RU

Турчинов: Першим номером у списку буде Тимошенко

06.12.2011, 12:17
Турчинов: Першим номером у списку буде Тимошенко - Фото
Турчинов стверджує, що проти нього заведено стільки кримінальних справ, що "можна з рахунку збитися" (фото - byut.com.ua)

Соратник лідера Батьківщини дає зрозуміти, що сьогодні Тимошенко практично не впливає на ситуацію в партії, але "першою в списку повинна бути вона"

В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ колишній перший заступник Юлії Тимошенко по уряду та її діючий перший заступник по партії Батьківщина Олександр Турчинов розповів про спроби об'єднання опозиції, роль Анатолія Гриценка у сценарії Банкової та фінансові проблеми головного конкурента Партії регіонів. А також дав зрозуміти, що останнім часом "умови СІЗО і самопочуття лідера" практично позбавили опального екс-прем'єра можливості впливати на ситуацію в її політичній силі.

"Окремого об'єднання з Яценюком немає"

- Про яке об'єднання з Арсенієм Яценюком ви домовляєтеся?

- Я не знаю про якесь окреме об'єднання. Є Комітет опору диктатурі. І в рамках комітету координується робота всіх опозиційних партій. Мені б хотілося, щоб всі партії об'єдналися в одну. Але це малоймовірно. Якби в законі про вибори нам вдалося зберегти участь блоків, тоді можна було б про це говорити. Але створити з усіх партій одну технічно неможливо. І нечесно. Занадто великі відмінності між ними: від радикально правих до лівоцентристських. Швидше за все, невеликі партії зможуть влитися в більші. Оптимально, якщо на вибори від опозиції підуть дві або три партії, які будуть взаємодіяти, а не протидіяти одна одній. Така коаліція, створена ще до виборів, змогла б перемогти. Єдина позиція повинна бути щодо мажоритарних округів. Виставити єдиного кандидата від опозиції на кожному окрузі - це реально.

- Як буде формуватися список єдиних кандидатів в округах?

- Опозиції необхідно розподілити округи пропорційно до рейтингів політсил.

- Депутати розповідали про те, що питання об'єднання партій лунало, але Яценюка не влаштувала квота, запропонована вами: два списочника від Батьківщини на одного від Фронту змін.

- У нас взагалі не було на цю тему розмови. Крім того, крім партії Яценюка, є ще ПРП, Самооборона, Рух, Свобода та інші. Розділити список тільки на двох неможливо. Опозиція не обмежується двома партіями.

- Що за конфлікт у вас стався з Гриценком?

- Ніякого конфлікту не було. Анатолій, як мені здається, просто захотів отримати політичні дивіденди на протиставленні себе іншим. У влади є постійний запит на так звану третю силу, яка била б разом з Партією регіонів по опозиції. І на цю роль приглядають багатьох. Головне завдання - розкол опозиційного руху. Мені дуже прикро, що Гриценко зараз грає роль, прописану в сценарії Адміністрації президента, синхронізуючи свої заяви з такими, як Ющенко і Ляшко.

- Купили?

- Я не будуть цього говорити. Логіка лідерів міні-партій зрозуміла. Для них норма про прохідний бар'єр 1% в законі про вибори була важлива. Ми не змогли її протягнути, але ми змогли провести положення, які мінімізують можливість фальсифікацій. А чесні вибори для нас важливіші за дрібні політичні амбіції.

"З Тимошенко нелегко обговорити нагальні теми"

- Прийняття закону про вибори було схоже на договірний матч з владою. Цей закон може розцінюватися як спроба консервації зручного для Банкової парламенту.

- Ви вважаєте, що якби в законі записали прохідний бар'єр 1% - це була б велика перемога і оновлення? Для влади, якщо б її агресія не паралізувала здатності аналізувати, 1% бар'єр був цікавий ніяк не менше ніж маленьким партіям. Вона б проплатила голосно кричущих штрейкбрехерів, забезпечила б їм телевізійну рекламу, і в підсумку опозиція виявилася б розмита і дискредитована замовними фантомами-одноденками. Я не очікував, що вийде дотиснути всі зміни в закон. Це не була повністю наша заслуга. Якби не підтримка Європи, нам би не вдалося прийняти такий закон.

У первинному варіанті Партії регіонів виборів як таких взагалі не було передбачено. Будь-якого кандидата можна було зняти без суду за двома зауваженнями більшості від комісії, яку формувала та ж Партія регіонів. Тому, можливо, таке голосування за закон для когось і було неприємним. Але краще перемагати у важливих тактичних питаннях, ніж просто констатувати власне безсилля і чергове беззаконня влади, розраховуючи тільки на те, що Захід не визнає вибори.

- Вам не здається, що цим голосуванням порушена політична логіка? Поки бютівці голосували в парламентському залі з владою, Юлія Тимошенко сиділа в тюрмі.

- Тільки перемігши на виборах, опозиція зупинить маховик політичних репресій. Я не вважаю, як дехто, що цей закон - велика перемога опозиції. Зайнята тактична висота. Замість потворної заготовки, яку Адміністрація президента готувала для себе, ми продавили максимально можливий варіант для проведення чесних виборів. Грати за принципом "чим гірше, тим краще" непродуктивно. А звинувачення в непослідовності опозиції висувають маргінальні політики, якими диригує Банкова. Подивіться результати голосування за незаконне продовження повноважень парламенту. Ви там побачите дуже багато таких ось опереткових опозиціонерів. Для них підняття прохідного бар'єру, що заважає проповзти до парламенту, - найстрашніше, що відбулося за час приходу Януковича до влади.

- Як Юлія Володимирівна поставилася до голосування по закону про вибори?

- У нас є дуже серйозна проблема - проблема комунікації. Навіть перебуваючи за гратами, Юлія Тимошенко залишається реальним лідером нашої партії. Але останні чотири тижні через загострення хвороби і відсутність лікування вона не підводиться з ліжка. Адвокати можуть з нею поговорити тільки тоді, коли її допитує або прокуратура, або податкова міліція. Все її лікування звелося до таких ось позапланових допитів. І в цей час не так легко обговорити нагальні теми.

"На мене порушено безліч справ"

- Мені доводилося чути думку, що особисто ви на чолі Батьківщини дуже вигідні для влади. Знову ж таки, на вас поки не заводять кримінальні справи - це додає підозр.

- На мене заведено стільки кримінальних справ, що можна з рахунку збитися. Починаючи з протистояння 24 серпня (на День Незалежності України, - ред.), коли робилася спроба мене затримати. І закінчуючи реанімацією справ, які на мене заводили ще за часів Кучми (організація масових заворушень, захоплення Адміністрації президента, телецентру, слідчих ізоляторів тощо). Я знаю, що вони перелопатили все, що можна було, пов'язане з моєю діяльністю в уряді. Проти нашої партії спрямована ​​вся агресія влади. Наш лідер за гратами. Наших прихильників звільняють з роботи і переслідують. Але ми продовжуємо боротьбу. Так що, якщо когось засмучує, що не всі члени партії сидять за гратами, пред'являйте претензії не до нас, а до цієї неадекватної влади. Вони б із задоволенням всіх посадили, але наша партія дуже велика. Всім просто місця в тюрмах не вистачить.

А щодо моєї діяльності останнім часом стало поширюватися так багато бруду і брехні через підконтрольних політологів і підконтрольні ЗМІ, що є кращим доказом правильності моїх дій.

- Може, проблема в тому, що, як і Партія регіонів, Батьківщина будувалася як партія великого бізнесу?

- Не можу з вами погодитися. Наша політична сила пройшла важкий шлях становлення. Так, ми були певний період при владі і, як це часто буває, в партію приповзло багато людей, у яких не було переконань, лише корисливий інтерес. Але бритва репресій нас дуже добре почистила та згуртувала наші ряди. Кістяк партії і фракції якраз і складався з людей, які прийшли до нас за переконанням. Вони витримали всі атаки, не зламалися, а стали лише сильніше.

- Поки що всі партії в Україні фінансувалися за рахунок продажу місць у списку. Люди, що йдуть до ВР за гроші - потенційні тушки. Як ви будете формувати список цього разу?

- Так, у нас колосальні проблеми з економічним ресурсом. З іншого боку, в партії формується актив, для якого фінансова мотивація не є головною в житті. Останні два роки ми проводимо наші акції без фінансових затрат. Небагато політсил можуть цим похвалитися. Коли заарештували Юлію Володимирівну, багато людей з регіонів їхали до Києва за свій рахунок. Наші активісти готові віддати останнє, щоб підтримати лідера і захистити країну. Я думаю, що наступна кампанія буде для нас дуже економною.

"Ми придумали засіб від тушок"

- Ви будете брати в список людей за гроші?

- Я збрешу, якщо скажу, що нам не потрібні ресурси для ведення роботи. Але будемо знаходити джерела та формули фінансування, які б не допустили проходу в список потенційних тушок.

- Що за формули?

- Це наше ноу-хау. Я б ним поділився, але не можу виключити, що агенти Партії регіонів прочитають це інтерв'ю.

- Я все одно не розумію, як ви можете захистити бізнесменів в своєму списку.

- Значить, вони не будуть заходити в список, будуть стояти осторонь. Зараз багато бізнесменів, які платили Партії регіонів, допомагали їй, агітували за неї, в тому числі на південному сході України, в шоці. Я думаю, вони готові убезпечити себе від перманентної загрози та агресії з боку влади і будуть сприяти поверненню країни на демократичний шлях розвитку.

- У списку будуть нові обличчя?

- Коли, наприклад, Сергій Тігіпко або Віктор Ющенко пішли на вибори, всі чомусь вирішили, що це нові обличчя. Хоча вони мали досвід роботи в урядах, в Нацбанку. Сергій також був начальником штабу Януковича, про що всі забули. Найчастіше, коли хтось розповідає про нове обличчя, виявляється, що просто на обличчя у нас коротка пам'ять. Виявляється, що в цього нового обличчя старі вуха і до болю знайомий довгий ніс. Якщо ви хочете, щоб були абсолютно нові обличчя - беріть дітей з дитсадка. Брати людину, у якої немає досвіду політичної роботи, яка не досягала результату на цьому терені, невиправдано і ризиковано. Водночас я згоден, що має бути оновлення команди. І в цьому нам допоможуть партії-союзники.

- Хто тоді буде першим номером?

- Першим номером повинна бути Юлія Тимошенко. Останні заяви західних країн стосуються не тільки повернення незаконно відібраної у неї свободи, а й повернення їй права займатися політикою. Так що, я думаю, саме Юлія Володимирівна піде під номером один.

- Тепер про мажоритарників. Очевидно, партія не зможе їх підтримати.

- Партія буде допомагати мажоритарникам своїм авторитетом.

- Але крім авторитету партії потрібні ще листівки, агітбригади...

- Гречка, мило, ковбаса ... Як же без цього? Ось в цьому і проблема мажоритарних виборів. Підкуповувати будуть масово.

- На вибори потрібні гроші. Ви ж не дасте по мільйону кожному мажоритарнику. Тому може вийти інша схема: людина пройде в парламент через вас, але за попередньою домовленістю з Банковою потім перейде в коаліцію з ПР. Що ви збираєтесь робити?

- Така проблема існує. Але мені здається, що людина, у якої є ресурс на підкуп, не піде в Батьківщину. Занадто високі ризики все втратити ще до дня голосування. Для такого "упакованого" є схема самовисування. Вони будуть позиціонуватися як "незалежні" кандидати, у яких тільки одна мета в житті - підгодувати жителів округу. Так що таких фахівців з надання послуг населенню в передвиборчий період буде багато. Вони залежні від влади і будуть на неї працювати, отримавши мандат. Їм з нами не по дорозі. До нас підуть інші люди, які будуть розраховувати не на гроші на підкуп, а на ідеологічне позиціювання. Професійні політики, лідери громадських організацій, письменники, діячі культури, вчені, військові, яких викинули з армії. Вони можуть обиратися не за рахунок гречки або асфальтування доріг, а за рахунок свого авторитету і готовності протистояти криміналітету, які засіли в урядових кабінетах.

"Конфліктів в партії немає"

- Які конфлікти зараз існують всередині вашої партії?

- Дуже багато конфліктів у ЗМІ. У партії їх немає. Всі розмови про наші внутрішні конфлікти інспіруються владою. Спочатку вони говорили про те, що Батьківщина розсиплеться, потім, що буде розкол - не вийшло. Писали, що всередині Батьківщини створюються нові партії - не відбулося. Тепер почали розповідати, що я пригнічую молоді та перспективні дарування, не даю розкритися. Це все спроба влади злити в інтернет свої нездійсненні мрії та надії.

- Тобто, конфліктів, наприклад, з Наталією Королевською та Сергієм Соболєвим у вас немає?

- Із Сергієм у нас багаторічні дружні відносини. Наталія активно займається роботою в підприємницькому середовищі. Ніяких партійних конфліктів немає. Кілька місяців тому якесь ліве видання надрукувало "таємний список" Батьківщини на виборах, який нібито склав Турчинов. Всі качки і чутки тиражуються виключно для підриву стабільності і довіри в рядах партії. На це розраховує Банкова.

"Ми переживаємо за життя Тимошенко"

- У день вироку Юлії Тимошенко на вулиці вийшли від сили три-п'ять тисяч людей. Ви не були здивовані тим, наскільки низькою виявилася ваша мобілізаційна здатність?

- Того дня біля Печерського суду було близько 10 тисяч людей, але цього, звичайно, занадто мало, щоб переламати ситуацію. На жаль, відчуття страху та безпорадності, які нав'язує нашому суспільству влада, дають результати. Багато моїх знайомих просто плакали, але сиділи вдома. Мені здається, що краще не сидіти вдома і плакати, а виходити на вулицю. Хоча стан справ в країні погіршується так різко, влада діє так жорстоко й аморально, що емоційний стрес, в якому кожен день перебуває більшість наших громадян, може змінити ситуацію. Це призводить людей не тільки до готовності протистояти владі, але й до стану агресії. Потрібна координація зусиль, щоб цей потенціал перевести в організовані акції протесту. Інакше може початися некерований і руйнівний бунт.

- Може бути, справа не в страху, а в довірі? Вірніше, в недовірі до вашої партії.

- Сказати, що в країні все в болоті, а Батьківщина в ореолі слави, було б нещиро. З іншого боку, з соціології можна відстежити, як збільшується в нашу користь розрив між нами і нашими головними опонентами. Десь в 2010 році і в першій половині 2011-го була тенденція на вихід з партії. Зараз ситуація змінилася. Люди, незважаючи на ризик і загрози, йдуть у партію, розуміючи, що вже рівно це - виклик владі. У нас були проблеми, але ці проблеми вирішуються. Довіра повертається. Підтримка людей міцнішає.

- Ви розраховуєте на більшість у парламенті?

- Якщо в країні будуть проходити вибори, я переконаний, що Батьківщина та інші опозиційні сили зможуть сформувати більшість.

- Що зі здоров'ям Юлії Володимирівни? Ви можете назвати її точний діагноз?

- Озвучувати діагноз вважаю неетичним. Скажу лише, що у неї великі проблеми з хребтом. І не тільки. Потрібне серйозне клінічне лікування, яке в СІЗО не можуть надати за визначенням.

- Ви розумієте, що поки не стане відомий точний діагноз, у багатьох залишаться сумніви в тому, що Тимошенко дійсно сильно хвора?

- Чіткий діагноз передано до апеляційного суду судді-доповідачу. З усіма підписами, печатками, рентгеном і МРТ. Головна проблема в тому, що вона не може сама ходити. Влада не зламала її політично і намагається знищити фізично. Ми переживаємо за її життя. Вони настільки бояться Тимошенко, що готові піти на все.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини