RU

Тягнибок: Вважайте наш альянс з Батьківщиною пактом про ненапад

27.08.2012, 11:51
Тягнибок: Вважайте наш альянс з Батьківщиною пактом про ненапад - Фото
Тягнибок не вважає політичну риторику Свободи радикальною: все в рамках закону

Глава партії Свобода - про відносини з союзником, підступи супротивників і види на "золоту акцію" у Верховній Раді нового скликання

Лідер українських націоналістів Олег Тягнибок розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ про те, як важко буде Свободі відстояти свої результати у виборчих комісіях. Він запевняє в ідеологічній стійкості своїх кандидатів і називає співпрацю з Батьківщиною, в першу чергу, пактом про ненапад, а не союзом навіки. Також лідер свободівців запевнив, що окрім них і партнерів по об'єднаній опозиції, реальних опонентів режиму Януковича на парламентських виборах немає.

- Хто головний конкурент Свободи на нинішніх виборах? Тільки не кажіть, що влада в цілому.

- Партія регіонів та комуністи.

- Хіба партії зі схожим на ваш електоратом - не конкуренти? Як ставитеся до проекту Ющенка чи, наприклад, до Собору?

- Вони нам не конкуренти. Ні Наша Україна, ні тим більше Собор. Ми до них ставимося лояльно, з розумінням.

- Чи змінилася передвиборча стратегія Свободи з урахуванням компромісів об'єднання з Батьківщиною?

- Абсолютно не змінилася, все йде за планом. Обласні організації переорієнтовані на штабну роботу, призначені керівники штабів. Сила Свободи як світоглядної організації в тому, що наша діяльність не залежить від зовнішніх факторів. Нам не потрібні політтехнологи або піарники, щоб шукати нові прийоми спеціально під вибори.

- І все ж про коригування стратегії: як ви поводитеся в округах, де представник Свободи не балотується, а ваш виборець не особливо налаштований голосувати за представника Батьківщини?

- У таких випадках ми кажемо: голосуйте за партійний список Свободи і бажано за представника наших партнерів з Батьківщини, адже у нас є домовленість координації сил у майбутньому парламенті, і ми своїм партнерам довіряємо.

Не всі кандидати від Батьківщини мене влаштовують, як і керівництво Батьківщини може не влаштовувати хтось із наших, але якщо б ми наполягали на праві вето - ніколи не домовились би 
- Тобто ви берете на себе відповідальність за кандидата союзників?

- Ні, це кандидат, за якого ручаються наші партнери. Не можу сказати, що всі кандидати від Батьківщини влаштовують мене особисто, як і керівництво Батьківщини може не влаштовувати хтось із наших, але якщо б ми наполягали на праві вето - ніколи не домовились би. Все зупинилося б на першому ж регіоні. Так що, сприймайте наш альянс з Батьківщиною в більшій мірі як пакт про ненапад.

Але оскільки ми йдемо на вибори, щоб перемогти і отримати 226 голосів більшості, то я рекомендую голосувати за представника наших союзників. Нам потрібна спільна перемога в максимальній кількості округів. Дуже важливо позбавити владу переваги в мажоритарних округах, так як саме на цю частину виборів вони і зробили ставку - адже за списками Партія регіонів однозначно програє.

- Ви говорите про ненапад, але як бути з реальними фактами того, що в деяких округах, в яких єдиними кандидатами вважаються свободівці, члени Батьківщини йдуть як самовисуванці?

- Вони будуть виключені з Батьківщини в найближчий час, якщо не виключені вже. І ми, і наші партнери в курсі таких похибок, працюємо над їх усуненням. Дійсно, вже зараз є ряд самозванців, які називають себе представниками опозиційних сил. Для того щоб розвіяти сумніви виборців, необхідний всього один роз'яснювальний візит на округ Тягнибока, Турчинова або Яценюка.

- Ви як націоналіст схильні підтримувати націоналістичних кандидатів в округах, що не представляють Свободу або Батьківщину? Представника Нашої України, наприклад, або правого самовисуванця?

- А ви таких знаєте? Це або діючі народні депутати, що прикриваються націоналізмом, а на ділі голосують за уряд Азарова і так далі, або так звані технічні кандидати чинної влади. Не варто говорити про них як про націоналістів.

- Ви впевнені в перемозі всіх кандидатів від Свободи в округах?

- Якщо ми будемо бачити, що наш партієць незадовго до голосування явно поступається якомусь самовисуванцю, можливо, будемо домовлятися про спільну підтримку лідируючого кандидата. З тим застереженням, що це реально незалежний самовисуванець, з яким можна буде співпрацювати в парламенті. Звичайно, переговори з людьми з ПР або КПУ виключені. Але це крайній випадок. Взагалі, можу вас запевнити, що кандидат від справжньої опозиції вже зі старту має, в залежності від регіону, гарантованих 10-25% підтримки - це серйозний карт-бланш.

- Хто, крім Батьківщини і Свободи, на цих виборах є опозицією?

- Свобода і Батьківщина. Крапка.

- Згідно з останніми опитуваннями провідних соціологічних компаній, рейтинг Свободи - 4,3%. До прохідного бар'єру трохи не дотягуєте. Ви згодні з вимірами?

- Це рейтинги для ЗМІ, а також для маніпулювання свідомістю виборця. Наш рейтинг мінімум в два рази вище того, який малюють соціологи.

- Доведіть. З чого це випливає?

- Хоча б з коментарів тих же соціологів, які вони дають у приватних розмовах. Більшість результатів досліджень публікуються на замовлення певних політичних сил. До нас теж неодноразово зверталися соціологи з пропозицією платних послуг, але ми відмовляємося.

- Тобто соціологам вірити не можна, нікому?

- Не можна. Два роки тому на виборах до Тернопільської облради соціологи за два дні до голосування малювали нам максимум 12-14%. А ми набрали 35%. Взагалі, сьогодні вірити соціології не варто. Половина інтерв'юерів просто бояться відповідати на запитання анкет. А частина відповідає, але з побоювань - неправду.

- Так анкетування ж анонімне...

- А ви це людям розкажіть, вони ж не знають, хто насправді до них підійшов з питаннями або телефонує. Нинішня влада сильно залякала українців, не варто про це забувати. Потім, самі ж соціологи підтверджують, що виборець Свободи не завжди зізнається, що голосує за нас. Рейтинги, які дають нам сьогодні, використовуються спочатку для маніпуляцій, а після виборів - для фальсифікацій їх результатів. Тобто спочатку дають Свободі 4% і говорять народові, що націоналісти не проходять. А після виборів, при підрахунку голосів, влада урізує наш результат до оголошеного раніше рівня, ніби підтверджуючи початковий прогноз. Ще ніколи передвиборний соціологічний зріз по Свободі не збігався з реальним рівнем довіри до нас.

Ми маємо достатньо сильних кандидатур, здатних зайняти пост спікера Ради. У колег, можливо, сьогодні рейтинг і вище, але ніхто не відміняв поняття "золота акція" 
- Ви постійно заявляєте, що влада однозначно фальсифікуватиме результати виборів. З одного боку, закликаєте виборців не розслаблятися після дня голосування, але з іншого - це заздалегідь виглядає як виправдання можливої поразки.

- Можна й так трактувати при бажанні, але з нашого боку це відображення реального стану речей. Наприклад, на виборах до місцевих рад 2010 року Свобода після підрахунку не дорахувалася приблизно 375 тисяч голосів. Це різниця між даними екзит-полів і результатами, які ми отримали в результаті. Тому, щоб пройти в парламент, нам потрібно набрати вдвічі більше прохідного бар'єру, інакше нас обов'язково зарубають.

- Ви можете відчувати себе спокійніше в західних областях, де місцева влада - у Свободи?

- Ну то й що? Виборчі комісії формуються партіями, представленими в парламенті, а Свободи там поки немає. Звичайно, ми будемо активно відслідковувати всі порушення, але ж сьогоднішня влада - це суцільне свавілля. Навіть маючи вагомі докази, неможливо добитися правди через суди чи прокуратуру.

- Свобода заявила свої претензії на пост голови Верховної Ради. Згодні з цим колеги по опозиції?

- Це рішення нашого з'їзду. Делегати висловили свою точку зору щодо участі Свободи у владі. Ми маємо достатньо сильних кандидатур, здатних обійняти посаду спікера. Щодо думки колег з цього приводу: можливо, сьогодні у них рейтинг і вище, але ніхто не відміняв поняття "золота акція". До того ж, якщо ми домовилися до виборів з партнерами, то зможемо домовитися і після.

- Соцпартія Олександра Мороза в 2006 році скористалася "золотою акцією" заради посади спікера, і тоді народилася коаліція з комуністами і ПР. Ви можете пообіцяти, що з вами цього не трапиться?

- Я нічого не обіцяю, але цього не може бути, бо не може бути ніколи. Свобода - ідеологічна сила...

- Соціалізм - теж ідеологія.

- До того часу соціалісти назавжди розпрощалися зі своєю ідеологією. Свобода ніколи не буде співпрацювати ні з ПР, ні з комуністами.

- Якщо все ж таки до парламенту Свобода за списком не потрапить, як поведуть себе ваші мажоритарники, які отримали мандати?

- У такому разі в парламенті з'явиться депутатська група Свободи, яка буде виконувати нашу програму. Не думайте, що якщо Тягнибок в Раду не пройде, то депутати від Свободи морально розкладуться. Це не про нас.

Позиція Свободи не повинна сприйматися як агресія - ми лише транслюємо те, що не може сказати на всю країну наш виборець, та й не тільки він 
- Чому немає передвиборчих роликів Свободи на ТБ і зовнішньої реклами?

- Якби були гроші і можливості, рекламувалися б. Можливо, з вересня на деяких каналах наша реклама і з'явиться - переговори ведуться і ролики вже знято, але поки розмістити їх ми собі дозволити не можемо. А зовнішня реклама Свободи якщо і з'явиться, то це точно буде набагато скромніше, ніж у деяких політсил, що активно фінансуються.

- Чи може у Свободи з'явитися спікер, який відстоює позиції націоналізму і програму партії російською мовою (як колись у Партії регіонів з'явився україномовний Тарас Чорновіл)? Можливо, це привернуло б до вас більше прихильників на сході.

- Це абсолютно виключено. Свобода проводить політику захисту та популяризації української мови, що особливо важливо сьогодні, в світлі прийняття Радою антиконституційного мовного закону.

- Чи змінить Свобода агресивну риторику а-ля "посадити і перестріляти уродів" або "валіза, вокзал, Москва", ставши парламентською силою? Представникам влади вигідні подібні висловлювання, щоб виставляти вашу партію у негативному світлі перед людьми.

- У цьому немає потреби, я і зараз можу повторити все, що говорили мої соратники. Так думають багато українців, принаймні, таких точно більше, ніж 5%. Так що, позиція Свободи не повинна сприйматися як агресія - ми лише транслюємо те, що не може собі дозволити сказати на всю країну наш виборець, та й не тільки він. До того ж ми - законослухняна політсила, яка діє в рамках Конституції і законів, і в рамках закону залишаємо за собою право використовувати будь-яку риторику.

- Як Свобода сприйняла результат жеребкування ЦВК - 11-е місце в бюлетені?

- Чудово. І місце в середині бюлетеня, і найближче сусідство Свободу повністю влаштовують. А ось близькість розташування Партії регіонів і Батьківщини - це не просто так, і викликає певні побоювання. Всі, хто працював на виборчій дільниці і був присутній при підрахунку голосів, зі мною погодяться.

Досьє на Олега Тягнибока

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини