RU

Віктор Уколов: Яценюк і Мартиненко один одного доповнюють

19.06.2013, 15:37
Віктор Уколов: Яценюк і Мартиненко один одного доповнюють - Фото
Віктор Уколов, фото з ​​персональної сторінки у Facebook

Колишній нардеп-бютівець і технолог Тимошенко - про помилки екс-прем'єра, якості Яценюка і перспективи опозиції

"Здавайся, Батьківщина!" - так охарактеризував у себе в Facebook об'єднання партії Юлії Тимошенко з Фронтом змін, яке  відбулося, колишній народний депутат від БЮТ  Віктор Уколов, який раніше відповідав за рекламні кампанії екс-прем'єра (це він придумав слоган "Вона працює) і її партії. В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ екс-політик, який повернувся в рекламний бізнес, розповів про те, чому більше не підтримує лінію Тимошенко. Він висловлюється різко проти об'єднання, яке відбулося,  на умовах лідерства Арсенія Яценюка і скептично оцінює майбутнє опозиційної сили з такими лідерами, як невиразний Яценюк, цинічний Мартиненко і Тимошенко, яка помиляється.

- Як вам злиття Батьківщини і Фронту змін?


- Ідею об'єднання оцінюю позитивно. Формат, в якому відбулося об'єднання - негативно. Яценюк не повинен ставати лідером об'єднаної партії. Хоча формальним лідером і залишається Тимошенко, повноцінно керувати партією з лікарні або колонії дуже важко.

Вийшло так, що Яценюк отримав контрольний пакет Батьківщини - це сумно. Не дивлячись на те, що я вже не працюю в Батьківщині і вийшов з партії, але цієї партії я віддав 8 років свого життя. У Яценюка немає достатніх якостей для лідера. Він часто робить необгрунтовані заяви, здійснює непродумані вчинки і дозволяє собі лінію поведінки, яка йому просто не до лиця. Найгірше, що Яценюк погрожує без підтвердження своєї сили. Якщо не можеш реалізувати загрозу - не загрожуй. Опозиція має бути сильною.

На жаль, коли 12 облорганізацій Батьківщини звернулися до Тимошенко з проханням переглянути погляди про об'єднання з Яценюком, це скінчилося тим, що почалися вестися серйозні розмови про виключення цих людей з партії.

- Але ж Яценюк не може впливати на рішення партії Батьківщина, принаймні, не міг до недавнього часу. Значить, на партійців тиснув хтось зі своїх?

- Хто вам сказав, що Яценюк не міг впливати? Ще з квітня 2012 року під час передвиборної кампанії сталося неформальне з'єднання ресурсів Батьківщини і Фронту змін. Фронт давав фінансування і керував організаційними процесами. Вишикувалася вертикаль керівництва під Яценюка, частина облорганізацій Батьківщини повністю перейшли під контроль Фронту. Результат виборчої кампанії 2012 року - це цілком результат роботи Яценюка. А результат провальний (список об'єднаної опозиція набрав 25,54% голосів, а також виграв 39 з 225 мажоритарних округів, - ред.)

Я не критикував Яценюка під час виборчої гонки-2012, щоб не вплинути на результат партії. А коли звільнився з центального штабу, сказав, що після такого результату Яценюк не має морального права очолювати парламентську фракцію.

До речі, тоді ж і Тимошенко у своєму листі закликала фракцію не заходити до Верховної Ради. Щоб зробити цю Раду нелегітимною і домогтися або повторних виборів, або перегляду результатів по п'яти проблемним округах на користь опозиції. Але цей лист практично приховали, він був оприлюднений лише після того, як фракція вже зайшла в парламент.

- Яку роль відіграє у фракції Микола Мартиненко?

- Генератор тушок, як про нього каже мій друг Юра Луценко. Він фінансовий центр партії, займається забезпеченням фінансування будь-якими доступними способами. Для того, щоб сказати більше, у мене просто немає інформації. Знаю точно, що ніякого значення не має той факт, що він офіційно не увійшов до Батьківщини. Поки партією керує Яценюк, Мартиненко буде фінансовим центром.
Ніякого значення не має той факт, що Мартиненко офіційно не увійшов до Батьківщини. Поки партією керує Яценюк, Мартиненко буде фінансовим центром 
- Мартиненко працює в інтересах влади? Якщо так, то з ким спілкується, погоджує стратегію?

- Для того, щоб так говорити, потрібні докази. Необхідно або щільно спілкуватися з Мартиненком, або з Банковою. У мене немає такої інформації, я можу тільки здогадуватися, а здогадуватися - справа невдячна. Згоден з тим, що грунт для подібних чуток дає сама Батьківщина.

- А конкретніше?


- Наприклад, у минулий четвер була заблокована трибуна Ради. Я так і не зрозумів, чому вони її заблокували, і не зрозумів, чому вони на цьому тижні її розблокували. Всім сказали, що обурені тим, що президент не прийшов до парламенту особисто. Але, вибачте, кілька днів тому президент сам прийшов на присягу суддів конституційного суду, і його практично вигнали через 15 хвилин. Так треба бути послідовним - або ми хочемо бачити Януковича в парламенті, або не хочемо.

А ось те, що в четвер, коли опозиція заблокувала трибуну, в Раді мав бути розглянутий антиофшорний закон, який не влаштовує олігархів... Значить, блокування трибуни опозицією грало на руку олігархам? Хотілося б вірити, що це відбувається через наївність, імпульсивно, і без прорахунку наслідків і реальної політичної ситуації.

- Тимошенко реально впливає на ситуацію в партії?


- Вона в курсі всього, що відбувається, але щодо того, що повноцінно керує, я б впевнено не говорив. Частка участі Тимошенко в керівництві Батьківщиною зменшується. Вона закликала фракцію не входити в парламент - її не послухалися, увійшли. Вона закликала опозицію припинити акцію Вставай, Україно!, тим не менше, ці акції, на яких збираються кілька тисяч людей, і які працюють скоріше в мінус, ніж в плюс, продовжують проходити. Можу точно сказати, що при Тимошенко, наприклад, не було б пропозиції виключити Анатолія Гриценка з фракції. Але, повторюся, повноцінно керувати з в'язниці дуже складно.

- Батьківщина звинувачує Гриценка в розгойдуванні човна, а ви підтримуєте "першого непрохідного"?

- Гриценко багато в чому має рацію. Очікуйте листа Тимошенко. Думаю, що, незважаючи на погане самопочуття, Тимошенко скоро закличе фракцію скасувати рішення про виключення Гриценка. Але якщо листа Юлі з лікарні не буде, я дуже раджу Анатолію Степановичу (Гриценку, - ред.) відмовитися від мандата, віддати картку особисто Яценюку (нехай він на неї дивиться і посміхається) і виграти вибори у мажоритарному окрузі.

- Яка роль Яценюка в схемах Мартиненка? Він явно зацікавлений або мимовільний учасник? Чи згодні ви зі старою тезою Тимошенко, що Яценюк - проект Банкової? Його використовують втемну або він свідомо бере участь у деяких зручних для влади схемах, договорняки?

- Точно не жертва і не на гачку. У них нормальні, здорові відносини. Повторюся, вичерпної відповіді я дати вам не зможу з причини неповної інформації, але з боку можу сказати, що Яценюк і Мартиненко - це класичний симбіоз "бізнесмен-фінансист-політик", що працюють в команді. Вони один одного доповнюють, одне одного влаштовують.
Гриценко багато в чому має рацію. Очікуйте листа Тимошенко. Думаю, що, незважаючи на погане самопочуття, Тимошенко скоро закличе фракцію скасувати рішення про його виключення 
- Якщо Тимошенко підтримує Яценюка, а ви - ні, значить, ви зараз не підтримуєте Тимошенко?

- Так, я не підтримую лінію Юлії Тимошенко. Вона помиляється. Тому я прийняв чесне рішення піти з партії.

- І все ж, ваша критика Яценюка будується на тому, що він просто неефективний менеджер, або свідомий шкідник, який працює в інтересах влади?

- А хто його розбере? Те, що опозиція з ним програє - це точно. Для більш гучних звинувачень потрібні вагомі докази. Взагалі, я не хочу зациклюватися на цій людині, більш важливий подальший розвиток опозиції і країни в цілому.

- Як же не зациклюватися, якщо ця людина - керує найбільшою опозиційною силою?


- Мені здається, що ненадовго.

- Тимошенко підтримує Яценюка, деякі опозиціонери, як
Доній, Гриценко, Стецьків - жорстко його критикують, але при цьому називають Тимошенко беззаперечним лідером і авторитетом. Поясніть парадокс.

- Немає нічого ідеального. Якби Тимошенко не перебувала у в'язниці і з нею можна було б дискутувати, можливо її ставлення до подій було б іншим. Я підтримую всіх людей, яких ви перерахували. Додайте сюди ще Луценка, Гримчака і не тільки. Поки є такі люди, в Україні існує потенційна енергія для створення нової політичної сили.

- Звучить як підготовлена ​​мова нового члена команди Луценка та його "Третьої республіки". Ви збираєтеся продовжувати політичну діяльність?

- Я із задоволенням пішов з публічної сфери, вона мене так дістала за останні п'ять років, що ще почекаю трохи. Я подивлюся, хто до Луценка приєднається, але я Юрі дуже симпатизую. Однак якщо його об'єднання створить проблему вже існуючої опозиції, я в ньому брати участі не буду.

- Яка роль Олександра Турчинова в Батьківщині?

- Чому він дозволяє керувати Яценюку і Мартиненку? Тому що він не може перечити Тимошенко, а Тимошенко зробила ставку на Яценюка. Вона йому дійсно довіряє. На жаль.

- Тобто чутки про те, що Турчинов здав Тимошенко - це ...

- Неправда.
Рейтинг Фронту був у півтора рази нижче, ніж рейтинг Батьківщини - ну так і дали б Яценюку в півтора рази менше місць. Але Яценюк вміє добре торгуватися, цього не відняти 
- Чому "тушки" - це ексклюзивне явище демократичних партій? Наприклад, з Партії регіонів ніхто не йшов навіть у важкі для неї часи.

- Тому що депутати завжди розуміли, що якщо вони підуть від Юлі, Яценюка чи Ющенка, їх ніхто за це не буде переслідувати або вбивати.

- Ви не схожі на ображену людину, незважаючи на те, що залишилися поза парламентом.


- Так, я сам відмовився йти на прохідному місці у списку. І не забрав документи з ЦВК під час передвиборної кампанії тільки тому, що це могло б бути неправильно витлумачено та використано опонентами проти Батьківщини на виборах.

- Хто формував виборчий список-2012?


- Складанням списку займалися Яценюк, Мартиненко, Турчинов. І в якійсь мірі впливали на формування списку Пашинський і Абдуллін. У мене багато питань і до самого списку, і до квоти Яценюка в 50%. Рейтинг-то Фронту був приблизно в півтора рази нижче, ніж рейтинг Батьківщини - ну так і дали б Яценюку в півтора рази менше місць. Значить, погано були проведені переговори, погано торгувалися. Яценюк вміє добре торгуватися, цього не відняти.

- Що Батьківщина могла зробити і не зробила для звільнення Тимошенко за ці роки?

- Виграти вибори 2012 року. Це те, що партія реально могла зробити, і не зробила. Але в цьому є вина і самої Тимошенко. Об'єднання з Фронтом змін, але без УДАРу - це помилка. Необхідно було йти окремими колонами і працювати спільно вже в парламенті. А все інше партія зробила. Якщо хтось каже, що партія повинна була вивести на вулиці мільйон чоловік - це нісенітниця. Навіть якщо б вивели людей на вулиці, юридично у Тимошенко залишалася б судимість. Потрібно шукати юридичний вихід із ситуації, через більшість в парламенті.

Досьє на Віктора Уколова
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини