RU

Ян Томбінський:Прохання про острочку асоціації з Києва не звучало

04.06.2014, 17:54
Ян Томбінський:Прохання про острочку асоціації з Києва не звучало - Фото
Ян Томбінський (фото - Council of the European Union)

В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ посол ЄС Ян Томбінський пояснив, що більшого, ніж асоціація з ЄС заслуговує українське суспільство, але не держава

27 червня Україна може стати повноцінним асоційованим членом Європейського Союзу. Однак нова влада хоче більшого і розраховує в найближчі роки добитися повноправного членства в об'єднанні. Тим часом на сході зростає загроза. Володимир Путін продовжує воювати проти України і загрожує західній цивілізації повномасштабною війною і переділом кордонів у Європі. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ посол Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський каже, що Росія повинна пам'ятати уроки історії і не повторювати помилок, деякі з яких вже завдали непоправної шкоди. "Боюся, що тепер не вдасться уникнути виникнення серйозних антиросійських настроїв в Україні", - зазначає посол, коментуючи повернення російської влади інструментам часів холодної війни. Євросоюз, за словами Томбінського, віддає собі звіт в тому, яку загрозу становить путінський режим для демократії і об'єднаної Європи. "Тепер потрібно думати над новою стратегією захисту і знайти відповідь на цю загрозу", - говорить дипломат.

- Європейський комісар з питань розширення Штефан Фюле  заявив

<a href="http://liga.net/">Источник</
, що ЄС повинен розширюватися, в тому числі за рахунок України. Коли Київ і Брюссель зможуть говорити про реальну задокументовану перспективу членства України в ЄС? Якщо Україна Януковича заслуговувала асоціації, то чому Україна без Януковича не заслуговує більшого?

- Угода про асоціацію націлена не на Україну Януковича

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
чи Україну Порошенка

<a href="http://liga.net/">Источник</a
. Вона націлена на українців і на відносини між Україною та Європейським Союзом, незалежно від того, як будуть змінюватися уряди і парламенти. Це стратегічне рішення, що відповідає побажанням більшості українців.

Сказане Штефаном Фюле - це реакція на те, про що говорять у Європі. Але не варто заглядати занадто далеко. Необхідно щодня імплементувати угоду про асоціацію. Зробивши це, ми зможемо відкрити наступну перспективу України. Це не буде швидкий процес. Однак я не знаю, яким буде Євросоюз через 5-10 років. ЄС весь час змінюється.

Напрямок обрано українським народом. Давайте крок за кроком будемо йти і впроваджувати в життя необхідні дії. На сьогоднішній день я не зустрічав жодного партнера в Україні, який би сказав, що Україна готова до членства в ЄС.
Ми знаємо, як багато українці зробили. Це величезний виклик і велике питання для членів Європейського Союзу - як відповісти на бажання українців 
- Чи розуміє Європейський Союз, як багато зробив український народ для ідеї об'єднаної Європи? Іноді складається враження, що українці більше зацікавлені в перспективах Євросоюзу, ніж навіть окремі члени об'єднання.

- Ми знаємо, як багато українці зробили. Це величезний виклик, а також велике питання для членів Європейського Союзу - як відповісти на бажання українців. Але Євросоюз - це не тільки декларації, а насамперед - імплементація серйозних реформ. Ми йдемо цим шляхом і питання в тому, чи готова Україна виконати необхідну домашню роботу для того, щоб пройти процес перетворення. Європейський Союз допомагатиме на цьому шляху всім, чим зможе, щоб жертви, які принесли сотні людей в Україні, не були марні.  Мені важко зустріти людину, яка скаже, що українська держава зараз почуває себе добре - на відміну від українського громадянського суспільства, це не так.

- Коли українці зможуть їздити до Євросоюзу без віз?

- Вся законодавча робота вже проведена. Єврокомісія рекомендувала перейти до другої частини плану з лібералізації візового режиму з Україною. Це, ймовірно, зажадає деякого часу. Але все залежить від того, як швидко в Україні будуть прийняті необхідні рішення.

- Wall Street Journal повідомила про те, що Петро Порошенко нібито просив європейських колег перенести підписання заключної частини угоди про асоціацію. Після цього Порошенко  заявив

<a href="http://liga.net/">Источник</
, що виступає за підписання угоди на наступний день після. Вам щось відомо - було прохання чи ні?

- Нічого подібного не звучало. Європейський Союз про таку відстрочку не просили. До цих пір всі говорили про 27 червня як день підписання в Брюсселі другої частини угоди про асоціацію. Нічого не змінилося. Ми готові підписати угоду негайно після вступу президента на посаду. 7 червня буде інавгурація. Після цього у нас є 20 днів, щоб підписати. Потрібно буде зібрати всіх представників країн ЄС. 27 червня ми всі будемо в Брюсселі, де спробуємо підписати угоду з Молдовою та Грузією. Але це не заважає вже сьогодні реалізовувати все те, що записано в угоді.
Дії Росії суперечать усім принципам міжнародної безпеки. У всіх нас є очі і вуха. Ми бачимо, яким чином сьогодні йдуть спроби підірвати стабільність в Україні. У Євросоюзі розуміють загрозу 
- Агресія Росії проти України: як ви вважаєте, чому країни ЄС зволікають з впровадженням не символічних, а реальних секторальних санкцій проти Москви? Хіба прориви бойовиків з Росії через кордон в Україну, поставки зброї та махінації з відводом військ вписуються в Женевські угоди?

- Це складне питання, яке вирішується на рівні глав держав. Ми в посольстві ЄС не приймаємо таких рішень. Краще про це говорити з тими, у кого є на це політичні повноваження. Але у всіх нас є очі і вуха. Ми бачимо сьогодні спроби підірвати стабільність в Україні. Немає питання в тому, що немає цього розуміння в ЄС.

- Але чи розуміють країни ЄС всю ступінь загрози, яка виходить від путінської Росії? Сьогодні це Україна. Завтра можуть бути країни Балтії та Східної Європи.

- У Євросоюзі розуміють ці загрози. Досить послухати, про що сьогодні говорять в ЄС. В об'єднанні обговорюють шляхи посилення європейської безпеки. Ніхто раніше не вважав, що в Європі може бути такий конфлікт. Тепер потрібно думати над новою стратегією захисту і знайти відповідь на цю загрозу.

- Чи існує ймовірність того, що Європейський Союз може під тиском Росії пом'якшити риторику і закрити очі на анексію Криму? Чи може Київ розраховувати на тверду позицію Брюсселя в питанні територіальної цілісності України?


- Усі європейські політики, яких я чув, говорять про те, що закривати очі на це ніхто не буде. Раніше в заяві глав держав ЄС було сказано, що Євросоюз не визнає анексію Криму. Дії Росії суперечать усім принципам міжнародної безпеки. І в твердості позиції ЄС у мене немає сумнівів.

- Чи може Європейський Союз допомогти Україні у військово-технічному плані?


- Європейський Союз - не військове об'єднання. Це м'яка сила. Якщо говорити про військову допомогу, тобто військові блоки в Європі і не тільки в Європі. Сьогодні питання безпеки актуальне як для Україн , так і для всієї Європи. Конфлікт Росії з Україною дає імпульс до того, щоб задуматися про безпеку і Європейського Союзу теж. В умовах Лісабонських положень не записана європейська оборонна політика. До сьогоднішнього дня немає домовленості про це. Але те, що відбувається сьогодні, дає імпульс до того, щоб обговорити це питання.

- Як Євросоюз буде контролювати процес впровадження реформ в Україні і імплементацію угоди про асоціацію ?


- Самий головний контролер - громадянське суспільство України. Тому ми надали інструменти допомоги не тільки уряду, але й громадянському суспільству. Ми будемо моніторити всі процеси в Україні і допомагати уникати помилок. Але головним джерелом контролю може бути тільки українське громадянське суспільство.
Деякі партнери всередині Євросоюзу можуть замислюватися про те, як послабити ЄС зсередини. Чи допоможе це Росії? Чи допоможе це Путіну? Подивимося. Але перебільшувати вплив цих сил всередині ЄС я б не став 
- Прокоментуйте результати виборів в до Європарламенту. В Україні прийнято вважати, що успіх ультраправих і євроскептиків вигідний Путіну і ускладнює перспективи членства в ЄС потенційним новим учасникам.

- Ще рано говорити однозначно, тому що новий парламент не приступив до роботи. Але це справжній виклик для всіх, хто зацікавлений у побудові Європейського Союзу. Всі закони, правила, договори та інституції ЄС базуються на розумінні того, що у всіх учасників благі наміри і всі бажають зміцнити Союз. Тепер ми маємо ситуацію, коли деякі партнери, особливо в Європарламенті, можуть мати інше бачення. Наприклад, як послабити Європейський Союз зсередини. Чи допоможе це Росії? Чи допоможе це Путіну? Подивимося. Але перебільшувати вплив цих сил всередині ЄС я б не став. Виникнення антиєвропейських сил - це реакція на помилки управління в деяких країнах ЄС.

Крім того, це реакція на економічну кризу. У таких умовах неминуче зростання числа прихильників популістів. Але не варто все спрощувати і шукати причини тільки в цьому. Нам варто уважно вивчити це питання.

- Як ви вважаєте, ми всі сьогодні - Україна, країни Євросоюзу, Росія - у стані нової холодної війни? І який ви бачите вихід з цієї кризи?


- Європейська концепція розвитку базується на принципі відкритості та розподілу відповідальності. Відповідно, холодна війна може бути нав'язана лише іншою стороною. Я сподіваюся, що візьме гору розуміння, що такий тип відносин не в інтересах кого б то не було. Єдиний шлях - повернутися до кооперації і поділу відповідальності. Якщо конфлікт почнеться, його буде дуже складно зупинити.

Ми повинні пам'ятати історію і уникати помилок. Але я боюся, що тепер не вдасться уникнути виникнення серйозних антиросійських настроїв в Україні. Раніше на більшій частині України це не зустрічалося. Тепер ситуація змінилася. Це реакція на те, що відбувається. Питання в тому, які будуть наслідки таких стереотипів в тривалій перспективі. Адже позбавлятися від стереотипів дуже складно. Ніхто в Європі не бажає холодної війни.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини