RU

Спостерігач з Росії: Висновок лідерів навіть допомагає опозиції

24.10.2012, 10:33
Спостерігач з Росії: Висновок лідерів навіть допомагає опозиції - Фото
Кочетков говорить, що поки ситуація з виборами в Раду більш-менш нормальна, але може все зіпсувати день голосування

Голова місії CIS-EMO Кочетков - про лідерів опозиції, які сидять, поведінку партій і мажоритарників, веб-камери на дільницях і колег-спостерігачів

Оцінки діяльності зареєстрованої в Росії міжнародної організації зі спостереження за виборами CIS-EMO неоднозначні. Її дорікають в ангажованості на користь нинішньої української влади і озвучуванні точок зору Кремля. Голова CIS-EMO Олексій Кочетков нещодавно розкритикував діяльність спостережної місії від ОБСЄ і, здавалося б, тільки зміцнив критичне ставлення. Тим не менш, підготовлену попередню доповідь щодо парламентських виборів в Україні публікує і ОБСЄ - з приміткою, що "місія CIS-EMO є не настільки проросійською, як це прийнято вважати".

В інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ Кочетков розповів, як працюється його експертам в Україні, чому Партія регіонів уникає спілкування зі спостерігачами і в якому випадку опозиція визнає результати виборів.

- Як ваша місія буде працювати 28 жовтня, охопите всі округи?


- Всі округи ні. В принципі, спостерігачів вистачає, але я не думаю, що потрібно розпорошуватися. Зараз створюємо карту порушень, забарвлюючи округи від синього кольору до яскраво-червоного. Яскраво-червоний - це самі тривожні. От і будемо людей розподіляти за таким принципом - де сама тривожна обстановка, туди поїде більше спостерігачів.

- Уже багато червоних округів?

- Є. Поки не яскраві, але від рожевого і ближче до червоного намічаються.

- А де саме?

- Це інтрига. Ми опублікуємо звіт пізніше.

- Які найпоширеніші порушення зафіксували?

- Дуже багато підкупу, тиску на кандидатів. У мажоритарних округах незаконна агітація, чорний піар, фальшиві листівки.

- Я правильно розумію, що лідирують по порушеннях мажоритарні кандидати?

- Так, понад 80% всіх порушень - мажоритарка.

- Частіше партійні кандидати або самовисуванці?


- Різні ситуації є. Я перший раз зустрічаюся з явищем, коли від однієї партії себе позиціонують два-три кандидати і більше в одному окрузі. Я думаю, це боротьба місцевої еліти і бізнес-структур. Люди купують бренд або беруть його на час в лізинг. Але корумпованість партійних структур призводить до того, що один бренд дають в лізинг відразу декільком людям.

- Це виключно українська особливість?

- На мій погляд, так. В Україні та Росії на сьогодні дуже різні системи. У нас все дуже структуровано, нудно й передбачувано. А тут все набагато жвавіше, в десятки разів. Абсолютно непередбачувано.

- Як працюється вашим експертам?

- Це дуже добра українська традиція, коли міжнародним спостерігачам виявляється повна свобода дій. Ми вільно спілкуємося на всіх рівнях. Колись влада від нас ховалася. Зараз вона розуміє, що це марно і тільки гірше для неї. Намагається не притримувати цікаву для нас інформацію. Партії взагалі відкриті в своїй масі. Єдине, чомусь представники Партії регіонів від нас бігають на місцях. Центральний штаб ні, а в областях не дуже активно з нами співпрацюють. Я думаю, що це витрати внутрішньої організації партії. Комуністи, Батьківщина, УДАР, Свобода - більш розкуті в спілкуванні зі спостерігачами. Окружні комісії теж охоче з нами співпрацюють. ЦВК в рамках закону все, що нам необхідно, надає. Жодних претензій немає.
У Росії завдяки установці веб-камер у всіх школах тепер є інтернет. Так і тут: цирк поїде, а інтернет залишиться 
- А мажоритарні кандидати?

- Буває, ображаються. Були випадки, що навіть намагалися тиснути на нас, ініціювати якісь замовні матеріали у підконтрольних ресурсах. Але ми намагаємося ці питання з людьми відразу з'ясовувати. Навіщо це? Ми сюди приїхали допомагати, а не воювати. Специфіка нашої роботи така, що з нами сваритися - собі дорожче.

- Ваші експерти будуть працювати на закордонних дільницях?


- Нас більше цікавить голосування в самій Україні. До того ж, їх так мало цих іноземних дільниць. По всьому світу - 116. А українців в день виборів за кордоном будуть мільйони. Чому не вирішується питання відкриття виборчих дільниць в достатній кількості, мені незрозуміло. Технічні можливості є. У ЦВК Росії кажуть, що якби було відповідне звернення від України, організувати все дуже просто, але ініціатором повинен виступити МЗС України.

- Ви не вважаєте обмеженням прав зарубіжних виборців те, що вони не зможуть проголосувати за мажоритарних кандидатів?

- Моя думка: якщо виборця так хвилює, що у нього в окрузі відбувається - нехай купить квиток, приїде і проголосує. Потрібно заздалегідь про це дбати. Мільйони американців, приміром, теж не можуть проголосувати, перебуваючи за кордоном. Це велика проблема. Якщо українці хоч на 116 ділянках можуть проголосувати, то в Америці взагалі жах, що твориться.

- Багато нарікань на склад виборчих комісій. У вас є конкретні претензії?

- Роботи членів комісій поки особливо і не видно. Ми ж не можемо за ними постійно спостерігати або поставити веб-камеру. Але буває, що на прямо поставлені запитання ми отримуємо відповіді, які дають нам підстави вважати, що ці люди виборчий закон в очі не бачили. Але в цілому ситуація не катастрофічна. Складна, але звичайна.

- Ви згадали про веб-камери, наскільки виправдає себе їх використання у день голосування?


- По-перше, в Росії завдяки установці веб-камер у всіх школах тепер є інтернет. Питання, яке не могли вирішити довгий час, вирішилося буквально за півроку. Так і тут: цирк поїде, а інтернет залишиться. По-друге, психологічно камери впливають на членів комісій. Одна справа, коли шахер-махер відбувається десь під столом, в темряві. Інша справа - перед відеокамерою. Так вже можна і попастися. Це вже докази. Лише б у день виборів всі камери працювали.

- Серед реалій виборів-2012 - активна участь технічних кандидатів і партій. На Заході таке уявити неможливо, чому вони так популярні у нас?

- На Заході люди вміють рахувати гроші. Дурнів, готових розкидатися величезними сумами, там небагато. Мільйон туди, мільйон сюди - це не про Європу. Тут таких теж небагато, але тут є олігархи, які готові це робити під певні проекти.
У нас багато партій багато чого б віддали за посадку лідерів. Якби, звісно, ​​вибори були справжніми. Як добре, коли лідер сидить - роби, що хочеш 
- Неучасть лідерів опозиції Тимошенко та Луценка у виборах вплине на оцінку їхньої демократичності?

- Це питання активно обговорюється. По-моєму, в чомусь це навіть допомагає опозиції. Є якесь знамено, яке можна високо підняти. До того ж, наші слов'янські народи мають особливість дуже ніжно ставитися до постраждалих. Скривджені й потерпілі, навіть якщо і за справу, вважаються такими, що вже отримали по заслугах. До них відносяться набагато поблажливіше. У Німеччині, наприклад, якщо людину посадили, навіть якщо це зробили неправомірно, на ній поставлено тавро, німці ніколи не будуть за неї голосувати.

- Ви не бачите в цьому ущемлення прав мільйонів виборців?


- Але ж сама опозиція бере участь у виборах. Якби опозиція, чиї лідери в ув'язненні, вважала, що це неправильно, то виступила би категорично проти проведення будь-яких виборів до того моменту, поки люди не опиняться на волі. Сказали б, що бойкотують, і людей закликали б не йти. Але вони ж цього не зробили. Вони з великою охотою беруть участь, вкладають величезні гроші і в партійну пропаганду, і в мажоритарні округи. Навіщо? Я більше ніж упевнений, опозиція результати виборів визнає, особливо, якщо вони будуть для них більш-менш вдалими. Це політична реклама. У Росії багато партій багато чого б віддали, щоб отримати таку можливість. Якби, звісно, ​​вибори були справжніми.

- Віддали багато чого, щоб посадити своїх лідерів?

- Так, а заодно і простір розчистити для себе особисто. Як добре, коли лідер сидить - роби, що хочеш.

- Чи є передумови, що на якихось дільницях або навіть округах вибори можуть бути зірвані або визнані недійсними?


- Покаже день голосування. За великим рахунком, все залежить від людей. Захочуть прийти і проголосувати - прийдуть і проголосують. Зараз ніхто виборчі дільниці не підпалює, не заливає бетоном входи. А що буде на дільницях у день голосування, залежить і від спостерігачів, національних і міжнародних, і виборців, наскільки активно вони будуть себе вести.
Місія CIS-EMO візьме до уваги резолюцію ПАРЄ. Але тільки для того, щоб підійти з конструктивною критикою до своїх колег-спостерігачів 
- Ваш прогноз, якщо тенденції, що намітилися в ході кампанії, збережуться, в цілому вибори будуть визнані демократичними?

- Все залежить від того, як пройдуть самі вибори. Раптом всі з розуму зійдуть і почнуть дільниці палити.

- А якщо не почнуть палити, які підстави можуть бути у міжнародних інституцій, щоб визнати вибори недемократичними?

- Є певні міжнародні зобов'язання, які взяла на себе Україна. Зокрема, вони прописані в Копенгагенській угоді. Там дев'ять пунктів, що стосуються проведення прозорих, демократичних, вільних виборів. Якщо пройтися по цих пунктах, на сьогодні Україна не порушує жодного. Основним міжнародним стандартам вибори поки що повністю відповідають. Якщо ці стандарти в якийсь момент будуть порушені, тоді можна буде говорити, що вибори не відповідали зобов'язанням України. У Саудівській Аравії, наприклад, взагалі немає ніяких виборів, однак американців це абсолютно не хвилює. Тому я не думаю, що громадян України повинно хвилювати думка американців.

- Тим не менше, голова місії ОБСЄ Одрі Гловер заявила, що при оцінці виборів в Україні вони будуть керуватися резолюцією ПАРЄ по Тимошенко й Луценку.


- А якщо я приїду в США і буду аналізувати вибори в Штатах, то мені потрібно буде керуватися резолюціями Держдуми або Верховної Ради? Яке відношення це має до США? Точно так само, яке відношення резолюція ПАРЄ чи Сенату США, зовнішнього органу, що знаходиться далеко-далеко за кордоном, може мати до оцінки того, що відбувається? При оцінці потрібно враховувати те, що відбувається, що ви бачите своїми очима.

- Тобто місія CIS-EMO не буде брати до уваги резолюцію?

- Буде. Але тільки для того, щоб підійти з конструктивною критикою до своїх колег-спостерігачів.

- Чому кожного разу після проведення виборів оцінки спостерігачів від Заходу і СНД різняться?

- Мені здається, тому що ні тих, ні інших особливо ці вибори не цікавлять. Їх цікавлять геополітичні інтереси країн або наднаціональних структур, які їх надіслали. Тому ми критикуємо і тих, і інших без всякої географічної прив'язки. Вони влаштували собі міжсобойчик, видимість боротьби, і кожен потім відписується про виконану роботу. Ці побороли червону чуму, ті побороли світовий імперіалізм. Всі задоволені, а вибори як проходили в стані безладу, так і проходять.

Вибори-2012: досьє партій
Вибори-2012: всі новини й аналітика

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини