RU

Томенко: Не бачу сенсу в такій Верховній Раді

11.07.2011, 09:39
Томенко: Не бачу сенсу в такій Верховній Раді - Фото
4629212bd8fff43ff7e7c003cd95d7a7.jpg

У нас немає парламенту, який забезпечує інтереси всіх громадян… Раду перетворили на консультативно-дорадчий орган, що прямо суперечить Конституції… Вимагати від опозиції лобіювати закони, коли реальних опозиціонерів всього приблизно сотня, - несерйозно

Влада перетворила Верховну Раду на машину для прискореного голосування. Якщо так і далі піде, треба буде домагатися розпуску парламенту, - вважає віце-спікер Микола Томенко. Проте, і опозиція, на його думку, відпрацювала сесію не найкращим чином. А питання індивідуального голосування, незважаючи на запевняння регіоналів, так і не вдалося зрушити з мертвої точки. Про це Томенко розповів ЛІГАБізнесІнформ, підбиваючи підсумки восьмої сесії Ради.

- Які результати в цілому?

- Загальний висновок у мене песимістичний, якщо не трагічний. Якщо на наступній сесії парламент не почне вибудовувати себе як територію демократії й прийняття оптимальних рішень, з ним ніхто не буде рахуватися. Ні вищі органи влади взагалі, ні навіть просто чиновники, оскільки від нього нічого не залежить. Минула сесія підтверджує втрату авторитету, популярності і значущості Верховної Ради. З формальної точки зору, якщо говорити про кількісні параметри - сесія успішна. Прийнято багато законів і постанов. У той же час, якщо говорити про парламент, який забезпечує інтереси всіх громадян, - такого парламенту у нас немає.

- А що є?

- Фактично більшість перетворила парламент на машину для голосування, і ми бачимо, що це неефективно і навіть шкідливо. Про це свідчить історія з Податковим кодексом - ми вже вкотре повертаємося до поправок, які опозиція в свій час пропонувала. Але вони були відхилені, тому що хтось в уряді або в Адміністрації президента сказав, що це треба голосувати без обговорення.

Якщо парламент і на наступній сесії буде інститутом для механічного голосування за прискореною процедурою, я не бачу сенсу в такому парламенті. Значить, треба або домагатися дострокового припинення його повноважень, або взагалі думати про місце парламенту в системі прийняття рішень. На жаль, Верховну Раду перетворили на консультативно-дорадчий орган, що прямо суперечить Конституції, за якою парламент повинен бути представником українського народу.

- Як відпрацювала опозиція?

- Є успіхи. Нам вдалося не допустити прийняття деяких законопроектів, деякі змогли перенести. Є локальні тематичні успіхи опозиційних народних депутатів. Наприклад, прийнято низку моїх законопроектів, які не пов'язані з політикою і, проте, дуже важливі. Наприклад, про заборону ввезення в Україну браконьєрського спорядження для рибальства і полювання. Ми пролобіювали нормальне фінансування олімпійської та паралімпійської команд. Але все ж я думаю, що опозиція повинна бути більш активною, знаходити можливість і займатися просвітницькою роботою. Опозиція повинна більш активно і професіонально інформувати суспільство і показувати альтернативу: умовно, "ми не голосуємо за цей законопроект і пропонуємо таку альтернативу". Тут, я думаю, ми недопрацювали. Вимагати від опозиції лобіювати свої закони, коли реальних опозиціонерів всього приблизно сотня, - несерйозно. Треба готувати депутатів до такої змістовної інтелектуальної опозиційної діяльності в парламенті, яку ми ще в повній мірі не продемонстрували.

- Регіонали стверджують, що вони вже почали вирішувати питання індивідуального голосування, що все більше їх однопартійців приходять в зал…

- Це не відповідає дійсності. Взяти хоча б таке суперпринципове питання, як пенсійна реформа, про прийняття якої президент Янукович заявив на прес-конференції як про позитив, очевидно, не читаючи її. Так ось, якщо на це важливе голосування з більш ніж 180 народних депутатів від фракції Партії регіонів прийшло близько 100, я не думаю, що це висока явка. Не переламали вони ситуацію.

- Яким чином це можна зробити?

- Думаю, тільки законодавчим закріпленням процедури персонального голосування і обмеженням депутатської недоторканості. Це дві радикальні речі, завдяки яким буде створений грунт для того, щоб в парламенті працювали люди, які хочуть бути законотворцями, а не просто отримувати статус і преференції.

Ірина ШЕВЧЕНКО


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини