RU

Соболєв: Тимошенко спробують засудити до початку вересня

10.08.2011, 09:58
Соболєв: Тимошенко спробують засудити до початку вересня - Фото
73df32d3a0b9e8bec4a8d404f87666b0.jpg

Опозиціонери проходять у справі "Україна проти Росукренерго"… Хто розраховував, що сядуть за один стіл Яценюк, Тягнибок, Тимошенко, представники інших партій?.. Влада спровокувала процеси, на які не розраховувала - ситуація вийшла з-під її контролю

Комітет опору диктатурі у вівторок поповнився представниками Української соціал-демократичної партії і партії Свобода. Тепер в ньому 12 політсил. На засіданні говорили про нічну оборону наметового містечка, святкування Дня Незалежності, майбутні парламентські вибори. Нові союзники висловили готовність взяти на поруки Юлію Тимошенко, щоб використати всі юридичні можливості для її звільнення. Про цілі і перспективи нового опозиційного об'єднання в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ розповів учасник засідання, народний депутат від БЮТ і глава опозиційного уряду Сергій Соболєв.

- Чи не виявиться комітет об'єднанням ситуативним і короткостроковим?

- На мій погляд, навіть виходячи з порядку денного сьогоднішнього засідання, це явно союз не на день, не на тиждень і не на місяць. Це довгостроковий союз. Нас об'єднали процес у справі Тимошенко і проблема майбутніх виборів до Верховної Ради. Опозиційні партії стурбовані тим, в яких умовах, в якому році і згідно з яким законом пройдуть наступні парламентські вибори. Парламентська більшість, сформована за участю "тушок", скасувала вибори, які повинні були відбутися в травні 2011-го. Створено прецедент, коли Верховна Рада може приймати рішення і про наближення виборів, причому як парламентських, так і президентських.

- Яка програма максимум?

- Повернення до свободи слова, свободі зборів, мітингів. Словом, повернення ключових свобод, які існують в будь-якій демократичній країні, в тому числі економічних, які, на наш погляд, сьогодні повністю скасовані Податковим кодексом і тиском, який здійснюється на малий і середній бізнес. Це довгострокова програма. А тактика, яким чином досягнути мети... Ми чудово розуміємо, що якщо ми програємо процес по Тимошенко, то його, власне, програє не Тимошенко, а всі опозиційні сили.

- Чому?

- Сьогодні за гратами знаходяться два лідери списків двох провідних політичних сил, які отримали більшість в парламенті в 2007 році. Це перший номер списку БЮТ Юлія Тимошенко і перший номер списку НУНС Юрій Луценко. Якщо таким чином йтиме боротьба за місця в парламенті наступного скликання, у країни немає майбутнього. Коли опозицію нейтралізують арештами, це вже не вибори, а фарс. За таких умов наше ключове завдання - зробити все можливе, щоб були звільнені Тимошенко, Луценко, Діденко, були закриті кримінальні справи по Макаренку, Шепітьку, Корнійчуку.

- Тобто ваша програма мінімум - це звільнення Тимошенко, Луценка, Діденка та закриття кримінальних справ?

- Так. Ці люди проходять у справі, яку я не можу назвати інакше, ніж "Україна проти Росукренерго". Бригада Росукренерго, починаючи з Хорошковського, Бойка, представників Нафтогазу виступають проти держави Україна. Питання в тому, хто виграє цю справу.

- Експерти прогнозували, що Тимошенко не заарештують - просто дадуть термін умовно, щоб вибити з виборчих перегонів. Експерти прорахувалися або концепція помінялася?

- Думаю, що нічого не мінялося. Помста, яку планували Янукович і його оточення (передусім Фірташ) у відношенні Тимошенко, Діденка, Луценка, Макаренка та інших, полягала в тому, що ці люди повинні були опинитися за гратами. Просто вони не очікували такої реакції світової громадськості, вони не чекали, що в Україні почнуть об'єднуватися опозиційні сили. По-моєму, зараз Янукович зі своїм оточенням визначається, що далі робити.

- Хіба вони не досягли результату?

- На що розраховувала влада - Тимошенко у в'язниці, в БЮТ розгардіяш, партію захоплюють вигідні їм люди, регіональні організації деморалізовані, ті три партії, що входять в БЮТ, між собою сваряться, і далі можна спокійно виходити на вибори. А вийшло з точністю до навпаки. Партії, що входять в БЮТ, вчора на прес-конференції чітко заявили: ми залишаємося в блоці, і всі інсинуації навколо Тимошенко, боротьби всередині БЮТ відкидаються. А хто міг розраховувати на те, що сядуть за один стіл Яценюк, Тягнибок, Тимошенко, представники інших партій? Вважаю, що своїми діями влада спровокувала процеси, на які не розраховувала. Вони думали залякати, щоб всі розбіглися, здалися, а вийшло навпаки - це тільки мобілізувало опозицію.

- Як будете вирішувати питання лидерських амбіцій, яке заважало демократам об'єднатися раніше і яке рано чи пізно виникне знов?

- Мені здається, не амбіції заважали, заважала самовпевненість і упевненість в тому, що ніколи справа не дійде до нинішнього варіанту. Мало хто вірив, що буде згортання свободи слова, потім не вірили, що буде згорнена свобода підприємництва, потім не вірили, що пенсійна реформа буде прийнята в тому вигляді, в якому її прийняла влада. Думали, після п'яти років реальної демократії не можна повернутися назад, до стану, в якому ми перебували до помаранчевої революції. Але виявилося, що все це можливо! Більш того, можливі арешти, репресії. Всі розуміють, що ключове завдання зараз - утвердження незалежної демократичної України. Потім вже інше - хто ким буде в цій незалежній Україні. Я думаю, що перше питання сьогодні і об'єднало всіх.

- Ви говорили про те, що повинні вичерпати всі юридичні можливості звільнення Тимошенко. Якщо результату не буде, що робитимите далі?

- У нас є досить підстав для того, щоб Тимошенко була звільнена. Такі підстави дає Кримінально-процесуальний кодекс, і ми будемо максимально їх використовувати. Коли будуть вичерпані юридичні можливості в межах України, у нас з'являться юридичні можливості за її межами. Ми цим скористаємося, оскільки з самого початку спостерігаємо масу порушень процесуального характеру, які, власне, і є підставами для скасування рішень українських судів, наприклад, Європейським судом з прав людини.

- Будете наполягати на поновленні трансляції судових засідань?

- Янукович дав команду закрити цей процес від суспільства, усвідомивши, що суд над Тимошенко перетворюється в суд над владою, над Росукренерго, над кримінальними зв'язками Януковича, Фірташа, Азарова, Бойка, Льовочкіна, Хорошковського. Тому перед нами стоїть ще одне завдання - знову відкрити цей процес, щоб люди могли в прямому ефірі бачити, що там відбувається. У них повинна бути можливість самим зробити висновки - винна Тимошенко чи ні, або треба за грати саджати інших.

- Кажуть, що справу Тимошенко планують завершити до початку наступної парламентської сесії, щоб до 6 вересня вона вже отримала строк?

- Якщо говорити про СІЗО, то вона вже там. А про строк можна говорити тільки після проходження апеляційної інстанції. Тому, як би не поспішав Янукович, йому це ніяк не вдасться до початку сесії. Думаю, що вони намагаються це зробити. Про це можна судити з того, що суддя Кірєєв дає по один-два дні адвокатам на ознайомлення з матеріалами справи, хоча повинен був би дати як мінімум місяць, враховуючи обсяг інформації. Про це можна судити з того, що Кірєєв відверто зайняв сторону обвинувачення, він не є неупередженим суддею. Біля прокурорів можна було б поставити п'ятий стілець, а місце судді залишити вільним. Але їх плани вже зірвані.

- В чому сенс цієї прив'язки на початок сесії?

- Мені складно сказати. Для цього треба розуміти логіку протилежної сторони. Я думаю, що тут справа навіть не в сесії. Вони сподіваються, що в період літніх відпусків українці не стануть активно протидіяти диктатурі. Хоч ми бачимо, що, незважаючи на відпуски, акція біля суду в понеділок чітко показала, що ситуація вже вийшла з-під контролю влади.

Сергій Соболєв: біографія, новини >>>
Справа Тимошенко: всі новини>>>
Діяльність української опозиції: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини