RU

Усенко-Чорна: Присяга депутата повинна бути точкою неповернення

13.09.2013, 15:35
Усенко-Чорна: Присяга депутата повинна бути точкою неповернення - Фото
Жанна Усенко-Чорна

Заступник голови ЦВК - про позбавлення Балоги, Домбровського і Маркова депутатських мандатів, компетенцію ВАСУ та ради позивача Кармазіна

"Якби мене ще зовсім недавно запитали, чи можливо в принципі позбавлення депутатів їхніх повноважень через суд, я б категорично відповіла, що неможливо. Це руйнує загальний принцип незворотності дій правових актів у часі" , - сказала в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна після вчорашнього рішення Вищого адміністративного суду за депутату- регіоналу Ігорю Маркову.

На її думку, справою Маркова якщо і повинен був хтось займатися, так це слідчі, а не ВАСУ. Практика перевищення цим судом своїх повноважень може спричинити для країни серйозні правові наслідки.

- Прокоментуйте рішення Вищого адмінсуду позбавлення депутатських повноважень ось вже третього народного обранця.

- Як чиновник я можу сказати, що рішення судів обов'язкові до виконання, згідно з Конституцією України. І Центральна виборча комісія спробує знайти спосіб узгодити рішення ВАСУ з нормами законів для того, щоб їх виконати.

- Можете прокоментувати не як чиновник, а як юрист?

- Вся правова практика в нашій державі свідчить про неможливість позбавлення депутатів їхніх повноважень через суди. В Україні не вперше проводилися вибори з так званою мажоритарною складовою, і минулі рішення Верховного суду України унеможливлювали підхід, який застосовується зараз.

Рішення самого ВАСУ вказували раніше на те, що єдиним органом, уповноваженим державою на встановлення результатів волевиявлення виборців, є виборчі комісії. Навіть суди в минулому завжди констатували відсутність у них юрисдикції встановлювати результати виборів. Тепер же ця концепція повністю зруйнована ось вже третім рішенням ВАСУ (першими двома були позбавлені мандатів депутати-самовисуванці Павло Балога та Олександр Домбровсткий, - ред.) .

Для мене це рішення дивне саме з правової точки зору, тому що зруйновано всі концептуальні засади затвердження результатів виборів, і мені здається дуже сумнівною можливість визначення реальної волі виборців після того, як всі документи були передані на зберігання до архівних установ. Я хотіла б застерегти від продовження подібної практики, тому що ми не можемо бути впевнені в тому, що відбувалося в архівах з виборчими бюлетенями весь цей час (з моменту закінчення парламентських виборів-2012 , - ред.). Підробляються банківські банкноти, підробляються яйця Фаберже, що вже говорити про бюлетені.

Також мені здається, що питання визначення результатів виборів і рішення про справжність бюлетенів - це взагалі не юрисдикція ВАСУ. Тут мали бути проведені експертизи в рамках кримінального судочинства.
Підробляються банківські банкноти, підробляються яйця Фаберже, що вже говорити про виборчі бюлетені 
- Як ЦВК буде реагувати на події - з урахуванням того, що, як ви кажете, зруйнована концепція визначення результатів виборів?

- Ми будемо працювати в рамках своїх повноважень, визначених законом. ЦВК буде шукати способи виконати рішення судів, щоб це не суперечило чинному законодавству. Тому що на даний момент законодавство не дає прямої відповіді, як вчинити в ситуації, що склалася.

Якби мене ще зовсім недавно, до перших рішень ВАСУ про позбавлення народних обранців мандатів, запитали, чи можлива в принципі така ситуація, я б категорично відповіла, що неможлива. Це руйнує загальний принцип незворотності дій правових актів у часі. Напрошується простий умовивід: адже народні депутати прийняли присягу, за допомогою їхніх голосів були прийняті певні закони, і я не виключаю, що при результаті в 226 голосів голос цих депутатів був вирішальним. Так яка тепер доля цих актів? Переконана, що, чисто з правової точки зору, прийняття депутатами присяги має бути точкою неповернення.

- Прокоментуйте слова ініціатора позовних звернень до ВАСУ Юрія Кармазіна: "Коли піднялося питання про 133- й одеський округ , ЦВК повинен був зібратися хоча б на засідання, дати оцінку своїм членам, що відповідає за Одесу. ЦВК навіть цього не зробив, перетворившись, таким чином, в контору з видачі посвідчень і значків".

- Ви знаєте, в Україні більше 36 мільйонів виборців, і всі вони мають право на точку зору. Але ЦВК має діяти так, як це передбачено законом. А всілякі аналітики  політики та пересічні громадяни можуть мати різні бажання і давати поради, виходячи з них. Якщо ЦВК буде керуватися бажаннями багатьох любителів давати поради, то порядку не буде ніколи. Порядок забезпечується безумовним виконанням закону, що ЦВК і робить.

Досьє на Жанну Усенко-Чорну

Читайте також: Кармазін: Хочемо позбавити мандатів депутатів із семи областей
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини