RU

Власенко: З Тимошенко в суді у справі ЄЕСУ повинен сидіти Азаров

20.08.2012, 13:36
Власенко: З Тимошенко в суді у справі ЄЕСУ повинен сидіти Азаров - Фото
Власенко чекає рішення суду касаційної інстанції, щоб збільшити список претензій Тимошенко до України в Європейському суді

Захисник екс-прем'єра переконує в абсурдності поведінки українських судів і сподівається, що Євросуд визнає справу Тимошенко екстраординарною

Захисник колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко в суді, народний депутат Сергій Власенко в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів про те, які перспективи заяви його підзахисної в Європейському суді, коли її переведуть назад в колонію і чому заглухла кримінальна справа про машини швидкої медичної допомоги.

- Перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін ще в грудні заявив, що проти Тимошенко порушено десять справ. На слуху тільки дві справи - по газовим контрактам і по ЄЕСУ. На якій стадії знаходяться інші?

- Пан Кузьмін постійно десь їздить і щось розповідає. Причому розповідає такі речі, про які юридично захист Тимошенко нічого не знає. Можу сказати тільки про те, що мені відомо. Так, широко розрекламовані справи по грошах Кіотського протоколу і по автомобілях Opel Combo для сільської медицини були об'єднані в одну, зараз вона знаходиться на стадії ознайомлення захисту з матеріалами. Причому захист з ними знайомиться вже більше півтора року. І ніхто нас не квапить, не обмежує в часі. Ну, а навіщо? У матеріалах справи йдеться про рішення Кабінету міністрів, підписаних прем'єром. Там жодного індивідуального рішення Тимошенко немає. Це маячня, і вони це зрозуміли, тому справу ховають.

- Що зі справою по корпорації ЄЕСУ, які перспективи?

- Справа ЄЕСУ - це справа про так звані усні вказівки Тимошенко. Юлію Володимирівну звинувачують у тому, що в 1997 році, коли вона вже рік не працювала в компанії, ЄЕСУ подала декларацію про відшкодування ПДВ. Там кілька таких епізодів. По одному з них податкова, Нацбанк, Мінекономіки, митна служба провели більше 50 перевірок за два роки. За результатами податкова, якою тоді керував громадянин Микола Азаров, прийняла рішення відшкодувати ПДВ. Ці дії слідчий СБУ зараз трактує як те, що Тимошенко "заволоділа коштами державного бюджету". Уявімо на хвилину, що я з'їхав з глузду, і факт подання декларації з ПДВ дійсно можна вважати злочином. Але тоді в мене перше запитання: чому Азаров не сидить поруч, це ж він приймав рішення відшкодувати ПДВ? І друге питання: де тут взагалі Тимошенко? На що в обвинувальному висновку у нас написано: "Юлія Тимошенко давала усні вказівки бухгалтеру про те, як заповнювати декларацію про ПДВ". Я просто уявляю цю картину маслом: сидить Тимошенко і усно дає вказівки бухгалтеру, які цифри вписувати в розділи декларації. Повний сюрреалізм. Але навіть у такій ситуації вона не є суб'єктом злочину. Співучасником може бути тільки суб'єкт, а суб'єктом у даному випадку є посадові особи підприємства, а не Тимошенко. І ось цей маразм ми зараз слухаємо в Харкові. До речі, по одному епізоду справи держава повернула ПДВ корпорації, а по іншому - ні. І це називається замахом на заволодіння коштами бюджету.

- Якщо прокурорам все одно, то чому ви вирішили, що справу про кіотські гроші та машини "швидкої" ховають через нікчемність?

- На жаль, за останні два роки в Україні створена така система, за якої прокуратура могла б взяти чистий аркуш, а громадянин Кузьмін написав би: Тимошенко вбила Кеннеді, а ще незаконно приватизувала Межигір'я і там живе. Пані Богословська підписала б, що особисто все це бачила, а суддя Кірєєв сказав би: 15 років в'язниці. У нас всі справи такого ж рівня.

Розрекламовані справи по грошах Кіотського протоколу і по автомобілях Opel Combo були об'єднані в одну. Мова йде про рішення Кабміну, підписані прем'єром. Там жодного індивідуального рішення Тимошенко немає. Це маячня, і вони це зрозуміли, тому справу ховають 
- Якого рішення Вищого спецсуду ви чекаєте по касації на вирок у газовій справі?

- Я дуже сподіваюся, що 21 серпня буде рішення касації. Я не вірю в справедливе рішення, так само, як не вірю у справедливе правосуддя для Юлії Тимошенко в Україні в принципі. Але це рішення відкриє нам дорогу в Європейський суд в частині порушення ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини - про право на справедливий суд. Ми готові до будь-якого рішення касації. Хоча не виключаю, що вони спробують затіяти з нами гру в юридичний футбол - наприклад, відкинувши цю справу назад на апеляцію, сказавши, що там були допущені якісь дрібні порушення, і потрібне слідство.

- Навіщо затягувати судовий процес?

- Щоб вставити палиці в колеса на шляху до Європейського суду.

- Але відкриті слухання за скаргою Тимошенко вже призначено на кінець серпня…

- Так, і після цього Європейський суд продовжить слухання в закритому режимі. Відповідно до регламенту, у нього є кілька місяців на прийняття рішення. Я сподіваюся, що вони не будуть тягнути так довго, і рішення буде оголошено найближчим часом після усних слухань.

- Порушення яких прав Тимошенко, крім арешту, оскаржується в Європейському суді?

- Ми заявили про порушення ст.3 (забороняє тортури, нелюдське або принижуюче гідність поводження, - ред.), ст.5 разом зі ст.18 (право на свободу та особисту недоторканність, а також визначення політичної вмотивованості переслідування, - ред.) і ст.8 (право на повагу до приватного і сімейного життя, - ред.). Пізніше ми оскаржили порушення ст.6 - право на справедливий суд, але, оскільки на той момент ми не вичерпали всіх засобів національного захисту, Європейський суд на цій стадії ще не розглядав нашу заяву. Я дуже сподіваюся, що 21 серпня ми їх вичерпаємо і зможемо просувати цю частину скарги в Європейський суд.

- Що дасть Тимошенко позитивне рішення Європейського суду? Що зобов'язана буде зробити Україна?

- Українська влада, оскільки Україна ратифікувала Європейську конвенцію з прав людини, зобов'язана виконувати будь-яке рішення Європейського суду. Це не політичне, не моральне, це юридичне зобов'язання держави Україна.

В результаті розгляду заяви по ст.6 можливе прийняття рішення, аналогічне рішенню у справі "Фатуллаєв проти Азербайджану", коли Євросуд вимагав негайно звільнити громадянина, і азербайджанські влади це рішення виконали.

Ми дуже сподіваємося, що Європейський суд зрозуміє: у нас ситуація екстраординарна. Я не знаю жодної іншої країни Європи, де існує ситуація, аналогічна з Тимошенко 

- У випадку з Тимошенко на це можуть піти роки…

- Ми дуже сподіваємося, що Європейський суд зрозуміє, що у нас ситуація екстраординарна. Я не знаю жодної іншої країни Європи, де існує ситуація, аналогічна ситуації з Тимошенко. Лідера опозиції з надуманих підстав з божевільними порушеннями всіх можливих прав нахабно і цинічно кинуто за грати. І при цьому їй придумують нові звинувачення.

- Як ви оцінюєте позицію омбудсмена Лутковської стосовно Тимошенко й Луценка, яка говорила, що не встигла вивчити їхні справи, щоб нанести їм візит.

- По-перше, Валерію Володимирівну ніхто на зустрічі і не чекає. Тимошенко чітко заявила, що вона з Лутковською зустрічатися не хоче. Я знаю Валерію Володимирівну досить давно, ще за її роботою уповноваженим українського уряду в Європейському суді з прав людини, де вона була, по суті, прокурором, звинувачуючи громадян України. А зараз раптом стала адвокатом громадян. Чесно кажучи, я був про неї кращої думки з професійної точки зору. З урахуванням того, що вона дозволяє собі говорити щодо справ Тимошенко, у мене складається враження, що або ця людина продала професійну честь за посаду, або не розуміє базових речей. Ну, наприклад, була заява Лутковської, в якій вона прирівняла можливий виїзд Юлії Володимирівни на лікування за кордон як видачу українського громадянина іноземній державі. Це непрофесійна заява. Потім була інша, взагалі геніальна заява - з приводу рішень Європейського суду у справі Луценка. Вона гордо сказала, що як омбудсмен вже застосовує це рішення. Ситуація безглузда, тому що українська держава оскаржила це рішення, тобто воно не вступило в законну силу. А раз оскаржило - його не можна застосовувати. Як то кажуть, ви визначтеся: або хрест зніміть, або штани вдягніть.

- Останнім часом пенітенціарна служба та МОЗ заявляють, що Тимошенко пора перевести з лікарні назад в колонію. Наскільки це ймовірно і коли може відбутися?

- Інформацію про те, що українська влада плекає плани про переведення Тимошенко в колонію, ми отримуємо майже постійно. Але поки вони, як мені здається, призначивши засідання суду по ЄЕСУ на 11 вересня, не то щоб відмовилися, але відклали цю задачу. До 11 вересня у них немає необхідності переводити її в колонію. Але, на жаль, у справі Тимошенко логіка повністю відсутня. Тому ми очікуємо всього, чого завгодно, і не розслабляємося.

кондратова.JPG
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини