Володимир Гройсман: Поки я прем'єр, смотрящих за кабміном не буде

26.06.2017, 14:42
Володимир Гройсман: Поки я прем'єр, смотрящих за кабміном не буде - Фото
Володимир Гройсман (фото - Владислав Мусієнко)

Інтерв'ю з прем'єр-міністром України

Трохи більше року тому Володимир Гройсман, колишній спікер Верховної Ради і екс-віце-прем'єр в першому уряді Яценюка, очолив уряд. В його особі Адміністрація президента, як кажуть в оточенні Порошенка, розраховувала отримати лояльного технократа, не схильного до власної політичної гри. Схоже, щось пішло не так: Гройсман вирішив зіграти в самостійного політика. Перші дзвіночки з'явилися ще на етапі торгів за крісла в уряді, куди Гройсман провів своїх людей, не дивлячись на квоти фракцій БПП і Народного фронту. А в цьому році його відносини з бізнес-крилом БПП ще загострилися: спочатку через вплив на Укрзалізницю, а в останні місяці, після скандалу з Насіровим, і Державну фіскальну службу. Високий градус напруги між Гройсманом та оточенням президента в черговий раз показало голосування минулого тижня за зміни до державного бюджету, коли половина фракції БПП демонстративно за них в цілому не проголосувала - це жест, який не має відношення до бюджетної політики.

Прем'єр-міністр напружені відносини з крилом Кононенка в БПП заперечує: у нього з керівництвом фракції виключно робочі відносини. Але дає зрозуміти, що з ним з позиції сили ніхто говорити не буде. В інтерв'ю LIGA.net Гройсман розповів, що відбувається навколо ДФС і Укрзалізниці, чи є в Кабміні "смотрящие", хто стоїть за торговою блокадою Донбасу, чи буде в цьому році тендер на 4G і з ким він готовий ділити політичну відповідальність за пенсійну реформу.

БПП і бюджет

- У четвер минулого тижня Верховна Рада приймала запропоновані Кабміном зміни до державного бюджету. Наскільки ми розуміємо, президентська фракція БПП ці зміни показово заблокувала. Що сталося?


- У перші три місяці року завдяки зростанню та детінізації економіки ми, як і прогнозували, отримали перевиконання бюджету на 25 млрд грн. І вирішили направити додаткові кошти на фінансування ряду статей. В першу чергу, на субсидії для українських громадян, а також на лікування людей за кордоном, на безпеку та оборону, підвищення зарплат в Держслужбі надзвичайних ситуацій, на бойові підрозділи СБУ і Служби зовнішньої розвідки. Окремо заклали кошти на зарплати поліцейських, тому що йде їх постійний набір і є дефіцит кадрів, ми виділяємо гроші на матеріально-технічні потреби: нові автомобілі, паливо і так далі. Укравтодору гроші виділялися на дорогу: Львів-Тернопіль-Хмельницький-Вінниця-Одеса-Миколаїв.

Я вніс пропозицію, щоб ми прийняли це рішення відразу за основу і в цілому - оскільки два наступні тижні в парламенті непленарні за календарним планом. Це дозволило б прискорити виплати. Але український парламент вирішив інакше: 204 голоси за. Від Блоку Петра Порошенка наші пропозиції підтримав 71 народний депутат (зі 140 депутатів - ред). Скажімо так, не вся фракція. І я вдячний кожному народному депутату, хто проголосував, розуміючи важливість питання. Але коли почали голосувати за основу, то набрали майже понад 250 голосів. Проходитиме підготовка до другого читання. В принципі, єдине - це затягне час на кілька тижнів. Я вважаю, що це негативно.

- Коли треба - голоси у Верховній Раді завжди знаходяться. А тут бізнес-крило фракції, орієнтоване на 
Ігоря Кононенка не голосувало і закликало інших не голосувати?

- Я не можу це коментувати. Факт залишається фактом: ми його прийняли лише за основу.

- Які у вас відносини з Ігорем Кононенком і його оточенням в Раді? Кажуть, вони погіршилися через те, що ви не могли поділити вплив на Укрзалізницю, а зараз нова хвиля конфлікту навколо посади глави ДФС, де йдуть певні торги.

- Мої відносиниз народними депутатами, в тому числі і з керівництвом фракції, абсолютно рівні. Глава фракції БПП Артур Герасимов, перший заступник Ігор Кононенко, інші заступники - я б не сказав, що з кимось із них у мене особливі відносини. Тільки робочі. У четвер я навіть просив колег зібрати раду фракції, де розповідав про зміни до бюджету, відповідав на запитання колег. Тут немає нічого нестандартного.

- Кононенко незадоволений тим, що після відсторонення Насірова ви отримали контроль над Державною фіскальною службою через в.о. глави - Продана?

- Я думаю, так питання не стоїть - хто чим задоволений. У всякому разі, зі мною так розмовляти немає сенсу. Що стосується керівництва ДФС, то ми усунули від діяльності Романа Насірова на час слідства. Я хотів би нагадати, що були питання щодо подальшої долі податкової міліції, а перший заступник глави ДФС Сергій Білан є якраз її керівником, то міністр фінансів прийняв рішення і запропонував уряду призначити виконуючим обов'язки другого заступника Мирослава Продана. Тут ніякої політики немає. Це чисто технічне рішення.

Мінздох все

- У чому полягає ваша системна позиція про майбутнє ДФС? Служба повинна бути підпорядкована Кабінету міністрів або залишитися в Міністерстві фінансів?

- На сьогодні ми бачимо таку модель: ДФС залишається в Міністерстві фінансів. Але роботу треба перебудувати і повністю реформувати. Це повинен бути не каральний орган, а інтелектуальний, з серйозними і цивілізованими повноваженнями. Моя позиція полягає в тому, щоб ДФС підтримувала і захищала бізнес, а не навпаки, створювала для нього штучні перешкоди. Я вважаю, дуже важливо забезпечити стійке економічне зростання. Це можливо, в тому числі, внаслідок такої реформи, і її результатом має бути створення нормального бізнес-клімату.

- Ви проти відродження Мінздоху?

- Я абсолютно проти відродження Мінздоху. Це недопустимо.

- Ваша думка: в 2018 році спрощена система повинна залишитися?

- Звичайно. Ми повинні підтримувати малий, середній, мікробізнес. Більш того: я сьогодні налаштовую в.о. обов'язки глави ДФС Продана на те, що він повинен створити якісні сервіси для українського бізнесу. Продан здатний впроваджувати нове. При ньому було прийнято рішення про автоматичне відшкодування ПДВ, і воно працює. Він багато витягнув на своїх плечах, тому що система була не готова. Звичайно, йому потрібно більше підтримки в системі, але система хвора, її треба перезавантажувати. Це серйозний виклик. Я йому буду тільки допомагати, щоб ДФС стала сервісною структурою з людським обличчям.

Володимир Гройсман: Поки я прем'єр, смотрящих за кабміном не буде


Фото: Владислав Мусієнко

За останні три місяці Продан вже багато зробив на митниці. У тому числі - в плані надходжень. Ми плануємо перевиконання доходів по митниці, а це 12 млрд грн, направити на місцеві дороги. Колосальний ресурс, який раніше знаходився в тіні, і на ньому хтось паразитував. Хоча я можу сказати, що сьогодні ми ще дуже далекі від наведення остаточного порядку. Потрібна повна модернізація митниці, і дуже багато речей треба зробити для технічного переоснащення. Буквально зараз буде оголошено тендер ДФС із закупівлі стаціонарних сканерів для митниці. Це буде означати тільки одне: щілин, через які можна проводити сірий імпорт або контрабанду, буде все менше і менше. Це зробить позитивний вплив і на українське виробництво. Тому що сірий імпорт недобросовісно забирає частину ринку і можливості українських виробників. А за українських виробників я готовий боротися 24 години на добу.

Про тіньових кураторів і вакансії в уряді

- Прокоментуйте ситуацію з Держгеонадрами. Спочатку конкурс на главу відомства пройшов без результату, а тепер говорять про напіврейдерське захоплення, причому в інтересах вашої людини. Що відбувається? Хто заробляє зараз на видачі ліцензій?

- Я начитався всякої маячні: і там моя людина, і там, і там. Це, як мінімум, некоректно. Кожна людина - особистість. Кажуть, Продан - вінницький. А чому ніхто не говорить, що Білан теж вінницький? Ви знали про це? Ось і я теж не знав. Дізнався буквально недавно, що він родом з Гайсина Вінницької області. Яка мені різниця, звідки людина? У мене немає моїх і немає чужих. За всю свою кар'єру я ніколи людей не призначав за незрозумілими критеріями.

Я в очі не бачив ні першого заступника Держгеонадр, ні заступника. Це принципово. Чому уряд так визначився? Це була пропозиція міністра. Пройшли публічні конкурси, публічні перевірки, публічні суди, а вони довго йшли, три-п'ять місяців. І ми призначили. Давати оцінку цьому призначенню, я думаю, повинні правоохоронці. Мені, до речі, дуже приємно, коли чиновників беруть за хабарі і садять в тюрму. Для мене це краще, що може бути: всім показувати, що ніщо не пройде просто так. Я читав, чи то НАБУ, чи то ГПУ вилучали матеріали в Держгеонадрах. Це дуже добре. Всі ці ресурсні державні агентства треба просто вивертати навиворіт. Ловити на хабарах, "закривати", призначати високі застави. Вони повинні сидіти. Три-п'ять-десять чоловік сядуть, і все буде добре. Я недавно на засіданні уряду поставив завдання міністру внутрішніх справ перевірити регіони на предмет земельних махінацій. І днями вони взяли начальника Луганського обласного управління Држгеокадастру. 1 мільйон 200 тисяч. Так нехай сидить. Паралельно ми кілька тижнів тому за пропозицією першого заступника керівника Мінагрополітики прийняли ряд рішень, щоб було неможливо без аукціону видавати землю в Україні - це конкуренція.

Тому треба провести аудит в Держгеонадрах, потім конкурс на керівника, і завершити цю справу.

- Час від часу в ЗМІ з'являється інформація про смотрящих президента і його бізнес-партнерів в тій чи іншій галузі або держмонополії. Раніше інститут смотрящих працював і майже при всіх Кабінетах міністрів. Він зараз існує?

- Ні.

- Ні? А в міністерствах, на держпідприємствах?

- Поки я прем'єр-міністр, ніхто не буде смотрящим за Кабінетом міністрів. Хоча я не виключаю, що в міністерствах і держкомпаніях є ті, хто намагається паразитувати.

- На чию користь паразитувати? І хто - можете назвати прізвища?

- Я не можу цього виключати. Але моє завдання не в цьому. Я не збираюся нікого ловити. Я збираюся займатися тим, щоб розбудовувати саму систему і робити це швидко. Реформувати міністерства, заводити незалежне керівництво в державні кампанії через публічний конкурс, - зараз, я думаю, ми вийдемо з новими пропозиціями щодо відбору кандидатів, незалежних директорів, наглядових рад.

- Конкретний приклад: при міністрі палива та енергетики, за даними декількох джерел, стоїть куратор Карпачова, і у них з квітня війна навколо реформування вугільної галузі.

- Не можу сказати. Я взагалі не знаю, що це за прізвище. У нас немає такого співробітника в міністерстві. У Ігоря Насалика перший заступник - Карп.

- Йдеться про неофіційного куратора.


- Не знаю, хто це. І ми буквально минулого тижня затвердили стратегію реформування шахт. У п'ятницю пройшла велика конференція на цю тему. Ми працювали з профспілками, які підтримали цю стратегію. І зараз нам важливо її реалізувати.

- Є проблема - блокування створення Національної вугільної компанії.

- Ми вже прийняли рішення про стратегію реформування, в якій передбачили створення такої компанії. Чи можуть виникнути певні технічні проблеми зі створенням цієї компанії? Теоретично, так. Але я точно знаю, що якщо хтось буде намагатися в своїх корисливих цілях блокувати процес, то на мене це не вплине.

- А які у вас відносини з представником президента в Кабміні Віталієм Ковальчуком? Він намагається впливати на роботу уряду?

- З Віталієм Анатолійовичем? Абсолютно робочі. Представників президента в уряді двоє: Лешек Бальцерович і Віталій Ковальчук. Фактично у них є певні повноваження, вони беруть участь в засіданнях уряду - як запрошені, тобто не беруть участь в голосуваннях і прийнятті рішень. На технічному рівні секретаріат уряду і Адміністрація президента взаємодіють в питаннях підготовки указів президента, вони можуть давати нам пропозиції до нормативно-правових актів. До речі, ця інституція - представник президента - споконвіку існує.

- В уряді навесні з'явилися дві нові вакансії: заяви про відставку написали міністр інформаційної політики
Юрій Стець і міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий. У вас є кандидатури?

- Вакансій ще немає, оскільки парламент не голосував за відставку цих двох міністрів. Я свою позицію з цього приводу висловив. У них є особиста мотивація. Я був проти. Це знають і Тарас, і Юрій. Але їх рішення було іншим, і я його поважаю. Тепер треба, щоб парламент проголосував, тоді відкриються вакансії, і коаліція зможе вносити пропозиції прем'єр-міністру за призначенням нових членів Кабміну.

- Але кандидатури напевно вже обговорюються?

- Таких обговорень не було. Більше того, для мене прізвища мало що значать. Для мене важливо, щоб ці люди були досить професійні і могли дати результат в конкретній сфері своєї діяльності.

- Резонансна подія минулого тижня - це внесення подань на позбавлення депутатської недоторканності п'ятьох депутатів, зокрема, двох депутатів від Народного фронту. Ваш прогноз - як це відіб'ється на працездатності коаліції?

- Я не думаю, що це має відбитися на працездатності коаліції.

- І тим не менше, напевно відіб'ється.

- Я не знаю докладно суті цих справ. Чув, що деякі з них - резонансні. Але раз були внесені такі подання, то нехай парламент їх розглядає. Треба дати слідчим органам можливість провести розслідування, хто винний - ​​покарати, хто не винний - ​​виправдати. Я думаю, ця формула повинна дуже вдало працювати.

Але особисто я взагалі зняв би недоторканність. З усіх без винятку.

- У нинішній ситуації це утопія.

- Я ж не кажу, що це можна зробити сьогодні. Потрібно знайти 300 голосів. Але я за зняття недоторканності з усіх - з депутатів, з президента. Щоб ні в кого не було можливості прикриватися імунітетом. Це всіх поставить у рівні умови. Імунітет - це завжди спокуса вийти за рамки закону. А далі все залежить тільки від людини: якщо вона адекватна, то не зробить цього, якщо ні - дозволить собі неприпустимі речі.

Я, наприклад, як прем'єр - абсолютно доторканний. У мене немає ніяких особливих імунітетів, у мене перед законом ті ж права, що і у пересічного громадянина.

- Ваше зближення з Яценюком - це продовження вашої демонстративно відокремленої від команди президента політики, запобіжник від відставки, оскільки НФ не дасть голоси в парламенті, або ви плануєте загальний політичний проект?

- У мене з Арсенієм Петровичем завжди були досить хороші відносини. Я його знаю десять років. В уряд 2014 року мене теж покликав працювати Яценюк. І ми зараз підтримуємо відносини, вони ніяк не змінилися, і я завжди про це говорив. Він взяв на себе багато складних рішень. У суспільстві до нього багато негативу, але він діяв в таких умовах, що не дай бог нікому. І ситуацію втримав. Робив він помилки? Напевно, робив. Але йому довелося приймати дуже складні рішення. Він за них боровся, він ні на що не звертав уваги і йшов вперед. Чи оцінять? Думаю, що оцінять. Знаєте, на все свій час.

Львівський урок

- Сміттєва криза у Львові: ви задоволені її політичними наслідками?

- Політичними? Ні, я незадоволений взагалі наслідками. Як можна бути задоволеним, коли люди від цього страждають?

- Рейтинг одного з політиків-кандидатів у президенти просто втоплений. У його команді кажуть, що це технологія Адміністрації президента, багато хто цьому вірять, і такий рівень конкуренції призводить до сміттєвих котирувань взагалі всієї влади в Україні.

- Я вам скажу таку річ. Я не ворог Андрію Івановичу Садовому. Він це теж знає. Але факт в тому, що за 11 років він виявився не в змозі вирішити цю надважливу проблему.

- І цим успішно скористалися?

- Факт в тому, що останній рік і я допомагав йому це зробити, і мери багатьох міст. Запитайте мера Кличка, мерів інших міст, скільки разів вони підставляли Львову плече, щоб вивозити сміття. Але ж ви теж розумієте, що якщо вивозити вантажівками львівське сміття в інші міста, то через день, три, п'ять підуть розмови, а потім люди почнуть висловлювати своє невдоволення. І місцевій владі нікуди буде подітися. Це з одного боку.

А з іншого боку, я дуже люблю Львів. У мене до нього особливе ставлення. Я не раз приїжджав, двічі спілкувався з жителями Грибовичів (під Львовом, де розташований сміттєвий полігон - ред.). Робив все, що можна, щоб допомогти утримати ситуацію, не загострюючи проблем. Навіщо Андрій Іванович потім почав мене втягувати в якусь політичну історію, в чвари - це питання не до мене.


Володимир Гройсман: Поки я прем'єр, смотрящих за кабміном не буде


Фото: Владислав Мусієнко

Зараз Самопоміч намагається дискредитувати мене історією з вінницьким полігоном - але проблема вінницького полігону вирішена, і якісно. Причому без допомоги від центральної влади. Полігон був закритий з 1979 року, ситуація була дійсно жахливою: сміття, все горить, димить. У 2006 або 2007 році, коли я тільки обрався мером, я приїхав в це село і прийшов до сільського клубу. Я чотири з половиною години стояв лицем до лиця з цими людьми. Я почув все за ці десятиліття. Вони ніколи до цього живого мера в очі не бачили, Вінниця туди просто звозила сміття. Я взяв зобов'язання за три-чотири роки навести порядок. Ми побудували новий водопровід, відремонтували дороги, налагодили сортування, видобуток газу, побудували газові свердловини. Ми застосували європейські технології і зняли проблему. Запахів немає, не горить.

Будь ласка, Андрій Іванович, подивіться, як вирішена така ж проблема в Вінниці. Було б дуже добре, щоб депутати Самопомочі теж приїхали подивилися.

- Ситуація навколо Садового виглядає так, що якби не було сміття, знайшли б іншу проблему. При бажанні це не питання щодо будь-якого міського голови.

- Я сам був мером багато років.

- Значить, ви нікому не заважали.

- Я думаю, Садовbй теж нікому не заважає. Як мінімум мені він точно не заважає.

- Тепер уже точно.

- Точно не заважає. Я з великою повагою ставлюся до мерів, запитаєте будь-якого. Я співавтор реформи з децентралізації. Все, що можна було зробити для місцевого самоврядування, ми зробили. Коли я вирішував проблему сміття на вінницькому полігоні, у мене десятків мільйонів не було на рахунках. Зараз у них є сотні мільйонів. І це можна вирішити. Я вважаю, тут треба питати Садового, чому він не може або не хоче. Можливо, це не було для Садового пріоритетним питанням. Можливо, він прорахувався. Того, що хтось міг скористався цією ситуацією, я не можу виключати. Але ж підняли проблему не штучно, на звалищі в Грибовичах загинули люди. Що заважало поставити там техніку? Що заважало містити полігон в належному стані, щоб він не горів?

Про блокаду і Роттердам

- Зараз багато говорять про закон про деокупацію Донбасу, який був переданий закритим групам до Верховної Ради, бродить в політтусовці у вигляді якихось витоків. І ніякої офіційної інформації немає.

- У мене теж немає ніякої інформації.

- Ви не бачили текст?

- Ні.

- І не знаєте, що відбувається з цим законопроектом?

- Ні.

- У червні ви назвали цифру втрат від несанкціонованої блокади окупованих територій Донбасу: Україна втратила 1% ВВП. Чи є у вас дані про те, скільки заробили бенефеціаром схеми Роттердам +?

- Краще, щоб ви поставили це питання про формулу Роттердам + незалежному регулятору. Уряд не встановлює тут ніяких нормативів, їх встановлює незалежна комісія, в якій немає наших представників. (НКРЕ дійсно формується парламентом і президентом - ред.) Але суть навіть не в цьому. Суть в тому, що коли постало питання про Роттердам + і ми в уряді почали розбиратися, то нас і комісія, і міністерство поінформували про наступне: формула повноцінно задіяна була. Вона була б задіяна тільки в цьому році.

І вартість вугілля, яка була закладена в ціні електроенергії, не перевищувала 1700 грн, а в Роттердам + ціна вже тоді, в той момент, була 3000 грн. Виходячи з тих розрахунків, які я бачив, ця ціна не була впроваджена.

Я не знаю, хто скільки заробив, я не рахую ці кошти.

Я знаю наступне: те, що робили організатори блокади, вони робили в повній координації з росіянами. У цьому немає ніяких сумнівів. За великим рахунком, чого домагалися організатори? Дати росіянам привід просто забрати все майно на непідконтрольних територіях. І зараз всі наші копалини ресурси, наше вугілля, всі наші меткомбінати працюють 100% на російську економіку. Вони самі, автори блокади, перенаправили мільярди з українського бюджету в російський бюджет. Ось що вони зробили. І у цих організаторів є конкретні прізвища.


- Так назвіть.

- Семенченко.

- Семенченко - організатор блокади?

- Абсолютно.

- Рядовий депутат Самопомочі все це організував?

- Він організатор блокади, і я впевнений, що він діяв повністю в координації з росіянами. Це моє глибоке переконання. І, можливо, з іншими людьми.

- Але ви їх прізвищ не знаєте?

- Думки з цього приводу є, але ще рано щось говорити конкретно.

- А чому ж ви і влада в цілому дали можливість депутатам діяти в координації з росіянами? А не очолили цей процес, не запропонували свій сценарій, свій план?

- Я розробляв свої плани давно. Ще влітку почав готувати запаси вугілля, тому отримав інформацію, що росіяни припинять поставки вугілля в Україну. Насправді, у нас було дуже серйозне літо минулого року. Ви не уявляєте собі, під якими погрозами ми ввозили українське вугілля з Донбасу на неокуповану територію. Снайпери стріляли по тепловозам, підривалася залізниця. У нас була купа проблем. І в кінці-кінців ми ледве-ледве почали накопичувати вугілля. Ми ж гроші їм в ОРДЛО не платили, ні копійки, розумієте? Всі зарплати шахтарі отримували в українських банках, на своїх рахунках. Звідси на шахти, звичайно, поставлялося якесь обладнання, щоб підтримувати виробничий процес. Але кошти туди ніхто не перераховував. При цьому підприємства платили сюди податки. Чому росіяни не могли забрати це собі? Тому що проти них було б ще більше санкцій. І вони шукали привід, як це зробити. Спочатку фізично - обстрілювали, виводили з ладу, а потім змінили тактику. Зрозуміли, що одним пострілом вб'ють двох зайців. Що у них є можливість і все забрати, і поставити під загрозу нашу енергетичну безпеку. І найголовніше - вони побачили 4,7% зростання української економіки у наприкінці року. Я думаю, це теж стало причиною для початку блокади. Як тільки ми виходимо на зростання, знаходяться все нові і нові приводи відкинути нас назад.

Про застави ПриватБанку і війну з Коломойським

- Першого липня настає термін внесення застав по зв'язаних кредитах у Приватбанку. Схоже, застави ніхто вносити не збирається. У парламенті відкрито говорять про те, що почнеться війна виконавчої влади з
Коломойським - медійна, політична, юридична (націоналізація Привату вже оскаржена в суді). Ваш прогноз: чим ця війна закінчиться?

- Закон є закон.

- Застави ніхто повертати не збирається.

- І незалежно від обставин закон треба виконувати. Кого б це не стосувалося, якого прізвища. Що відбувається з ПриватБанком? Уряд за пропозицією Національного банку і РНБО прийняв відповідальне рішення за пропозицією, в тому числі, Міністерства фінансів - націоналізувати. Ми повинні були врятувати банк і вкладників. Усе.

Ми створили незалежну наглядову раду, до якої увійшли фахівці, дуже професійні люди. Найняті всі необхідні юристи, аудитори, які сьогодні займаються вивченням стану справ.

Я не хочу це коментувати ситуацію з юридичної точки зору - це повинен коментувати сам ПриватБанк, його наглядова рада.

- Не секрет адже, що раніше цим проектом займалася
Валерія Гонтарева при повній політичній підтримці президента. Зараз Гонтарева оголосила про відставку.

- Гонтарева ще не звільнена з посади.

- Хто буде мотивувати колишніх власників повертати застави?

- Є юридична процедура, яка повинна бути виконана. І тут повинні говорити юристи. Ми як уряд будемо робити все від нас залежне, щоб в будь-якій ситуації зберігалася стабільна робота банку, і все, що належить державі або вкладникам, було в наявності.


Великі дороги УЗ

- Як ви оціните рік
Войцеха Балчуна в Укрзалізниці? Ви виступаєте за те, щоб відправити Балчуна у відставку або продовжити з ним контракт?

- Тут все дуже просто. Ми визначимо день і дату, коли Балчун відзвітує про свою роботу за рік. Після цього уряд буде визначатися. Він працював на контракті, зараз працює за трудовим законодавством. Рішення про його контракт уряд прийме після його звіту. Поки у мене дуже багато суперечливої ​​інформації. Одні кажуть, що його команда нормально працює, інші - погано. Одні кажуть, що вони чесні, інші - що корумповані.

- А що з тієї папкою матеріалів про корупцію в УЗ, що передав вам міністр Омелян?

- Я направив її в НАБУ, як і він.


Володимир Гройсман: Поки я прем'єр, смотрящих за кабміном не буде

Фото: Владислав Мусієнко

Взагалі знаєте, що треба робити з Укрзалізницею? Треба провести корпоратизацію підприємства. Незалежна наглядова рада - ось що потрібно. Я поставив таке завдання. І якщо вже перезавантажувати менеджмент, то не тільки главу правління (а на питання, чи піде він або залишиться, у мене поки немає відповіді), а й все правління. Треба привести кращих фахівців, щоб вони розвивали компанію. А держава нехай тільки визначить критерії оцінки їх діяльності.

- Чи буде впливати на рішення кадрової ситуації з Укрзалізницею ваше тісне політичне партнерство з керівництвом Народного фронту?

- Ні. Впливати буде конкурсна комісія. У неї входять чиновники - сім міністрів, але ще сім - представники міжнародних фінансових організацій. І ми їм дали такі повноваження, що вони, хоч і без права голосу, мають право на узгодження тієї чи іншої кандидатури. Моє прагнення: щоб ми приводили в управління державними компаніями професійних людей. А не по блату, чи не за партійною приналежністю, не за квотним принципом. Тоді ситуація буде виглядати зовсім інакше.

- Коли закінчиться історія з підвищенням тарифів на вантажні перевезення, про що Укрзалізниця і Балчун просять з початку року? Ви можете змусити міністра інфраструктури Омеляна підписати рішення про підвищення тарифів?

- Це питання не до нас. Це питання в компетенції міністра інфраструктури.

- Це ж ваш підлеглий.

- Він член уряду. Зараз як міністр він це питання відпрацьовує. І буде, ймовірно, вирішувати, які повинні бути встановлені тарифи і як.

- Тільки в 2016 році УЗ недоотримала від металургійних компаній, що належать українським олігархам, через неринкові занижені тарифи близько 30 млрд грн. Це оцінка експертів.

- Я думаю, оцінку може показати тільки аудит. І ми почуємо ці оцінки від керівництва Укрзалізниці.


Коли відбудеться тендер по 4G

- Тендер телеком-операторів на 4G недавно посварив вас і заступником голови АП Дмитра Шимківа. І ви давали доручення першому заступнику глави МЕРТ Максиму Нефьодову розібратися в ситуації. Чи є ознаки змови?

- Розібралися. Умови поправили. У кількох моментах була відсутня конкуренція.

- Ви зустрічалися з Ігорем Литовченком з цього приводу?

- Ні. Я з ним не знайомий навіть.

- Зараз це власник одного з операторів, який бореться за ліцензію на 4G.

- В умови тендера внесено деякі технічні правки. Зараз нам НКРЗ надіслала ще кілька матеріалів щодо продовження всіх оформлень по 4G. У п'ятницю (23 червня - ред.) у мене була розмова в парламенті з керівником профільного комітету з питань інформатизації та зв'язку Олександром Данченком. Як ви знаєте, кілька днів тому я зустрічався з представниками інноваційної сфери. Ми вирішили, що ми створимо Раду інновацій. Я попросив їх пару днів тому, щоб їхні фахівці дали оцінку рішенням по 4G. Я хочу, щоб держава не програла. До мене доходить інформація про те, що там можуть бути певні маніпуляції не в інтересах держави. Я хочу отримати професійну експертизу, що там є конкурентність. Більше мене нічого не цікавить.

- Тобто висока ймовірність того, що тендеру на 4G в цьому році не буде?

- Чому це?

- Такі побоювання висловлюють оператори. Є підозри в змові і лобізмі з боку народних депутатів.

- З боку уряду змови точно немає. Я не допущу її ні в якому разі. Але все повинно бути в інтересах держави. Потрібна оцінка з боку тих, хто знає всі технічні, юридичні та економічні аспекти. Я думаю, ми це зможемо зрозуміти швидко. Я вже дав доручення, щоб ті нормативно-правові акти, які спрямовані комісією в уряд, ми передали в комітет для виведення і представникам інноваційного сектора. Я хочу публічності. Щоб оператори, всі представники бізнесу, регулятор, парламент - всі швидко сіли, розглянули і прийняли рішення в інтересах держави. Я вам точно можу пообіцяти, що кулуарщини не буде.

У кого треба забрати пенсії

- Пенсійна реформа. Ви представили пенсійну реформу, а через тиждень президент Порошенко на засіданні Нацради реформ доручив провести її Кабінету міністрів. Так хто буде нести політичну відповідальність за пенсійну реформу? Ви або президент?

- Насправді, президент не давав мені ніяких доручень. Можете послухати запис. Він говорив про те, що підтримує, що вважає це правильним - підвищення пенсій з 1 жовтня 2017 року. Тобто він повністю підтримує пропозицію уряду, а я в цьому повністю підтримую позицію президента. У нас немає ніяких розбіжностей, навпаки, повинна бути повна консолідація. 12,5 мільйона пенсіонерів чекають підвищення пенсій. 9 мільйонів вже отримають підвищені пенсії з 1 жовтня.

- Пенсійна реформа - це ж не тільки підвищення пенсій.

- Це як раз точно підвищення пенсій і принцип справедливості.

- Скоріше це те, чого від вас зараз хочуть почути пенсіонери.

- Дивіться, що передбачає реформа. Перше - відновити справедливість. Ми проводимо осучаснення пенсій. Пенсіонери збідніли, тому що їм рахували пенсії по середній зарплаті в Україні в 1197 грн. А зараз середня - 3764 грн.

Друга позиція. Ніякого підвищення пенсійного віку. Ні на один місяць.

Третє. Через 7-10 років буде повністю ліквідовано дефіцит Пенсійного фонду. Якщо сьогодні хтось хоче сказати, що у нас існує пенсійна система... Не існує. Тому що дефіцит Пенсійного фонду - 40%. У цифрах це 5,5 млрд доларів. Доларів! Або 140 млрд грн. Популісти при владі призвели до зубожіння українських пенсіонерів.

Далі. Ми повертаємо в систему повагу до працюючих людей. Якщо ти працював, то будеш отримувати пенсію, а якщо ні, то повинен йти в управління соціального захисту за держпідтримкою. А не так як зараз, одна людина працює, сплачує внески до Пенсійного фонду, розраховує на пенсію умовно на три тисячі гривень, а їй кажуть: ні, любий, ось тобі півтори, а ще півтори тисячі ми віддамо тому, хто ні року не працював .

І ніяких доручень президента з цього приводу не було. Звідки взялася інформація в ЗМІ - я не знаю.

- Тобто ця реформа - ваша солідарна з президентом політична відповідальність?

- Проведення цієї реформи неминуче і необхідно. Пенсійна система країни взагалі перебуває під величезною загрозою. Так що це навіть не політична, це людська відповідальність: президента, прем'єра, уряду, депутатів, фракцій, позафракційних депутатів, груп парламенту. Треба приймати це рішення. А я після його прийняття готовий нести повну відповідальність за успішність впровадження реформи.

І ще одна важлива річ, я просив би, щоб ви передали дослівно. Ви знаєте, що була дискусія навколо коефіцієнта нарахування пенсій: 1 або 1,35. Як було раніше? В державі була навмисне створена система занижені пенсії, щоб потім перед виборами використовувати її як
інструмент: пенсії піднімали, тим самим купуючи голоси.

- Це було перед усіма виборами.

- Перед усіма. Фактично пенсії були в руках політиків. Я хочу забрати пенсії з рук політиків і передати в руки пенсіонерів. Навіщо був потрібен коефіцієнт 1,35? Політики робили занижену базу пенсії і в ручному режимі цей коефіцієнт регулювали: більше, менше. Я кажу ні. Буде коефіцієнт 1, і стабільний. Але база буде не 1197 грн, а 3764 грн. Це буде чесно. А далі я пропоную, що далі ми проводимо щорічне автоматичне оновлення пенсій, індексацію.

Ось це - завдання реформи. І я дуже хочу це зробити. Разом з президентом, разом з парламентом, разом з коаліцією, з політичними партнерами.

Валерія Кондратова
Олег Іванцов

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини