RU

Власенко: Тимошенко поки влаштовує і помилування

14.10.2013, 16:43
Власенко: Тимошенко поки влаштовує і помилування - Фото
Сергій Власенко

Адвокат і однопартієць екс-прем'єра напередодні звіту місії Кокса-Кваснєвського в Європарламенті розповів, як вирішується питання його підзахисної

Завтра, 15 жовтня, місія Пета Кокса а Олександра Кваснєвського надасть лідерам фракцій Європарламенту звіт у справі українського екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Від того, чи побачать в Європейському Союзі прогрес у подоланні проблеми виборчого правосуддя і питанні звільнення засудженої на сім років Тимошенко, залежить, чи підпишуть з Україною угоду про асоціацію з ЄС. Президент Віктор Янукович днями, зустрічаючись з єврокомісаром Штефаном Фюле, назвав питання Тимошенко найболючішим на шляху до євроінтеграції , але запевнив, що найближчим часом буде остаточно зрозуміло, як вирішити цю проблему. Поки звучать два найвірогідніші варіанти: виїзд екс-прем'єра на лікування до Німеччини або помилування президентом.

Про те, який з варіантів більше влаштує саму ув'язнену, чи погодиться ЄС на помилування без повної юридичної реабілітації та як Тимошенко зможе взяти участь у виборах президента, в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів адвокат і керівник групи захисників екс-прем'єра  Сергій Власенко.

- Коли настає фактичний дедлайн для вирішення питання Тимошенко, після якого Євросоюз - у разі, якщо влада не піде на поступки - вирішить не підписувати угоду про асоціацію з Україною?


- Це питання не до мене, а, швидше, до представників Європейського Союзу, які формують графіки його просування в Європі і формують прийнятні терміни. Неодноразово озвучувалася кілька ключових дат. 15 жовтня - звіт місії Кокса-Кваснєвського з питання Тимошенко. Він пройде за зачиненими дверима. Друга дата - 18 жовтня, коли комітет з міжнародних справ Європарламенту буде приймати якісь проміжні рішення. 21 жовтня відбудеться засідання Ради міністрів на рівні міністрів закордонних справ, на якому має бути прийнято попереднє рішення щодо підписання або непідписання угоди з Україною. Причому, рішення буде прийматися консенсусом: навіть якщо одна з держав виступить проти, то асоціацію з ЄС не буде. Чи можна вважається 21 жовтня останньої датою? Як мінімум президент Янукович, виступаючи в Нью-Йорку, сказав, що вирішить питання Тимошенко до 21 числа.

- Зараз обговорюються два основні варіанти вирішення проблеми Тимошенко: відправка на лікування за кордон або помилування указом президента. Який з варіантів, на думку захисту  найімовірніше ?


- Найбільш коректним я вважаю варіант, при якому Юлія Тимошенко буде повністю політично і юридично реабілітована. Все інше - компроміс. Поки варіанти компромісу  які пропонують у Януковича, виглядають приблизно наступним чином . Припустимо, не дай бог, ввечері величезний хлопець особисто вас побив, відібрав тисячу гривень, вашого хлопця підрізав, а потім каже: погоджуйся на компроміс, і я тобі з тисячі гривень, які вкрав, п'ять поверну.

Не Тимошенко почала політичні репресії,  не вона себе садила до в'язниці, не вона організовувала цей, як кажуть американці, кенгуру-трайль - кенгурячий судовий процес спочатку в Печерському суді  потім в апеляційному, а потім у Вищому спеціалізованому. Але як відповідальна людина вона розуміє, що підписання асоціації - стратегічне питання для України. Тому Тимошенко готова, і заявила про це публічно, прийняти таку пропозицію місії Європейського парламенту, як прохання Кокса-Кваснєвського про помилування з подальшим виїздом на лікування до Німеччини - це реальна необхідність.
Деякі наші пацанчики від юриспруденції, вважають, що ми ідіоти... Не потрібно ні змінювати закони, ні поширювати юридичні дурниці про те, що для помилування засуджений повинен провести у в'язниці половину терміну 
- У Партії регіонів кажуть, що помилування неможливо - Тимошенко повинна половину строку провести за гратами.

- Деякі наші пацанчики від юриспруденції, напевно, вважають, що ми ідіоти і не вміємо читати нормативно-правові акти. Як мінімум, є такий нормативно-правовий акт - Конституція України. У ній є стаття 106, параграф 27 (президент України здійснює помилування, - ред.). Відповідно до цих параграфів, у президента є необмежене право на помилування. Процедура регулюється не законом, а указом президента. У перекладі з юридичної мови на пацанську це означає, що президент сам для себе своїм указом встановив обмеження, - а в ситуації з Юрою Луценком він вже показав усім, що ці обмеження можна не брати до уваги. І це логічно, адже сам акт помилування теж відбувається шляхом підписання указу. Це нормативні акти однієї юридичної сили, і діє той, який підписаний пізніше.

- Тобто приймати нові закони під помилування Тимошенко не потрібно?

- Не потрібно ні змінювати закони, ніпоширювати юридичні дурниці про те, що для помилування засуджений повинен провести у в'язниці половину терміну. Так, в указі президента про помилування є пункт про половину терміну. Але там є ще один пункт, який говорить, що за наявності обставин, що потребують гуманного ставлення, це не обов'язково - будь-яка особа може бути помилувано президентом. Що стосується зауважень, що помилувати Тимошенко заважають інші кримінальні справи  то хочу нагадати, що в Україні діє презумпція невинності, так що це все казочки, вибачте, для бабусі-селянки з далекого гірського села .

Взагалі  якщо говорити про варіанти вирішення проблеми Тимошенко - їх мільйон. Можна декриміналізувати статті 364-365 Кримінального кодексу, про що Янукович говорив ще у вересні 2011 року, але потім сказав: я ж не керую своїми хлопцями в парламенті. Можна провести амністію. Для цього потрібно тільки одна умова - політична воля Януковича.

- Яку схему підтримують Кокс-Кваснєвський? Чи влаштує Євросоюз помилування Тимошенко без її повної кримінальної реабілітації та подальшого повернення в політику?

- Юлія Володимирівна теж наполягатиме на повній юридичній і політичній реабілітації. Це питання не знімається. Зараз її влаштовує такий половинчастий варіант, тому що Януковичу це ставлять у залежність від підписання асоціації.

Помилування Тимошенко - це якраз ініціатива Кокса та Кваснєвського. Тобто європейці сформулювали, яким чином бачать виконання встановленого ними критерію, який звучить так: перше - припинення виборчого правосуддя в Україні , друге - ліквідація наслідків виборчого правосуддя.

Що стосується виїзду Тимошенко на лікування за кордон, то близько трьох тижнів тому на цю тему висловився єврокомісар Штефан Фюле, який відповідає за розширення Європейського Союзу і за підписання угоди про асоціацію з Україною. Він сказав чітко: ЄС не сприйме ситуацію, при якій Тимошенко буде вивезена в іншу країну і не буде мати можливості повернутися в Україну під страхом арешту. А те, що зараз цинічно пропонує Янукович і компанія, означає: давайте ми припинимо трохи виборче правосуддя, на період саміту з ЄС, а потім продовжимо. І через місяць почнемо кричати, що Тимошенко знову повинна бути у в'язниці. Європейський Союз так питання не ставить.
Те, що зараз цинічно пропонує Янукович і компанія, означає: давайте ми припинимо трохи виборче правосуддя, на період саміту з ЄС, а потім продовжимо 
- Тепер уже колишній заступник генпрокурора і куратор кримінальних справ опозиції Ренат Кузьмін стверджує, що проти Тимошенко було порушено 24 кримінальні справи. Це правда?

- Я не коментую заяви Кузьміна, тому що хвору фантазію коментувати складно.

- Скільки кримінальних проваджень зараз відкрито по Тимошенко ?

- Чотири. Це газову справу, яка пройшло вже всі судові стадії, але ми подали повторну заяву про перегляд вироку у Верховному суді. Друга - справа, яка слухається у Харкові, про усні вказівки, які нібито давала Юлія Тимошенко бухгалтерам компанії ЄЕСУ в 1997-1999 роках про те, як заповнювати декларації на ПДВ. При цьому сама Тимошенко не працювала в корпорації ЄЕСУ, а була народним депутатом. Тобто навіть з точки зору теорії кримінального права вона не може бути суб'єктом цього злочину, - вона не посадова особа підприємства. Третя справа - про гроші кіотського протоколу і автомобілі для сільської медицини. Звинувачення полягає в тому, що Тимошенко підписала легітимно прийняте рішення Кабінету міністрів. Я коли це в перший раз побачив - ледве зі стільця не впав. Відповідно до Конституції України, це конституційний обов'язок прем'єра - підписувати легітимно прийняте рішення. Була така дуже гучна справа в Європейському суді з прав людини - "Луканов проти Болгарії". Голову болгарського уряду звинувачували в тому ж самому: що він підписав рішення колегіального органу. ЄСПЛ визнав порушення його прав. Це справа Тимошенко дуже бурхливо починалася, а зараз заморожена: вже більше двох років вона знаходиться на стадії ознайомлення захисту з матеріалами, адвоката Олександра Плахотнюка ніхто не підганяє. І четверте справа - справа Євгена Щербаня. Це взагалі маразм. Ключові свідки - і Мар'їнков, і Зайцев, і Володимир Щербань, - перебували під кримінальним переслідуванням. Проти них було порушено чотири шість справ одночасно, які магічним чином були закриті, як тільки вони дали свідчення проти Тимошенко. У Кириченка тут дружина була фактично в заручниках. Вони всі мовчали 17 років і не змогли пояснити, чому так довго мовчали. І безпосередньо ніхто з них нічого не сказав: вони всі чули від Петра, який чув від Миколи, який чув від Івана. А де Іван? Помер.

- Тимошенко хоче бути президентом, приймати участь у виборах? Якими можуть бути юридичні схеми її реабілітації: через ЄСПЛ, декриміналізацію Кримінального кодексу, скасування вироку у Верховному суді?


- Зачекайте, не треба нам говорити про юридичну реабілітацію. Це не пов'язані речі. Стаття 103 Конституції чітко встановлює критерії для осіб, які мають право балотуватися і бути обраними президентом, їх всього п'ять: громадянство України, вік від 35 років, десять років проживання в Україні, володіння державною мовою та право голосу. Усім цим критеріям Тимошенко відповідає. Конституція ні в чому її не обмежує, навіть якщо не буде вирішено питання реабілітації. Так  в Україні діє пункт 4 статті 9 закону про вибори президента, який додатково, антиконституційно додає підпункт про те, що особи, які мають непогашену судимість, не мають права балотуватися. І дехто нам розповідає, що тут правова колізія. Моє розуміння таке: не буває колізії у нормативно-правових актах різної юридичної сили. У разі невідповідності закону Конституції - закон не застосовується , а діє Конституція.

- Так Тимошенко хоче бути президентом?

- Звичайно, хоче. І буде.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини