцарії , - ред.). Друзі подарували на день народження років десять тому. Їх вартість приблизно 15-20 тисяч гривень. Металевий корпус. Не самий крутий годинник, але дуже зручні, і марка хороша.
З "наглядачами" ніхто не бореться. А часом навіть проходять загальні наради регіонального керівництва МВС і представників кримінальних структур 
- Вам відома одна з нагальних проблем мешканців Дарницького району - проблема незаконних хостелів (або гуртожитків), в яких живуть по кілька десятків заробітчан? Часом доходить до відкритих конфліктів між мешканцями і такими неблагополучними сусідами. Ви працюєте над вирішенням цього питання?

- Законопроект про заборону діяльності хостелів в житлових будинках мною запропонований і знаходиться на розгляді профільного комітету парламенту.

- У своїх виступах ви багато говорите про так званих "наглядачів" в Україні. Все частіше з'являється інформація про те, що саме "наглядачі " керують цілими регіонами, а зовсім не офіційна влада - мери, губернатори. Але невже їх не було, коли ви працювали в міліції?

- Як би там не було, але з 2005 по 2010 рік (Ярема тоді очолював ГУ МВС України в Києві , - ред.) у столиці практично не було злодіїв у законі. Міліція стежила за цим. Кажу "практично", тому що, наприклад, Антимоса Кухілаву ми вислали з України вже в останній рік моєї роботи ( лодій в законі Антімос був депортований до Грузії 28 травня 2009 із забороною в'їзду на територію України терміном на п'ять років , - ред.). Спокійного життя злодіям не було. Залишалися, звичайно, деякі - Лера Сумський, Вася Ушатий, але ми їх ганяли пристойно, робили максимально все для того, щоб їм в Україні було дискомфортно.

Зараз же ситуація просто катастрофічна , з "наглядачами" ніхто не бореться. А часом, у мене є така інформація, навіть проходять загальні наради регіонального керівництва МВС і представників кримінальних структур.

- Ви ж не хочете сказати, що 2005-2010 роки в Києві і в Україні пройшли без криміналу?

- Звичайно, ні. І в нашій роботі були помилки, але такого, як зараз, не було. Сьогодні розкриття злочинів у нас 7% , це тільки по Києву. У метро неможливо зайти, щоб не порізали кишеню. У Дарницькому районі сьогодні трапляється в середньому 10 пограбувань на день. При нас по місту добова статистика була менше.

Сьогодні працює система взаємодії державної влади, в тому числі і міліцейської, з криміналом. При мені такого не було. Чемодани з хабарами мені не заносили, в цьому я можу заприсягтися перед Богом.

- Так може, дозволити громадянам носіння зброї з метою самозахист , як це пропонують ваші партнери по опозиції з
Свободи?

- Цього не можна робити, поки у нас можна за гроші купити медичну довідку або, підкупивши дільничного інспектора міліції, порушувати правила зберігання і перевезення зброї. У таких умовах продаж зброї може призвести до погіршення криміногенної ситуації.

- Чи не думаєте про те, щоб повернутися на службу в МВС в разі зміни влади?

- Про пости я б зараз не говорив, але можу запевнити, що хотів би знову повернутися і попрацювати в міліції. Політика сьогодні - це сфера, в якій потрібно обманювати, брехати, обливати брудом - мені, як людині в погонах, це не до душі. Але за нинішньою владою я в міліції працювати не буду.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини