RU

Віталій Кличко: Домовлятися з владою немає сенсу

16.04.2013, 13:44
Віталій Кличко: Домовлятися з владою немає сенсу - Фото
Віталій Кличко

Лідер партії УДАР відповів на запитання користувачів порталу ЛІГА.net

В інформаційному агентстві ЛІГАБізнесІнформ відбулася онлайн-конференція Віталія Кличка. Лідер партії УДАР відповів на запитання користувачів порталу  ЛІГА.net і редакції. Наводить відповіді на найцікавіші та актуальні - про те, чому досі не названі імена єдиних опозиційних кандидатів на посади мера Києва і президента України, як парламентську фракцію УДАР намагаються "отушковати", як опозиція має намір стати владою і що вона робитиме після перемоги. (Повний відеозапис конференції можна подивитися  тут.)

Про акції протесту і вибори в Києві

- Чому опозиція чесно, без ухиляння, не може назвати єдиного кандидата на виборах мера Києва і президента? Скільки можна домовлятися під столом?

- Ніхто не юлить і не ховається. Вибори мера Києва повинні були відбутися ще два роки тому, але кілька разів переносилися - і досі не відбулися. Сьогодні влада робить все, щоб вибори знову були перенесені на невідомий термін. Причина одна: у представників
Партії регіонів немає великої підтримки киян. Тому і вибори до Київради, і вибори мера для них виглядають не дуже райдужно.

Щоб розуміти, хто буде кандидатом в мери від опозиції, ми повинні чітко знати, коли будуть вибори. У нас йдуть консультації, і ми висунемо єдиного кандидата, який з колосальною ймовірністю переможе представника президента і Партії регіонів.

- Питання щодо виборів у Києві вже знято з порядку денного?

- Ми робимо все можливе: звертаємося до судів, до закону, але оскільки розуміємо, що українські суди - найчесніші і справедливі, і знаємо, в чиїх інтересах приймаються рішення, нам залишається тільки одне: звертатися до жителів міста.

Чергове перенесення виборів - це руйнування місцевого самоврядування, ситуація не витримує ніякої критики. Місто вже два роки живе без мера, його обов'язки виконує голова КМДА, який призначений президентом, а не обраний киянами. Чиї інтереси він відстоює - теж зрозуміло. Господаря в місті немає, це тимчасові виконавці.

- Раз легальними способами вирішити проблему неможливо, то єдиний спосіб тиску на владу - це громадянський протест. Ми цю спробу бачили 2 квітня. Багато експертів дійшли висновку, що мобілізація населення на мітинг не вдалася. Є якась криза чи то довіри, чи то сприйняття опозиції киянами. У чому проблема?

- Кризи довіри немає. Була неправильно вибрана дата - вівторок, робочий день. Більшість людей, які із задоволенням взяли б участь у мітингу, фізично не мали такої можливості. Тим не менше, близько 10 тисяч людей прийшли. Думаю, наступний мітинг, запланований на 18 травня, буде набагато многочисленней.

- Які вимоги опозиції до влади будуть висунуті 18 травня?

- Одна з умов - призначення дати виборів. Попереднє голосування із цього питання показало, які фракції зацікавлені у виборах, а які - ні. Ще раз нагадаю: фракції 
КПУ та Партії регіонів не підтримали вибори. Крім того, в країні накопичилося колосальна кількість проблем, які не вирішуються і переходять у хронічну стадію. Потрібна повне перезавантаження влади. 18 травня пропонуємо вийти всім, хто хоче висловити ставлення до стану справ у нашій країні.

Про ситуацію в Раді і всеукраїнський референдум

- Як ви ставитеся до блокування парламенту протягом майже півроку?

- До блокування і бездіяльності Ради ставлюся вкрай негативно. Але ми блокуємо її лише тому, що це єдиний метод тиску на владу. Кожен пам'ятає, як раніше працював парламент. Згадайте: напівпорожній зал, 20 депутатів бігають і за помахом руки приймають закони, причому не в інтересах України. УДАР 18 днів і ночей блокував трибуну, і вперше ми отримали контроль над персональним голосуванням.

- В якості одного із способів вирішення парламентської кризи влада розглядає реформу Конституції через референдум та обрання нового парламенту. Як ви на це відреагуєте, чи зможете переграти?

- Президент вже контролює і судову, і виконавчу владу. Щодо незалежної залишилася тільки Верховна Рада - попри те, що вона була обрана за змішаною системою, яка дозволила на мажоритарці купувати кандидатів, використовувати адмінресурс. Сьогодні опозиційні сили мають фактично стільки ж голосів, скільки і влада. Парламент непідконтрольний президентові, будь-які порушення викликають великий резонанс. Влада, розуміючи це, робить все, щоб провести референдум. За чутками з партії влади, вони хочуть ввести повну мажоритарку, щоб посилити вплив на парламент. Пропоную в такому випадку провести референдум про недовіру 
Януковичу. Президент обіцяв почути кожного - нехай він почує ставлення кожного до себе.

- Що краще: під загрозою референдуму піти на поступки і розблокувати парламент чи спробувати зірвати референдум якимись радикальними способами?

- Я вважаю, що парламент повинен працювати, не порушуючи Конституцію і регламент. Нам потрібно проголосувати за закон про євроінтеграцію, щоб, незважаючи на колосальні проблеми і політичних ув'язнених, Україна підписала угоду про асоціацію у Вільнюсі. Ми повинні повернутися до пенсійної реформи. Є колосальна кількість законопроектів, які необхідно прийняти в інтересах суспільства.

Але з владою немає сенсу домовлятися. Ми повинні пропонувати ті питання, які дійсно потрібно винести на референдум, або звертатися до наших західних партнерів. Якщо Україна хоче стати європейською країною, то вона повинна дотримуватися ключових європейських норм. У наших умовах багато пунктів референдуму, і це зрозуміло навіть не фахівцям, можуть стати тільки складовими для утримання влади.

- Швидше за все, після тушкування Батьківщини (за останні два тижні чотири людини заявили про вихід з фракції) візьмуться за УДАР. Намагаються тушковати?

- Нас намагаються тушковати. Міліція, податкова, суди тиснуть на членів нашої фракції. Але хочу підкреслити: кожен із наших депутатів давав публічну присягу, що ні в якому разі не змінить принципам і тушкою не стане.


- Депутати від Батьківщини таку присягу теж давали. Якими будуть ваші особисто дії, якщо хтось із фракції УДАРу піддасться спокусі?

- Можна говорити про будь-який вплив, фізичний або ще якийсь. Найголовніший вплив - це совість. Сподіваюся, що, незважаючи на тиск силових органів, спокусу і колосальні суми, ніхто з депутатів не проміняє життєві цінності на пільги. У мене є впевненість, що тушок в УДАРі немає і не буде.

Про вибори президента і наступні реформи

- Наскільки реальна вимога про відставку Януковича, чи є у вас механізми такої відставки? Поки пропозиція перезавантажити владу виглядає нездійсненною.

- Будь-яка вимогу можна здійснити, якщо не відсиджуватися, чекаючи, що хтось прийде і зробить. Все залежить від громадянської позиції... Ми можемо ініціювати референдум, щоб дізнатися ставлення кожного громадянина до влади. У наступному році пройдуть місцеві вибори, в 2015 році - президентські вибори і можливість перезавантажити владу. Ми готуємося.

- Коли буде названий єдиний кандидат від опозиції на виборах президента?

- До 2015 року ще багато часу. В активну фазу президентські вибори вступлять за рік до голосування. Але опозиція повинна висунути єдину кандидатуру. І найближчим часом ми зможемо дати чітку зрозумілу відповідь з приводу кандидата.

- До осені 2014?

- До наступного Нового року, восени або на початку зими, опозиційні сили визначаться.

- Ви говорите про перезавантаження. А що ви будете робити, якщо прийдете до влади? Які політичні реформи, поняття для суспільства, плануєте провести?

- У нас є програма реформ, які торкнуться всі напрямки життєдіяльності держави. Але жодна з реформ не буде працювати, якщо ми не зможемо зруйнувати корупцію. Тому перше завдання-антикорупційна реформа. Треба взяти найкраще з досвіду сусідів - Польщі, Чехії, Угорщини, Словаччини. Найбільше нам підійде грузинська схема. За п'ять років Грузія стала країною, де корупція зведена до мінімуму, проведені економічні реформи, - вісім років тому її бюджету 700 млн., а сьогодні - 7 млрд., у десять разів більше. Зруйнувавши корупцію, ми дамо бізнесу працювати в конкурентному середовищі, а це економіка рівних можливостей, наповнення бюджету, робочі місця.

- Які конкретно методи боротьби з корупцією ви можете включити в свою програму?

- Антикорупційний комітет, закон, неминучість покарання. На сьогодні це все не працює. Кожен, хто порушує закон, повинен розуміти, що, незалежно від статусу та фінансового становища, він буде нести відповідальність. Тут необхідно буде перезавантаження судової системи, правоохоронних органів - як у Грузії.

Але в першу чергу треба приводити в приклад себе. Розкажу маленьку історію. Ті питання, про які ми зараз говоримо, я задавав президентові Грузії (
Михайлу Саакашвілі, - ред.). Мені було цікаво, яким чином одна з найбільш корумпованих країн змогла перемогти корупцію. Здавалося б, Грузії легко: 4,5 млн. громадян, у нас в десять разів більше, і буде важче. Ні, відповів президент, важко було: кавказькі зв'язки, кого ні зачепи - родич, сусід, знайомий, тому в першу чергу треба показувати приклад на собі, і тільки потім вимагати виконання закону від інших.

- Які податкові реформи ви проробляєте в УДАРі і можете запропонувати?

- Податкова реформа повинна передбачати спрощену податкову систему, яка дає можливість малому і середньому бізнесу розвиватися і отримувати пільгове оподаткування. Такі принципи працюють в цивілізованих країнах. Ми можемо дуже багато говорити про спрощену систему, для цього краще провести окрему зустріч з експертами і нашою командою і обговорити всі ключові питання оподаткування.

- Яке ваше ставлення до приватизаційних процесів, які відбувалися в Україні за попередньої і нинішньої влади? Ви за реприватизацію, за націоналізацію - або віддаєте перевагу домовлятися з власниками?

- Якщо приватизація проводилася незаконно, за заниженими коефіцієнтам, то повинна переглядатися. І власник підприємства може знову брати участь у конкурсі і мати всі можливості доплатити суму до реальної економічної вартості.

- У вас є конкретний план по конкретних підприємствах?

- Не готовий сьогодні перерахувати ті об'єкти, по яких потрібно розглядати питання реприватизації. Список таких об'єктів у нас існує. Крім того, є ще категорія підприємств, які були приватизовані і взяли на себе певні соціальні гарантії щодо працівників, але не виконали умови інвестиційного договору. За таким підприємствам теж є всі підстави переглядати питання про повернення у державну власність або про нову приватизації.


- Ваше ставлення до законопроекту про заборону абортів, який пропонують прийняти ваші колеги по опозиції -  Свобода. Підтримаєте або не підтримаєте?

- Хороше провокаційне запитання. Дане питання ми обов'язково обговоримо на фракції, вивчимо його і винесемо рішення. Це рішення буде обгрунтованим і врахує, в тому числі, сучасні тенденції, релігійні думки людей і право на особисте життя.

- Якими будуть ваші перші дії на посаді президента, якщо ви виграєте вибори?

- Щоб приймати рішення на посту президента, потрібно спочатку оголосити про те, що Віталій Кличко балотується на пост президента. Я зможу відповісти на ваше запитання тільки тоді, коли Кличко про це оголосить.

- Навіщо персонально вам потрібна влада?


- Мені влада не потрібна. Але я впевнений, що ми можемо змінити багато ключових речей. Я пов'язую своє майбутнє з Україною, не хочу жити в іншій країні. Але я хочу жити в Україні за нормальними ключовим принципам. І бачу, що очікування ні до чого не призводить. Тільки в боротьбі можна домогтися змін.

- Ви вже закінчили спортивну кар'єру?

- У мене щодня бій, і життя - боротьба. Що стосується змагань, я хочу запросити всіх бажаючих 4 травня в Мангейм, боксувати буде
Володимир, він відстоює свій титул. Що стосується мене, то коли я завершу свою боксерську кар'єру,  редакцію ЛІГАБізнесІнформ обов'язково поставлю до відома однією з перших.

Повний відеозапис
конференції

Досьє на Віталія Кличка
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини