RU

Томенко: Я готовий конкурувати з Порошенком і Катеринчуком

18.07.2013, 14:17
Томенко: Я готовий конкурувати з Порошенком і Катеринчуком - Фото
Микола Томенко

Соратник Тимошенко - про київські вибори, складний вибір для екс-прем'єра і появу молодого мільйонера Курченка в медіабізнесі

В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
опозиційний політик, голова комітету Ради з питань свободи слова Микола Томенко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
розповів, чому Юлії Тимошенко не обов'язково зараз погоджуватися на лікування за кордоном, що потрібно робити і чого не можна допускати у вирішенні проблеми київської влади, а також визнав, що парламентській фракції Батьківщини ще далеко до згуртованої команди однодумців.

- Влада наполягає на роботі Київради останнього скликання до виборів, дата виборів невідома, опозиція силою зриває засідання. Але чи є у вас єдиний план виходу з патової ситуації?


- Слід створити спеціальну парламентську комісію, сформовану 50/50 з представників влади та опозиції. Вона і повинна запропонувати вихід з ситуації, що склалася. І не тільки в Києві, у всіх проблемних регіонах, а також у спірних округах з виборів до Ради. Вважаю, що вибори повинні пройти до листопадового саміту Україна-ЄС у Вільнюсі - приблизно наприкінці жовтня або в першій половині листопада. Решта варіантів неприпустимі, тому що не вирішують причин проблеми.

Наприклад, влада періодично закидає інформацію про те, що вибори мера Києва можна провести в грудні, але без виборів Київради. У мене питання: що новий мер буде робити з нинішньою міськрадою, що складається з дискредитованих людей Черновецького

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
, регіоналів та тушок від опозиції? Я проти такого половинчастого рішення, і якщо влада запропонує це питання на голосування в Раду, опозиція не повинна за нього голосувати. Проблема не в тому, щоб дати киянам мера, а в тому, щоб відродити повноцінне місцеве самоврядування. До всього іншого, нам варто повернути столиці скасовані в 2010-му році районні ради - вони логічно вписуються в управлінську модель мегаполісу.

Ця ж комісія повинна почати напрацювання необхідних змін до закону про вибори президента України.

- Це ваше бачення розвитку ситуації, а що робити з Київрадою в даний момент?

- Не можна допустити прийняття рішень нинішнім простроченим скликанням Київради. Особливо рішень, які стосуються виділення землі, нерухомості та інших муніципальних об'єктів.

- Тобто блокування?

- Так, цей тренд поки що актуальний.
Або у Порошенка і Катеринчука дуже багато зайвих грошей, або вони готують якийсь, тільки їм зрозумілий, плацдарм для президентських виборів-2015 
- Коли-небудь вибори в Києві все ж відбудуться. Хто має стати єдиним кандидатом на пост мера, і чи згодні ви підтримати Петра Порошенка,

<a href="http://liga.net/">Источник</aаа
якщо вирішить фракція та колеги по опозиції?


- Поки ця тема неактуальна. Але особисто я не готовий підтримати жодного кандидата, якщо вибори мера Києва будуть проходити без виборів до Київради. Без опозиції провести в Раді питання формату київських виборів не можна, і якщо хтось з моїх колег проголосує за проведення виборів мера без міськради - він розпишеться у своїй лояльності до Банкової. Нелегітимну владу не можна легітимізувати частково - її потрібно міняти.

- У такому разі, ваш колега Катеринчук

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
вже сьогодні підіграє Банковій? Без консультацій та узгодження з партнерами по опозиції він вже розгорнув активну мерську кампанію.

- Я не розумію холостих кампаній Порошенка і Катеринчука. Тут можуть бути дві причини: або у кандидатів дуже багато зайвих грошей, або вони готують якийсь, тільки їм зрозумілий, плацдарм для президентських виборів 2015 року.

Не можна вести кампанію без зрозумілих правил гри на виборах. Як тільки правила гри будуть визначені, я готовий, щоб і моя кандидатура розглядалася серед інших кандидатів у мери Києва від опозиції. Серед столичних виборців, які готові голосувати за опозицію, у мене дійсно хороший рейтинг. Але я готовий розглядати і обговорювати будь-які кандидатури, тільки давайте чесно: якщо ви хочете балотуватися від опозиції, ви повинні бути членом опозиційної фракції - Батьківщина, УДАР або Свобода

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
.

- Привіт Петру Порошенку?

- Тут навіть нема про що говорити.

- Чи правда, що в результаті інтриг напередодні об'єднавчого з'їзду Батьківщини і Фронту змін вас мало не виключили з партії?

- Неправда. Мала місце внутрішньопартійна дискусія навколо концепції об'єднання двох політичних сил. Я та інші представники старої гвардії Батьківщини відстоювали формат об'єднання "знизу" - починаючи з низових осередків партій. Але оскільки наш лідер Юлія Тимошенко

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
підтримала концепцію швидкого об'єднання "зверху", то так і сталося. Ми підкорилися волі лідера партії. Хоча деякі наші пропозиції все ж були враховані - наприклад, з'їзд висунув Тимошенко кандидатом у президенти від партії, тим самим продемонструвавши, що саме вона досі №1 в опозиції.

Однак раз на процесі об'єднання перемогла не моя концепція, то я з моральних міркувань не можу представляти собою керівництво партії і говорити від його імені. Бажаю новому керівництву, молодій команді Батьківщини зробити європейську партію, хоч і вважаю, що європейську партію з Батьківщини варто було б робити трохи інакше. Тому сьогодні я парламентарій, громадський діяч, але не партійний керівник.
Бажаю молодій команді Батьківщини зробити європейську партію, хоч і вважаю, що європейську партію з неї варто робити інакше 
- Захисник Тимошенко Сергій Власенко заявив, що 30 липня вона повинна вийти на свободу - набуває чинності рішення Європейського суду з прав людини за першою скаргою екс-прем'єра. Влада може проігнорувати вимоги міжнародного права. Що тоді робитимуть соратники Тимошенко?

- Ми будемо вимагати виконання рішення ЄСПЛ, в тому числі залучаючи громадськість і міжнародні інстанції. Мушу зазначити, що сьогодні відбувається дискусія щодо того, що важливіше: погодитися на лікування Тимошенко за кордоном при тому, що термін її ув'язнення залишається в силі, і, відповідно, перспектива її участі в президентських виборах мінімізується, чи все ж наполягати на її звільненні, навіть якщо через це вона не зможе відправитися на лікування в найближчий час. Я схильний підтримати  Власенка

<a href="http://liga.net/">Источник</a>
і відстоювати другий варіант. Стратегічно необхідно, щоб Тимошенко брала участь у президентських виборах.

- Опозиція сьогодні не виглядає згуртованою - Свобода створює свій альтернативний Кабмін, Кличко поводиться відокремлено, в Батьківщині чимало внутрішніх проблем. У зв'язку із цим виникають сумніви, чи вироблена  у вас єдина лінія поведінки на осінь. У опозиції є план?


- Поки ми тримаємося програми координації дій, прийнятої трьома партіями одразу після виборів 2012 року. У неї входить розробка і пропозиція законопроектів, а також синхронне голосування за спільні ініціативи. Цього плану дій ми і будемо дотримуватися. Особливу увагу потрібно буде приділити розробці правил проведення президентських виборів. Наприклад, я переконаний, що єдиного кандидата нам необхідно визначити вже перед першим туром. Інакше, беручи до уваги реалії сьогоднішнього дня, до другого туру жоден з опозиціонерів може просто не дійти.

- Тобто вас все влаштовує? А як бути з проблемами дисципліни? У цьому скликанні опозиція не раз провалювала ключові законопроекти, банально не зумівши забезпечити 100% явку своїх депутатів. З тих же київських виборів, наприклад.


- Така проблема є, і коріння її ведуть у формування виборчого списку. За інші фракції я говорити не можу, але Батьківщина поки справді не провела серйозною внутрішньофракційною дискусії на цю тему - чому є "тушки", чому не всі депутати відвідують пленарні засідання. Цю роботу теж належить провести. Відповідальність повинні нести не тільки ці депутати, а й ті, хто провів їх за списком.

- А це вже привіт Арсенію Яценюку?

- Не тільки, проблему варто розглядати ще глибше - хто також їх порадив Яценюку. Я, наприклад, не рекомендував тих людей, які стали тушками.

- А кого рекомендували до списку ви особисто? Хто, не дивлячись на вашу рекомендацію, все ж не став депутатом?

- Спільно з Андрієм Кожем'якіним та Іваном Кириленкомо від фракції минулого скликання ми подавали рекомендацію на Філенка і Стецьківа. На жаль, вийшло так, що вони не пройшли.

- Це тому що список формували в основному Яценюк і Мартиненко?

- Скажу так: я жалкую про те, що мої рекомендації не були повною мірою враховані людьми, що формували список Батьківщини.

- Питання  як до голови парламентського комітету з питань свободи слова. Як ви оцінюєте покупку медіахолдингу UMH Сергієм Курченком? Поділяєте побоювання, що влада готується зачистити медіапростір до виборів-2015?

- Будь-яка монополізація - це погано. Ще гірше те, що у компетентних структур, наприклад, у Нацради з телерадіомовлення, немає волі і бажання протистояти монополізації. Наприклад, у законі прописано, що один власник телеканалу не може отримати більше однієї загальнонаціональної і однієї регіональної ліцензії. У той час, як телеканал Інтер отримував по вісім ліцензій.

Так що в тому, що відбувається сьогодні, я не бачу якоїсь нової загрози - це продовження старої практики монополій на ринку. Просто додався ще один олігарх. Сьогодні в медіапросторі України корпоративні домовленості означають більше, ніж закони. А що буде до 2015 року мені поки прогнозувати складно.

Досьє на Миколу Томенка
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини