RU

Тягнибок: Опозиційний блок на вибори-2012 формується

12.12.2011, 10:33
Тягнибок: Опозиційний блок на вибори-2012 формується - Фото
Лідер Свободи вважає, що на консультації у опозиції піде мінімум півроку, але перспектива домовитися і перемогти є

Лідер українських націоналістів впевнений, що на виборах-2012 в мажоритарних округах виборці підтримають бренд "Батьківщина, Фронт змін і Свобода"

Голова ВО Свобода Олег Тягнибок розповів в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ про те, чого варті домовленості з Партією регіонів, чому його виборець не підтримав Юлію Тимошенко в 2010 році, і як проголосують українці в 2012-му, якщо великі опозиційні партії знайдуть спільну мову.

"Свобода передбачувана"

- Кілька опозиційних сил мають намір об'єднатися на базі Комітету опору диктатурі з прицілом на вибори-2012 року. Ті, хто називає себе опозиціонером, але не бере участі в цьому процесі - "агенти Банкової"?


- Не хочу говорити про когось особисто, але ж чомусь склалося враження, що одні - це опозиція, а інші - не дуже? Тому що всі бачать конкретні дії тих сил, які часто відрізняються від заяв їхніх лідерів. Чому депутати того ж Кличка на місцях приймають рішення, які розходяться з публічною позицією їхнього лідера? Приклад: Вишгородська районна рада. На порядку денному стоїть питання про продаж за безцінь "Межигір'я" Януковичу. В тій раді два наших депутата, і тільки вони чітко виступають і голосують "проти". А п'ять із семи Кличкао голосують "за". Ось я хочу зрозуміти - якщо така поведінка на місцях, то в чому тоді опозиційність?

- Ваші депутати на місцях ніколи не підігрують владі?

- Свобода - справжня опозиційна сила. Тому що ви не знайдете жодного, я наголошую, жодного випадку голосування наших місцевих депутатів, а їх у нас близько 2500 осіб, де б ми голосували, підігруючи або на користь Партії регіонів, або, скажімо так, антиукраїнським силам. Немає таких випадків. Ви не знайдете жодного прикладу, щоб хоч один депутат від Свободи перейшов у Партію регіонів, перетворився на "тушку". Свобода передбачувана. Всі наші кроки відомі виборцю наперед. І якщо у нас з'являться люди, які зійдуть з цієї дороги, то ми знайдемо спосіб, щоб цю людину прибрати не тільки з партії, але і з політики.

- Які настрої зараз всередині комітету? Ваш прогноз: чим закінчиться спроба домовитися?

- Зараз тільки формується опозиційний блок, і нам ще дуже далеко до того, щоб його чітко охарактеризувати. Можна говорити про те, як було б добре в ідеалі. Але ще рік до виборів, ще півроку мінімум йтимуть консультації. Приміром, зараз багато говорять про питання поділу мажоритарних округів як про завдання №1. Переважно, звісно, ​​кажуть ті, хто представляє "диванні партії", кому потрібен один округ - для себе. Вони істерику і наганяють. Для нас же не це важливо. Потрібно взагалі визначитися з принципами спільної роботи. Навіщо ми тут? Хто ворог? Чи можна з ним іти на компроміс чи ні? Якщо ми працюємо в рамках комітету, то допускаємо ми обопільну публічну критику чи ні? Що спільного в наших програмах? Як ми будемо взагалі координувати наші дії?

І найголовніше. Якщо буде перемога, то як ми будемо співпрацювати в парламенті? А я вірю, що ми - ті, хто сьогодні об'єднується на базі комітету - сформують більшість. Варто тільки подивитися на соціально-економічну ситуацію, щоб зрозуміти - владу просто ненавидять сьогодні. Навіть не в центрі і на заході, а на їх базових територіях. На сході і, зокрема, на Донбасі.

- Все ж таки, які проміжні результати переговорів?

- Процес йде. Ось днями були засідання двох комісій. Після робочих груп будуть загальні обговорення, потім обговорення на рівні керівництва партій. І тільки потім підписання якихось документів, а вже потім оприлюднення. До речі, я б дуже не хотів, щоб робочі моменти виходили назовні. Передчасне оприлюднення якихось орієнтирів може виявитися підігруванням режиму. Причому партія влади буде всіляко цьому сприяти, розділяючи і провокуючи, намагаючись пересварити опозицію в тому числі.

- До речі, про делікатні моменти. Адже у Свободи дуже гарна соціологія. Чому самостійно не піти на вибори, виставити на кожен округ свого кандидата, без якихось компромісів?

- Шанси у нас сьогодні абсолютно реальні. Нас не дуже налякав бар'єр 5%, хоча не буду стверджувати, що нам не хотілося б, щоб залишилося 3%. Але судячи з останніх місцевих виборів, навіть з урахуванням того, що третина голосів влада у нас вкрала, сумарний результат Свободи на виборах до облрад був 5,9%. Причому, це результат без Києва та Тернопільської області, де вибори в 2010 році не проводилися. А так би було більше. Тобто ще в 2010-му Свобода виходила на 7-8%.

Ми дуже довго дебатували в партії щодо доцільності координації дій з колегами по опозиції. Було засідання політради з одним - саме цим - питанням порядку денного. Вислухали всіх керівників регіональних організацій, які у них на місцях відносини з можливими союзниками. І все-таки прийняли рішення про те, що працювати можна.

"Нинішня влада - купка варварів"

- Як вам нові виборчі правила з прохідним бар'єром у 5%?

- Ми жорстко відреагували на ухвалення закону. Сподіваємося, що наші сьогоднішні союзники, які голосували в Раді "за", зроблять висновки. Нам буде важко далі працювати, якщо ми побачимо, що постулат жорсткої відмови від співпраці з владою не сприймається партнерами. Нам не треба, щоб вони публічно зізналися в тому, що були неправі. Нехай просто самі для себе зрозуміють, що на компроміси з владою йти не можна.

- Опозиція не наважується співпрацювати з владою взагалі?

- Розумієте, в ідеалі опозиція повинна йти на компроміс з деяких питань. Але тільки в тому випадку, коли в державі існує національна влада і національна опозиція. У нашому ж випадку влада дісталася не національній політичній сили. Це купка варварів, які захопили фортецю, і тепер мають час на її розграбування. Вони розуміють, що скоро їх виженуть, тому швидко грабують, гвалтують, палять. І потім, про що з ними можна домовлятися, якщо за час свого перебування в політиці ця команда довела, що всіх "кидає". Вони - кидали. Будь-які домовленості завершуються плачевно для тих, хто домовляється з Партією регіонів.

- Регіонал Чечетов заявив, що навіть Тягнибок і Турчинов визнали лідерство Яценюка в об'єднанні опозиції. Це він про що?

- Ну, я коли в ліфті Чечетова побачу (ми в одному будинку живемо), обов'язково його про це запитаю. Звичайно, це провокація. Ніхто не змагається зараз в комітеті за лідерство, запевняю вас. Це нікого не цікавить з однієї причини - лідера опозиції не призначають. Його повинні визнати в народі. Народ сам його вибере.

- А хто головує на засіданнях?


- Немає такого. Є модератори. На комітеті модерує дискусію Соболєв, наприклад, але це формально. Це просто організаційний момент - щоб всі одночасно не говорили. Взагалі тема лідерства теж може бути використана владою для провокацій проти нас. Мовляв, Тягнибок прочитає слова Чечетова і подумає щось погане про Яценюка. Але на мене це не діє.

- Тим не менше, Свободу раз у раз звинувачують у співпраці з ПР. Наприклад, Олександра Кужель
заявила, що регіоналам варто попросити Тягнибока провести кілька маршів у східній Україні, і там відразу проголосують за Партію регіонів.

- Може, якби це сказав хтось інший, а не пані Кужель... Я не пам'ятаю влади, з якою б вона тісно не співпрацювала. Чи має моральне право комсомольський ватажок Кужель, яка за весь час незалежності, яка б влада не була, займала високі посади, звинувачувати в чомусь політичну силу, якій 20 років і яка жодного разу не була при владі? Ми 20 років проводимо марші, і будемо ще 20 років проводити. Тому що це вираження наших ідей і поглядів. І вибачте, нам наплювати, що говорить Кужель в своїх замовних інтерв'ю, які розраховані, швидше за все, на те, щоб з неї зробити якогось нового лідера вулиці.

А що стосується східної України... Сьогодні в Донецьку та Луганську наші активісти за годину роздають по 4000 примірників наших газет, і на їх адресу ніхто не сказав кривого слова. Якщо раніше могли обзивати фашистами, то тепер такого взагалі немає. Влада і окремі політикани не розуміють, як все змінилося, і продовжують використовувати відносно Свободи застарілі міфи.

"Нас фінансує і канадська розвідка, і ФСБ, і Ватикан"

- Ви вважаєте, що народ підтримає вас і на сході, а чи є там кадри, які достойно представлять партію на мажоритарних округах?


- Звичайно, у всіх областях по-різному. Але в цілому кадровий резерв у нас є на кожному окрузі.

- А як з ресурсом фінансовим? Ви позиціонуєтеся як партія без олігархів. Парламентські вибори - задоволення дороге.

- Так, це недешево. Будемо мобілізуватися так, як і завжди. Ми ж якось раніше викручувалися. Нас часто звинувачують в якомусь непрозорому фінансуванні, бо інших аргументів у противників немає. Але, вибачте, де це фінансування? Покажіть.

- Подейкують, Свободу фінансує Борис Колесніков за деякої участі Ігоря Коломойського...

- Це не тому депутати від Свободи 29 листопада вистежили Колеснікова, який приїхав до Львова, і влаштували скандал з приводу того, що він, використовуючи своє службове становище, заїхав на автомобілі разом з мером міста до входу до міськради, незважаючи на те, що в'їзд туди заборонений?

До речі, щодо Колесникова, Коломойського і так далі. Це не новий слух. Цікавих версій стає все більше. Є абсолютно серйозні люди, які говорять, що нас фінансує і канадська розвідка, і ФСБ, і Ватикан. Що стосується олігархів, то практично всім їм приписували якісь зв'язки зі Свободою.

А якщо говорити про фінансування Свободи серйозно, то у нас є економічна рада партії. До неї входять наші партійці-підприємці, які і підтримують нашу життєдіяльність. Якщо можна, обійдемося без прізвищ - не хочеться, щоб наступного дня після публікації інтерв'ю у наших прихильників в гостях одночасно виявилася податкова, пожежна та інші інспекції.

- Чи користуються члени вашої економічної ради якимись привілеями? При формуванні виборчих списків, наприклад...

- Хочете - вірте, хочете - ні, але преференцій немає. Будь-який партієць повинен доводити свою спроможність ще й у роботі місцевих осередків. Наші підприємці - не виняток. Банально купити місце у списку у нас неможливо.

"Націоналісти могли підтримати Тимошенко в 2010-му"

- Сьогодні опозиція намагається об'єднатися. А не шкодуєте, що на президентських виборах не висунули єдиного кандидата? Тоді йшли Тягнибок, Тимошенко, Яценюк,
Ющенко, а переміг Янукович.

- Свобода тоді прийняла вірне рішення щодо висунення свого кандидата. І я заздалегідь говорю, що Свобода завжди висуватиме свого кандидата, тому що ми - ідеологічна партія.

І ми також зайняли правильну позицію між першим і другим турами в 2010-му. Коли наш кандидат не пройшов у другий тур, ми звернулися до Юлії Тимошенко, і дали зрозуміти, що, по-перше, наш виборець ніколи не проголосує за Януковича, але, якщо вона хоче, щоб за неї проголосував націоналістичний виборець, вона повинна піти назустріч. Тягнибок не може сказати "Виборець Свободи, піди і проголосуй так-то", якщо це суперечить нашим принципам. Мене просто не послухають. Я не монополіст, не вождь, я перший серед рівних.

Ми дали зрозуміти тоді Тимошенко, що якщо вона хоче голосів від націоналістів, то за два тижні між турами вона повинна: ​​а) оприлюднити таємні договори, які вона підписувала з Путіним (для нашого виборця незрозуміло, що можна було підписувати цілу ніч, не кажучи вже про те, як вона хіхікала з ним в Ялті), б) покарати своїх депутатів, які публічно говорили про те, що Лозинському потрібно присвоїти звання Героя України, а також тих, хто голосував за святкування річниці комсомолу в Україну. І, нарешті, вона повинна була сформулювати свою позицію щодо Бандери й Шухевича, висловитися щодо УПА. Досить цієї теми уникати. Інакше як можна сподіватися на голоси націоналістичного електорату? Я впевнений, що якби Тимошенко хоча б в одному з цих пунктів пішла назустріч, її б підтримали.

- А як ви тоді збираєтеся вмовляти ваш принциповий електорат голосувати, скажімо, за кандидата-ліберала, якого разом з колегами по комітету зобов'яжетесь спільно підтримати в мажоритарному окрузі на наступних виборах?

- Це питання. Я все-таки сподіваюся, що в окремих випадках у нас, взагалі у будь-якого учасника комітету, буде право вето на будь-якого кандидата, і ветувати ми будемо тих, хто нам здасться потенційною "тушкою". Це питання ми обговорювали у себе на політраді, і воно дійсно стоїть гостро. Поки зарано говорити, як ми будемо в подібних випадках переконувати свого виборця. Але я можу гарантувати, що зі своїм виборцем ми будемо абсолютно чесними. До речі, саме тому ми завжди були категорично проти формування єдиного опозиційного списку на пропорційній основі.

- Як підете на вибори - за списком або округом?

- За будь-яких обставин - на чолі списку, якщо до того часу, звичайно, буду головою партії. Навіть якщо б бар'єр був 30%, навіть якщо б у нас не було шансів. Глава партії не може не йти на чолі списку.

- Хто займе перші номери в списку, крім вас?

- Свобода в цьому плані партія прогнозована. Якусь випадкову людину ви у нас не побачите. Можна буде звірити наш новий список зі списком на попередніх виборах. Це будуть практично ті ж люди: Тягнибок, Фаріон, Бенюк, три голови облрад - Сич, Кайда, Панькевич. А є ще Вітів, Мохник, Ігор Мірошниченко.

- А чому ви категорично проти єдиного списку всієї опозиції?

- Ось дивіться: є Свобода, Фронт змін, Батьківщина. Їх виборці залізно проголосують "за". Але якщо виборцеві Батьківщини сказати "проголосуйте за блок Батьківщина-Свобода", він погодиться? Не впевнений. Свободівець проголосує за об'єднаний список з Фронтом? Теж питання. Тому ми вважаємо, що сумарно, наступаючи трьома паралельними колонами, ми наберемо більше, ніж загальним списком.

А з приводу мажоритарки я вам гарантую: кандидат, який буде йти від бренду "Батьківщина, Фронт змін і Свобода", переможе. Ми візьмемо 100% округів в західній Україні - можете не сумніватися. 85% округів будуть нашими в центральній Україні, і 50% - у східній, це реальна перемога. Навіть, якщо влада піде на фальсифікації. Якщо люди будуть знати, що це кандидат від трьох опозиційних партій, - все, перемога.

Роман ЧЕРНИШЕВ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини