RU

Валерій Чалий: Проблеми України з Росією стануть ще серйознішими

20.08.2013, 12:53
Валерій Чалий: Проблеми України з Росією стануть ще серйознішими - Фото
Валерій Чалий

Нинішні труднощі на російській митниці - лише розминка, упевнений колишній заступник глави МЗС

Росія дала відкрито зрозуміти: якщо Україна в листопаді підпише угоду про асоціацію з Європейським Союзом, північний сусід зробить все, щоб зіпсувати свято євроінтеграції. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ колишній заступник міністра закордонних справ України, а нині заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий сказав, що Москва змусить Київ пройти важкий шлях розриву, пережитий країнами Балтії, а дозрівання країни до кандидата на членство в ЄС може зайняти 10 років. І весь цей період буде супроводжуватися конфліктами з Кремлем.

Російське питання добре відоме експерту - в 1995 році Чалий працював старшим консультантом групи помічників і референтів президента 
Леоніда Кучми, а з 1997 по 1999 рр. - у структурах Ради національної безпеки і оборони України. Спеціаліст з міжнародної політики впевнений, що Україна, будучи членом ЄС, була б кращим партнером Росії. Але наразі партнерство неможливе - Москва готова терпіти збитки заради збереження Києва на своїй орбіті.

- На вихідних російська сторона в особі радника президента РФ Глазьєва відкрито визнала, що блокада українських товарів - спецоперація, мета якої показати: що буде, якщо Київ підпише угоду з ЄС. Що відбувається в українсько-російських відносинах?

- Росія була, є і буде надзвичайно важливим партнером для України. Але зараз очевидно, що за допомогою економічних механізмів Москва тисне на Київ, намагаючись зірвати підписання угоди про асоціацію Україна-Євросоюз. Діям Росії не заважає ні Будапештський меморандум, ні Великий договір, які виключають будь-який економічний тиск на Україну. Росія показує, що ці договори не працюють. В результаті імідж Росії обвалився. Це очевидно для всіх партнерів Москви. Але чи можна назвати те, що відбувається між Україною і Росією, торговельною війною? Я вважаю, що ні. Торгові війни відбуваються, коли йдеться про конкуренцію в торгівлі. Зараз мова йде про економічну війну.

Втрати несуть обидві сторони. По-перше, російські партнери не в змозі закрити нішу українських товарів в короткостроковій перспективі. По-друге, відповідальність за вантаж, який перетнув кордон, часто за контрактом лежить на російських партнерах. Зрештою, страждає російський споживач, якого позбавляють доступу до якісних українських товарів, нічого не пропонуючи натомість. Але оскільки акція проти України політична, Москва свідомо йде на втрати.

Торгові війни відбуваються, коли йдеться про конкуренцію в торгівлі. Зараз мова йде про економічну війну. І оскільки акція проти України політична, Москва свідомо йде на втрати 
- Як захищатися?

- Закритися від сусідів ніхто не зможе.
Але є кілька способів підвищити ефективність. По-перше, потрібно зменшувати ризики по товарних групах з Росією. Сьогодні ці ризики значно нижчі, ніж ще 10 років тому. По-друге, потрібно діяти на випередження і продовжувати диверсифікувати постачання енергоносіїв. Терміново потрібно вирішувати питання по шельфу Чорного моря, по Олеському родовищу сланцевого газу та інших джерелах. За 5-10 років ми повинні добувати достатньо, щоб повністю позбутися поставок з Росії.

Не можна забувати про потерпілий бізнес. Росія вдарила не тільки по ньому, але й по простих громадянах, які працюють на підприємствах. Держава за таких умов має допомогти працівникам підприємств і підтримати стратегічні бізнес-напрямки.

Крім того, потрібно проводити іншу кадрову політику. Не повинно бути такого, щоб в Україні чиновники високого рівня захищали інтереси не України, а суміжної держави. Не може бути так, щоб партії в Україні лобіювали інтереси країн-сусідів - будь це Росія, Польща або будь-яка інша країна. На всіх рівнях ми повинні реалізовувати свої національні інтереси. Позицію партнерів враховувати потрібно, але це не повинно виходити за рамки взаємовигідного співробітництва.

Відносно юридичних інструментів захисту - потрібно користуватися тими можливостями, які є: починаючи від арбітражного суду СНД, закінчуючи зверненнями до СОТ. Крім того, додаткові інструменти захисту та підтримки з'являться у Києва після підписання асоціації з Брюсселем.

- Чи може Україна розраховувати на допомогу Євросоюзу?

- Поки що конфлікту, який вимагав би втручання наших партнерів з Євросоюзу, немає. Москва показала, як діятиме у разі підписання асоціації. Тепер Росія зробить крок назад і буде чекати, які Україна зробить висновки. Мені здається, висновки дійсно будуть зроблені - на користь асоціації і скорочення залежності від Росії.

Мене турбує, що сьогодні дипломати практично не задіяні в роботі по розв
'язанню конфліктів з Росією. У влади немає стратегії дій. Тому викликає багато питань, хто взагалі здатний виконувати які-небудь плани щодо виходу з кризових ситуацій. Мені незрозуміло, чим займаються уповноважені України в СНД і російських структурах, якщо вони не в змозі покласти на стіл прем'єру і президенту конкретний план дій.

- Як уникнути таких конфліктів з Росією в майбутньому?

- Потрібно вчитися на досвіді країн Балтії, які стикалися зі схожими проблемами напередодні приєднання до Євросоюзу. Сьогодні у них деякі проблеми з РФ залишаються, але мають зовсім інший характер - зближення з міжнародними структурами дає більше можливостей захищати стратегічні інтереси.

Українська влада має нарешті зрозуміти, що постійні поступки Москві підштовхують сусіда до посилення тиску. Потрібно чітко розуміти, що Росія не змінюватиме своєї стратегії в таких умовах. Це можливо лише в майбутньому, коли Україна закріпиться серед європейських країн. Тоді розмова стане предметною, і вдасться знайти нормальний алгоритм роботи. Але сьогодні потрібно виходити з реалій, які для України в умовах залежності від РФ вельми невтішні.
Незрозуміло, чим займаються уповноважені України в СНД і російських структурах, якщо вони не в змозі покласти на стіл прем'єру і президенту конкретний план дій 
- Чи слід Україні розглянути можливість виходу з ЗВТ у рамках СНД?

- Сьогодні доводиться констатувати, що договір належним чином не працює. Але Україні не варто бути ініціатором виходу з міжнародних договорів. Не можна втрачати ринки. Навпаки, ці договори потрібно ефективно використовувати в своїх інтересах. У договорі щодо зони вільної торгівлі з СНД, наприклад, є положення-зобов'язання РФ відкрити доступ на своїй території до транспортування енергоносіїв. Було записано, що через півроку після набуття чинності договору з цього питання буде підписано окрему угоду. Але поки нічого цього немає. Чому мовчить уряд України, я не знаю. Коли підписувався договір щодо ЗВТ у рамках СНД, це положення подавалося як одна з перемог.


- Головний аргумент Росії проти асоціації це нібито те, що економіка України обвалиться.
Наскільки виправдані ці прогнози?

- Підписання асоціації дасть серйозний поштовх до модернізації всіх економічних інституцій держави. Можна сперечатися про часові рамки, але цей шлях пройшли всі розвинуті країни. Я не виключаю, що після підписання асоціації будуть короткострокові втрати на російському ринку. Але парадокс у тому, що підписання ще немає, а втрати вже є. Це означає, що незалежно від того, будемо ми в Митному союзі чи ні, політичні механізми тиску Москви на Київ працюватимуть завжди. Це буде бити прямо по кожному громадянину України, тому що Москва не відстоюватиме інтереси українських громадян, а буде видавлювати максимум для себе.

Коли ми говоримо про асоціацію Україна-ЄС, не можна говорити лише про економіку. Документ зачіпає абсолютно всі сфери життєдіяльності і допомагає вивести країну на рівень Європейського Союзу, адаптувати європейські правила в українських умовах. Якщо виконати угоду, країна революційним чином зміниться. Але потрібно для цього не рік і не п'ять років. Я не виключаю, що після підписання угоди українська влада знизить ступінь мотивації в частині виконання угоди, тому що всі ті правила, які там записані, міняють економічні, політичні і всі інші правила життєдіяльності держави. Старій еліті буде важко піднятися на такий високий рівень взаємин.

Якщо влада буде думати про власне виживання до президентських виборів, то шлях її - у Митний союз. Але якщо ми все-таки замислюємося про розбудову держави хоча б на середньострокову перспективу, якщо ми хочемо розвиватися, а не стагнувати, то відповідь на користь Євросоюзу очевидна. Європейський спільний дім дозволяє його членам спільно шукати відповіді на проблеми, і з багатьох питань це виходить. Поки що це найбільш життєздатне об'єднання в Європі.
З підписанням асоціації проблеми України з Росією не зникнуть і не закінчаться. Все тільки починається 
- Чи є підстави вважати, що асоціацію буде підписано?

- Мені здається, що останні дії Росії підштовхнуть Євросоюз до підписання угоди. Але не варто забувати і про "домашнє завдання". Перелік питань до України з боку ЄС відомий. Я входжу до групи з незалежного моніторингу виконання умов. Нічого нездоланного в них немає. Євросоюз не вимагає виконати все, але просить хоча б показати істотний прогрес. Можу сказати, що за деякими пунктами просування немає взагалі. Правда, очікуються якісь дії уряду і парламенту у вересні - на початку жовтня.

- Якщо Москва не відмовиться від тиску, і Київ, як це було з країнами Балтії, Польщею, вирішить залишити орбіту впливу РФ, скільки може тривати період адаптації?

- Наші сусіди пройшли цей шлях за 8-10 років. Але вони від початку були краще інтегровані в європейську спільноту. Для України цей період буде довше. Якщо після підписання асоціації Київ стане активно виконувати угоду і не гальмуватиме проведення реформ, то весь шлях займе років 10. Після цього ми вийдемо на позиції, які дозволять нам стати кандидатами на членство в ЄС. Але, враховуючи весь наш попередній досвід у таких питаннях, все це може затягнутися.

Росія виграє від європейської інтеграції України. Доступ на український ринок буде на інших умовах - зрозумілих і прозорих. Але пострадянські країни, які ще не стали частиною ЄС, не дуже полюбляють грати за правилами. У ЗМІ опублікували план дій Росії відносно України. Цей план я бачив давно. Думаю, відповідні українські структури теж були в курсі провокацій, що готуються. Але в Україні ніякого плану протидії немає. Мабуть, є думка, що нинішні події носять тимчасовий і випадковий характер. Поспішаю зауважити, що з підписанням асоціації проблеми України з Росією не зникнуть і не закінчаться. Все тільки починається.

Коли ми пройдемо весь шлях до Євросоюзу, мені хочеться вірити, що ми станемо з Росією кращими друзями, зможемо поділитися з Росією своїм досвідом реформ і будемо допомагати розвитку сусіда. Ефективність країни не вимірюється кубічними метрами газу і тоннами нафти - вона вимірюється рівнем життя. А поки, хто б що не говорив, цей рівень навіть у найслабшій країні ЄС вище, ніж у будь-який з країн Митного союзу.

Проект угоди про асоціацію Україна-ЄС: 10 ключових положень

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини